Netom nakon što smo snimili ovaj podcast, stigla je vijest da Rusija blokira svojim građanima pristup Facebooku, Twitteru i YouTubeu, a potom i da drugi tehnološki divovi onemogujućuju svoje usluge u Rusiji - TikTok, Netflix...
To će samo dodatno produbiti problematiku o kojoj pričamo u ovoj epizodi podcasta, a to je utjecaj IT-ja na rat, ali i rata na IT u Ukrajini, Rusiji te okolnim zemljama.
S druge strane, Ukrajina je velika IT outsource sila – 90% svojih IT usluga izvozi u druge zemlje. Procjenjuje se da je 2020. imala 200.000 IT profesionalaca, 2021. IT izvoz je premašio vrijednost 6,8 milijardi dolara. U odnosu na godinu ranije, to predstavlja skok od 36%. Država je sjedište razvojnih centara tehnoloških divova, kao što su Amazon, SAP Google ili Samsung, a osim izvoza svojih usluga, fokusiraju se i na razvoj proizvoda. Među zvučnima pronaći ćete Grammarly, MacPaw (Clean My Mac), Wix, Readdle… A među globalno prepoznatim proizvodima, kao što su WhatsApp ili u kripto svijetu Solana i Near, naći ćete ukrajinske osnivače.
Napadom Rusije na Ukrajinu puno toga je naglo stalo, stoga smo u ovoj epizodi Netokracija podcasta provjerili:
- Koliko je jaka Ukrajina kao IT outsource sila;
- Što trenutna situacija znači za ukrajinske programere, ali i tvrtke koje ovise o njima;
- Što sve ovo znači i za Rusiju te Bjelorusiju, ali i ovdašnje zemlje?
- Kako su tehnološke tvrtke reagirale na situaciju u Ukrajini i Rusiji;
- I kako je cijela ova digitalna strana rata utjecala na nas?
Kao uvod, preporučujem da poslušate i podcast naših kolega u Srbiji koji su se direktno pozabavili time kakav će utjecaj na srpsku radnu snagu u IT-ju imati rat u Ukrajini.
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Hvala Podcast Studiju što nas je ugostio!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.