Hrvatska živi od turizma, što već znamo. Zašto onda očekujemo da će se Uber, najveća svjetska ‘taksi’ tvrtka i ‘vaš privatni vozač’, zadržati isključivo na glavnom hrvatskom gradu? I zašto pretpostavljamo da će ih zanimati prvenstveno hrvatski korisnici? Britanci, Šveđani, Amerikanci pa čak i Nijemci bi nakon slijetanja u Zagreb, Split ili Rijeku mogli, umjesto poziva taksistima, kliknuti svoju aplikaciju - za Uber!
Već vas sigurno boli glava od rasprava vezanih za Uber, posebno jer se čini da je situacija prilično jasna. Kažem čini, jer iako je Agencija za tržišno natjecanje izjavila kako treba pričekati te vidjeti kako će se Uber prilagoditi hrvatskom tržištu prije no što se iznose prebrzi zaključci, taksi prijevoznici te određene političke stranke iz vlastitih razloga (kontriranje konkurenciji te jeftini politički bodovi, ovisno o strani) naglašavaju kako će Uber biti ilegalan u Hrvatskoj.
Ako pretpostavimo da će Uber na tržište ući s Uber Black uslugom koja podrazumijeva profesionalne vozače, u Hrvatskoj postaje lojana konkurencija domaćim taksistima. Primjer Blacklanea, digitalne limuzinske tvrtke koja već legalno djeluje u Hrvatskoj, pokazuje kako je to ne samo moguće, već i vjerojatno.
Osobno sam se nedavno vratio iz Indije u kojoj je taksistička svakodnevica nešto drugačija od hrvatske pa i regionalne. Na raspolaganju, ovisno o veličini grada, imate auto-rikše, loše taksije bez klime koji se raspadaju, malo bolje taksije s klimom, taksije koji integracijom s aplikacijama žele biti konkurencija Uberu, indijski Uber zvan Ola te sam Uber. Za razliku od naših tržišta, na raspolaganju vam je cijeli niz usluga među kojima možete odabrati onaj koji vam najviše odgovara.
Gledajući Uber iz perspektive nekog tko živi u Hrvatskoj, zaboravljamo prednosti koje jedna takva usluga daje onima koji iz inozemstva dolaze u naše gradove, posebice radi li se o turistima koji žele uživati u ljepotama Jadrana ili pak tradiciji Zagreba koju Turistička zajednica Grada Zagreba u zadnje vrijeme intenzivno promovira putem digitalnih kanala.
Stranci znaju Uber – i vjeruju mu
Kako strani putnici, turisti i poslovni korisnici, mijenjaju sliku Uberovog korištenja u Hrvatskoj te do neke mjere i drugim zemljama regije? Većina njih će prije znati za Uber i pokušati ga koristiti, nego vjerovati domaćim taksi tvrtkama s čijim radom nisu upoznati! Iako je Uber kontroverzan u svijetu po pitanju svog poslovnog modela i načina na koji utječe na taksističko tržište, krajnji ga korisnici obožavaju.
Uber uživa mnogo veći ugled među putnicima od bilo koje lokalne taksi tvrtke, posebice kad uzmemo u obzir da će korisnik Ubera računati na istu kvalitetu njihove usluge bilo da sleti u Berlin, San Francisco ili uskoro Zagreb, odnosno Beograd. Cammeo može biti odličan u Zagrebu, ali kad turistički odem u Prag – dočekat će me Uber, a ne Cammeo Češka!
Kad Britanac ili Francuz (iako vjerojatno ne taksist), a kamoli Amerikanac sleti na novu zrakoplovnu luku dr. Franje Tuđmana, prva reakcija na pitanje “Do you need a taxi” bit će mu “No, thank you”, nakon što će instinktivno otvoriti Uber kako bi provjerio ima li opciju brenda u koji je siguran. Iz istog razloga su nam McDonaldsi puni turista. Ne zato što nude najbolju moguću hranu, nego su u stranoj, nepoznatoj zemlji siguran izbor! Ne moramo spominjati isključivo “imperijalističke” franšize. Pogledajte samo na hrvatske primorske destinacije gdje ljetuju Britanci: English breakfast naći ćete na dovoljno restorana koji znaju da mnogo turista između eksperimentiranja ipak želi dobro poznat okus.
Uber(ova aplikacija) im nudi transparentne cijene u (našoj) tuđini
Za nas, male Hrvate, navala desetak indijskih taksista čim smo izašli iz terminala u Delhiju nije olakšala odabir među njihovim ponudama. Što nam je u tom trenutku značilo 50, 500 ili 1200 rupija ako nismo sto posto sigurni koliko smo udaljeni od odredišta, ima li zaista fiksna cijena s aerodroma kako su neki tvrdili te hoće li tražiti dodatno za cestarine ili pak napojnice – čak i ako se radi o tzv. prepaid taksiju.
U tih nekoliko situacija poželio sam da mi je Uberova iPhone aplikacija, koju sam instalirao kad sam prije nekoliko godina prvi put ovaj servis koristio u Parizu, radila s hrvatskim kreditnim karticama u Indiji. Na žalost, u ovom slučaju Uber nije prihvatio moju karticu za indijsko tržište, no bio bi mi prvi izbor.
Klikom na aplikaciju mogao sam označiti odredište i polazište, dobiti procjenu cijene leta koja nije bila tek jednokratan hir taksista koji je vidio zapadnjake koji po prvi put kroče na nepredvidljivo indijsko tlo. Platio bih karticom, tako da ne moram ni tražiti bankomat ili mjenjačnicu – a da sam na poslovnom putu – dobio bih i fakturu za računovodstvene potrebe.
Iako hrvatski taksisti pred Plesom nisu agresivni poput indijskih, za one koji se odluče za (skuplje) usluge velikogoričkih taksista koji sjede pred zrakoplovnom lukom svaki će Purger znati da je vjerojatno prvi put u Zagrebu. Svi ostali će nazvati ili putem aplikacije naručiti jeftiniji taksi neke druge tvrtke. Stranac će pak prvo otvoriti Uber i – barem zasad – razočarati se što ga još nema.
Nakon što vam jedan indijski taksist ponudi vožnju do lokacije za 1200 rupija, a potom vam ‘prepaid’ taksi služba ponudi istu za 400, prije ćete vjerovati mobilnoj aplikaciji nego osobi. I ne kažem zato ne postoje taksimetri i pošteni taksisti. No, puno manje znače kad se nađete u stranoj zemlji u kojoj vam je – poput već spomenutog McDonaldsa za klopu – jedini poznati brend prijevoza upravo Uber!
Vozite se s Uber Blackom, a ne s bilo kim
Nakon vožnje s indijskim taksistima, s nekima smo bili jako zadovoljni, dok su neki bili apsolutno nesposobni. Nakon što bi i dogovorili cijenu do određene lokacije, nemali broj ih je morao pitati za smjer, jer nisu bili sigurni kuda nad trebaju voziti. U takvoj situaciji ne mogu ništa, niti kako bih pokazao svoje nezadovoljstvo (tako da vozač bude svjestan da se tako ne može ponašati), niti kako bi sljedeći turist znao s kime se vozi.
Uber pak unutar aplikacije ima sistema ocjenjivanja unutar kojeg putnik može ocijeniti vozača, ali i vozač putnika. Pa da vidimo kako će se ponašati kad znaju da im ocjene utječu na sljedeće vožnje te da nisam samo “još jedan turist” kojeg će vidjeti jednom u životu.
Hoće li se Uber zaista doći u Split, Dubrovnik, Rijeku…?
Moja teorija da će Uber početi djelovati duž jadranske obale temelji se na nekoliko pretpostavki. Osnovne pretpostavke su očite, s obzirom na to da svi znamo koliko je turizam bitan za hrvatsko gospodarstvo te koliko smo realno tržište u koje svake godine dolaze milijuni turista iz cijeloga svijeta. Neki (iz susjedstva) autom, ali mnogi avionom.
Upravo turisti koji ne dođu vlastitim automobilom, nego primjerice kruzerom (Dubrovnik) ili avionom (Split) bit će oni s početka priče – koji će kliknuti na Uber! Kako Uber ne zapošljava vozače, imati određen broj profesionalnih vozača u sklopu Uber Blacka isključivo tijekom turističke sezone itekako ima smisla.
Ključna suradnja hotela i Ubera – već je krenula!
Jedan od primjera kako bi se Uber mogao pozicionirati jest kroz partnerstva s nekim od hotela gdje turisti ili poslovni putnici noće. Time postaje još opasnija konkurencija lokalnim taksistima s obzirom na to da će njihovim potencijalnim putnicima hoteli preporučivati američkog konkurenta.
Zapravo – ne ukoliko – već kad! Uber je početkom ove godine najavio suradnju s hotelima Starwood u sklopu koje putnici za svaki dolar potrošen u Uberu dobivaju jedan Starpoint bod unutar Starwoodovog programa vjernosti. Hyatt je još ranije integrirao Uber unutar svoje aplikacije, tako da je očito samo pitanje vremena kad će Uberov direktor marketinga otići na sastanak u Maistru ili Valamar.
U slučaju globalnih hotelskih brendova, takve suradnje su još vjerojatnije, kao i u slučaju drugih “globalnih ugovora” koje globalne korporacije redovito potpisuju u drugim industrijama. Potpiše li Sheraton, primjerice, globalni ugovor s Uberom, suradnja lokalnog Sheratona u Zagrebu s Radio Taxijem Zagreb bit će izvan dohvata. Sheraton je dio spomenute Starwood grupe? Uf.
UberBROD?
Pratite li Uberovo širenje duže vrijeme, sigurno već znate da Uber osim automobilskog nudi i cijeni niz drugih usluga. Među njima su i UberCOPTER helikopter koji su ponudili u Cannesu te dostavna usluga UberRUSH u New Yorku!
Bilo bi jako zanimljivo vidjeti kako bi Uber mogao eksperimentirati na hrvatskoj obali s nešto drugačijim vrstama usluga. Iako nitko ne očekuje da ćemo vidjeti UberTRAJEKT, iznajmljivanje brodova na Jadranu već je usluga koju možete rezervirati putem interneta, među ostalim grčkog servisa IncrediBlue koji djeluje kao “Airbnb za brodove”. Uber u Turskoj već nudi vodeni taksi u obliku UberBOAT-a, a s obzirom na to koliko ima hrvatskih otoka, zašto sličnu uslugu ne bi ponudio i od Splita do Hvara?
Uber se u Hrvatsku širi radi svijeta, ne Hrvata
Krajnja poanta je da moramo imati na umu da Uber ne dolazi na hrvatsko tržište kako bi riješio (isključivo) potrebe hrvatskih korisnika. Dapače. Uber ima preko 8 milijuna korisnika širom svijeta, od kojih će mnogi sletjeti u regiju te – koristiti Uber. Upravo da se ti korisnici ne bi razočarali kad slete u ovaj dio svijeta, Uber mora biti prisutan i u Zagrebu, Beogradu, Ljubljani – a tijekom turističke sezone – nameće se da i na hrvatskoj obali.

Ako lokalne taksi tvrtke odluče Uberov potencijalan dolazak u njihov mali kutak Jadrana dočekati kao što to planiraju zagrebački i beogradski taksisti, moglo bi doći do neugodnih situacija tijekom same turističke sezone koje nikome neće pomoći. Ako pak naši taksisti odluče blokirati dubrovačku ili splitsku zračnu luku po uzoru na francuske im kolege, možemo pretpostaviti kako će doći do sukoba ne samo s lokalnom vlasti i policijom, već i ostatkom stanovništva koje u ljetnim mjesecima živi upravo od svih tih silnih turista koji će htjeti isprobati Uber. Ljeto 2016. moglo bi biti – uber vruće!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Startup
01. 09. 2015. u 9:54 am
Ja ne znam da li vas uber plaća za tolike hvalospjeve. Uber je običan servis koji ovisi o svojim vozačima i krši mnoge zakone. Znači ako nepošteni taksist prijeđe u Uber (što može bez problema) i dalje će biti nepošteni Uber vozač.
Kakva je razlika? Nikakva, sem što vi dižete Uber u nebesa. Uber..bez veze
Ivan Brezak Brkan
01. 09. 2015. u 10:29 am
1. Ne (na žalost ili na sreću :P), ali hvala na komentaru…
2. U odnosu na taksi tvrtke nije “običan” servis i postoji razlog zašto ga korisnici obožavaju. Da ovisi o svojim vozačima je svakako istina, ali za razliku od drugih (kao i slični servisi koje spominjem npr. indijska Ola) možeš komentirati “nepoštenog” vozača za njegovo ponašanje – što trenutno ne možeš. Postoji “incentive” da vozač se bolje ponaša, što sam iskusio s mnogim drugim sličnim servisima, pa i stranim (konkretno poljskim) taksi tvrtkama koje imaju svoje aplikacije. Može on i dalje biti nepošten, ali nakon određenog broja loših ocjena više neće voziti.
Jasna je razlika. Jesi li probao Uber pa da govoriš da je bezveze? Samo me zanima 🙂
Što se tiče “dizanja u nebesa”, o kvaliteti usluge i koristi možemo svakako raspravljati, ali u ovom slučaju Uber (očito – kako taksisti primjerice reagiraju) zaista utječe na ovdašnje razmišljanje o prijevoznim uslugama. NYT taksiji su prije nekoliko dana KONAČNO predstavili vlastitu aplikaciju, što nikad ne bi da ih konkurencija u formi Ubera i sličnih nije natjerala.
P.S. Ajd se potpiši da znam da pričam s osobom 🙂 Pobogu!
Startup
01. 09. 2015. u 6:39 pm
Ne slažem se. Uber je samo jedan vid taksi službe sa ogromnom količinom PR-a i prosječno kvalitetnom aplikacijom koju može i kod nas isprogramirati iole bolji programer.
Dok su taksisti većinom profesionalci, Uber vozač može biti svaki vozač-amater bez naročitog iskustva. To što dobije Uber naljepnicu ne znači baš ništa biti poboljšava njegove sposobnosti ili karakter. Ili misliš da Tranis osobno provjerava neke tamo vozače u nekom tamo gradu za koji nije ni čuo.
Aplikacija kroz ocjene vozača tjera da ne radi greške ali i Cammeo tjera svoje vozače da ne rade greške. Nijedno nije nešto naročito. Uber spušta cijene što šteti vozačima a nikada ne valja ako je jedna strana u poslovnoj transakciji zakinuta.
Uber je uglavnom 90% PR-a i 10% dobar logo (i ime).
P.S. ime mi je Marko Marović, a može i Petar Petrović zar je to važno 🙂
Goran Kokorus
07. 09. 2015. u 8:30 pm
Odlican clanak iako mi nije jasno kako ti u Indiji nije prihvatio nasu karticu? To mi bas nema logike.
Koristim Uber zadnjih cca 6 mjeseci i vozio sam se u Johannesburgu, Bangkoku, Hanoiu, Riu i jedva cekam da dode do nas.
Po meni si pogodio bit clanka jer upravo je to povjerenje u Uber razlog zbog kojeg cu uvijek njemu dati prednost nad lokalnim taksistima pa makar i bio skuplji.
Btw u Bangkoku sam narucio Uber i riknuo mi je net, nakon sto sam dosao sa taksijem do grada i spojio se, vidio sam da mi je vozac naplatio voznju iako je nije bilo. Napisao sam Uberu mail i rjesili su problem unutar 24 sata.
Tako da palac gore za Uber. A da ne pricam kako je ugodno kad ne moras imati lokalni novac i navlaciti se za racun.