Twitter otkrio oglašavanje - Promoted Tweets

Twitter otkrio oglašavanje – Promoted Tweets

Twitter bi za nekoliko sati trebao otkriti svoj oglašivački model. Radi se o sponzoriranim tvitovima odnosno porukama koje će pojavljivati na vrhu Twitterovih pretraživanja, potvrdili su Techcrunch te New York Times. Iako ćemo ih zasad vidjeti samo u pretraživanjima, Twitter namjerava sponzorirane tvitove prikazivati u timelineu ovisno o tome koliko su relevantni korisniku. S obzirom da se radi o kontekstualnom oglašavanju, ta relevantnost će bit temeljena na ključnim riječima koje koristite u svojim tvitovima te tvitovima osoba koje pratite.

Twitter bi za nekoliko sati trebao otkriti svoj oglašivački model. Radi se o sponzoriranim tvitovima odnosno porukama koje će pojavljivati na vrhu Twitterovih pretraživanja, potvrdili su Techcrunch te New York Times.

Iako ćemo ih zasad vidjeti samo u pretraživanjima, Twitter namjerava sponzorirane tvitove prikazivati u timelineu ovisno o tome koliko su relevantni korisniku.

S obzirom da se radi o kontekstualnom oglašavanju, ta relevantnost će bit temeljena na ključnim riječima koje koristite u svojim tvitovima te tvitovima osoba koje pratite.

Kontekstualno oglašavanje na Twitteru

Promoted Tweets bit će kontekstualno oglašavanje, tako da će se oglasi prikazivati ovisno o ključnim riječima koje upišete u pretraživanje na Twitteru.

Dugoočekivani Twitterov oglačivački model napravljen je i s oglašivačima i korisnicima u vidu. Naime, ukoliko oglasi ne budu uspješni, automatski će se sakrivati. Oglašivaći neće plaćati oglase koji se sakriju.

U tom slučaju korisnici će izbjeći loše reklame, a oglašivaći neučinkovito oglašavanje. Chris Bruzzo, Starbucksova osoba zadužena za brendiranje, sadržaj i internetsku promociju, za New York Times izjavila je da je oglašivački model dobar, jer ukoliko tražite Starbucks na Twitteru, očito je da želite nešto o njemu i saznati.

Ključna riječ… za oglas

Naravno, nijedno kontekstualno oglašavanje (primjerice Googleov AdWords) nije ograničeno samo na imena brednova. Oglašivaći će moći zakupiti ključnu riječ, a sponzorirani tvit pojaviti će se na vrhu pretraživanja, čak i ukoliko je napisan puno ranije.

Sponzorirani tvitovi ovise o kontekstu

Twitter će učinkovitost pojedinih sponzoriranih tvitova mjeriti kroz 9 čimbenika, među kojima će bit broj osoba koje su vidjele tweet, odgovora odnosno replyeva, proslijeđivanja odnosno retweetova te dakako – klikova!

Po stranici pretraživanja pojavljivati će se samo jedan sponzorirani tvit. Nakon što se oglašavanje ustali na Twitterovoj vlastitoj web stranici, počet će ga “gurati” i prema Twitter aplikacijama. Upravo zbog toga Twitter odnedavno ima aplikaciju za BlackBerry te Tweetie kao aplikaciju za iPhone. Kao što u komentarima spominje Aquadek, Twitter bi trebao developerima Twitter aplikacija ponuditi uključenje u oglašivačku mrežu uz postotak od oglasa. Aplikacija je mnogo, no s obzirom kako je Twitter razradio model zasad, vjerujem da će barem manji dio boljih aplikacija dobiti pristup.

Nenametljiv oglašivački model – za korisnike

Twitter se odlučio na (čini se) nenametljiv oglašivački model, imajući korisnika u vidu. Sve što Twitter ima su milijuni tviteraša koji vjerno koriste najbržu društvenu mrežu na svijetu. Kontekstualni način oglašavanja, uz dodatak sakrivanja neučinkovitih reklama, najbezbolnija je opcija za većinu korisnika.

Iako će se neki sigurno žaliti, čini se da je Twitterovo dugo razmišljanje i planiranje urodilo plodom. Sad samo ostaje pitanje hoće li tviteraši kliknuti na prikazane, sponzorirane tvitove?

Priča se i dalje razvija – vratite se kasnije za detalje!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. AquaDek

    AquaDek

    13. 04. 2010. u 7:44 am Odgovori

    Ok, očekivano… Ali što je s ljudima koji twittaju preko aplikacija? Nemam sad neke statistike, ali rekao bih da većina ozbiljnih twitter korisnika – koristi API, a ne web sučelje. Dakle, nisu target tih kontekstualnih reklama.

    Možda bi twitter trebao developerima ponuditi dio zarade ukoliko implementiraju isti model reklamiranja u svoje klijentske aplikacije?

  2. Ivan Brezak Brkan

    Ivan Brezak Brkan

    13. 04. 2010. u 8:14 am Odgovori

    @AquaDek Apsolutno. Najvjerovatnije će prvo testirati oglašavanje na Twitter.com i vlastitim aplikacijama pa ako se pokaze uspjesno ponuditi ih po modelu koji spominjes developerima 🙂

  3. Dragan

    Dragan

    13. 04. 2010. u 9:41 am Odgovori

    Trebao sam napraviti twitter aplikaciju na vrijeme, pridobiti ogroman broj korisnika i sad bi mi twitter nudio velike pare samo ne bi li ja i u mojoj aplikaciji stavio reklame.

    Ali ja bih twitteru rekao NE i tako bi aplikacija postala jos popularnija jer jedina ne bi sadrzala reklame.

    Pridobio jos veci broj korisnika, a onda, a onda… 😉

    • Ivan Brezak Brkan

      Ivan Brezak Brkan

      13. 04. 2010. u 6:27 pm Odgovori

      @Miran – nije Vuk u pitanju… Vlastita imena su u hrvatskom posebna prica, no temeljno je pravilo da opće riječi koje preuzimamo iz engleskoga (ili je on jezik posrednik) pišemo prema izgovoru 🙂 (referiram se na “Jezični savjetnik – iz prakse u praksu” Maje Matković iz 2006. u izdanju Škorpiona)

  4. Stipe Dumančić

    Stipe Dumančić

    15. 04. 2010. u 6:22 pm Odgovori

    Da sam gazda Twittera, ne bih dopustio raznim aplikacijama da se spajaju na Twitterov API i filtriraju reklame. To bih napravio tako da kada aplikacija vuče tweetove (pri pretrazi), automatski povlači reklame. Tak da….plan o svojem programu pada u vodu.

    Meni osobno reklame koje se nalaze u Gmailu i Facebooku uopće ne smetaju, jer su tamo negdje s desne strane, tj. one strane koju uspješno ignoriram. Uostalom, postoji i GreaseMonkey koji uspješno uklanja skoro sve oblike reklama.

    Moraju i oni nekako zaraditi, a aplikacije koje bi čak i našle način da zaobiđu reklamiranje bih strogo zabranio. Dečki su napravili super stvar, najmanje je što možete napraviti kliknuti “X” na reklamu ili ju ignorirati.

    Korisnici su toliko postali razmaženi da je to katastrofa….”ja bih kakila, a da se ne userem!”.

    Svaka im čast i neka tako nastave.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Umjetna inteligencija

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?