Iako je oglašavanje putem Twittera već neko vrijeme dostupno u Hrvatskoj i okolnim zemljama, jučer je u Zagrebu održano i službeno predstavljanje ove usluge. Naime, agencija Httpool postala je prodajni partner ove društvene mreže u 11 europskih zemalja, zbog čega je moguć zakup Twitter oglasa i u Hrvatskoj, stoga je jučer tviteraše, agencijaše i druge zainteresirane za ovu društvenu mrežu prezentaciju održao Niall Horgan, zaslužan za partnerstva Twittera u EMEA regiji.

Manje se ipak govorilo o oglašavanju, a nismo, nažalost, za sada doznali statističke podatke o korištenju Twittera u Hrvatskoj (iako se o tome neslužbeno spekuliralo), ali Niall je iznio zanimljive uvide u to zbog čega zapravo korisnici koriste ovu društvenu mrežu te kako brendovi ta saznanja mogu okrenuti u svoju korist.
Svijet se promijenio i mobilno je postalo normalan način na koji konzumiramo svijet oko nas. Da bismo razumjeli Twitter potrebno je razumjeti svijet mobilnog.
Za razliku od mnogih drugih društvenih mreža koje su mobilni svijet s vremenom usvojile, Twitter je tamo “rođen” – to je i razlog maksimalne duljine statusa (140 znakova) jer se prvotno koristio putem SMS-a. Danas 80% korisnika od njih 284 milijuna pristupa ovoj mreži preko mobilnih uređaja (postotak je nešto niži u Hrvatskoj, ali raste). No, zašto oni uopće koriste Twitter? Niall izdvaja tri razloga:
- Samoizražavanje
- Povezivanje
- Otkrivanje novih stvari i znatiželja
Samoizražavanje
Kao primjer samoizražavanja, Niall je naveo Svjetsko nogometno prvenstvo koje je održano ovog ljeta, a koje je na društvenim mrežama oborilo razne rekorde u spominjanju. Na Twitteru je bilo posebno zanimljivo jer se reagiralo u gotovo stvarnom vremenu – bilo da je riječ o navijačima, igračima, slavnim osobama, pa čak i samoj lopti koja je dobila svoj poseban profil.
Povezivanje
U Keniji postoji selo Lanet Umoja, kojega u Twitteru popularno nazivaju #TwitterVillage. Šerif sela je Francis Kariuki, koji koristi Twitter za rješavanje raznih lokalnih problema. Jedan od glavnih je nestanak stoke, a društvena se mreža koristi kako bi se povezala zajednica i pronašla nestale životinje, na mješavini svahilija i engleskog jezika.
11 Sheep were stolen last night from Ngugi O. Kimani (former Meat Inspector) home. 5 sheep, 5 lamps and 1 pregnant ewe. Call 0722629020.
— ChiefFrancis Kariuki (@Chiefkariuki) November 15, 2014
Kako brendovi koriste želju korisnika za zbližavanjem? Niall je naveo primjer kampanje Coca-Cole u Rumunjskoj, koja je uključivala televizijske reklame i tvitove. Kampanja je i nama poznata od prošle godine, a riječ je o “spajanju obitelji za kuhinjskim stolom”. Međutim, u Rumunjskoj 6 od 10 osoba ne jede s obitelji, nego sami, pred televizorom, stoga je kampanja omogućila korisnicima da zovu jedni druge na obrok. Slučaj je dobio odličnu medijsku pokrivenost, teme o kojima se tvitalo ušle su u trending topics, baza Twitter korisnika u zemlji porasla je za 15%, a ujedno se sve dobro odrazilo i na prodaju Coca-Cole.
Nove stvari
Treća se stavka odnosi na otkrivanje novih stvari, a nije ni čudna statistika kako 62% korisnika koristi ovu mrežu kao najbrži izvor vijesti, a 66% njih pretražuje Twitter bar jednom dan. Kako kaže Niall – dajte im da otkriju nešto novo!
Kao primjer dobre kampanje naveo je #UnlockMockingJay. Riječ je o promociji novog dijela filmskog serijala Igre gladi – da bi se “otključala” najava za film, moralo se tvitati pod spomenutim hashtagom. Nakon određenog broja tvitova, korisnici su dobili pristup traileru za novi film. No, to nije bio kraj – u njemu se nalazio i novi hashtag #MockingJayTickets, kako bi se moglo raspravljati o kupovini karata za gledanje filma u kinu.
Savjeti za brendove
Nakon primjera dobrog korištenja Twittera, Niall je imao i općenite savjete za brendove. Jedan od njih je da se planira predvidljivo – znate o čemu će korisnici najviše pričati, ovisno o dobu godine, dana, a i televizijskim događajima. Evo i dodatnih savjeta:
- Koje teme korisnike najviše zanimaju? Trgovački lanac Lowes znao je da korisnici često pretražuju pojam #DIY (Do It Yourself), stoga je osmislio niz Vineova o možda dosadnim temama – čišćenju roštilja, noževa, slaganju rublja… Neuzbudljiv sadržaj prikazan na zabavan način postao je vrlo učinkovit.
Use a cookie cutter and a hammer for perfect pumpkin carving. #lowesfixinsix #halloween #pumpkin #diy #jack… https://t.co/FjFcb7fRBC
— Lowe's (@Lowes) October 24, 2014
- Korisnicima je dosadno pa su na Twitteru? Iskoristite to, kako je učinio i brend Vitamin Water.
- Budite hrabri i spontani! Ne bojte se, riskirajte i bit ćete uspješni. Treba se pripremati za trenutke uživo i reagirati u realnom vremenu. Dobar primjer je i Appleova nezgoda #bendgate, koju su iskoristili mnogi brendovi – Heineken je tvitnuo sliku svog savijenog čepa, Nokia se pitala hoće li se njen slavni model 3310 saviti, a KitKat je jasno i glasno objasnio da se on ne savija, nego puca.
Dear Apple… #BendGate pic.twitter.com/XJ8zVEUog9
— Heineken NL (@Heineken_NL) September 25, 2014
- Koristite Twitter kartice – 140 znakova je samo početak. Tvitovi koji sadržavaju sliku ili kakav drugi medijski bogat sadržaj dobivaju dvostruko više reakcija od običnog teksta.
- Previše hashtagova odvratit će pažnju s vaše ljepote. 🙂
- Koliko tvitova? U oglasnoj kampanji barem pet, koje treba redovito osvježavati da ne dosade korisnicima. Inače je optimalno tvitati tri puta na dan, kaže Niall.
- Osvojite trenutak. Morate razumjeti zašto korisnici koriste Twitter, pa ćete im se lako moći približiti.
Tviteraši o Twitteru
#twittercroatia panel w @niallh @maraTonka @IvanKovacevic3 @NebojsaG and @ivanbrezakbrkan pic.twitter.com/wVQkOXC3S1
— Mia Biberović (@cyberkoza) November 25, 2014
Niall je na kraju moderirao panel na kojemu su sudjelovali Antonija Mandić, Ivan Kovačević, Nebojša Grbačić i Ivan Brezak Brkan, koji su otkrili kako su počeli koristiti ovu društvenu mrežu. Netokracijin Ivan profil je otvorio nakon što je vidio vijest na TechCrunchu o novoj platformi, a tada je tviteraša iz regije bilo vrlo malo. Nebojša je objavio prvu breaking vijest u Hrvatskoj na Twitteru – Jutarnji list, za kojega je tada radio, objavio je kako je tadašnji premijer Ivo Sanader dao ostavku – a tada je i shvatio utjecaj ove društvene mreže. Kovačević je naveo da je imao viška vremena i da voli otkrivati nove stvari, a Antoniju su na otvaranje profila potaknule slavne osobe, dok je pravu moć mreže shvatila prateći stanje u Chileu za vrijeme potresa. I upravo tu vidi snagu Twittera – u praćenju događaja uživo, Twitter prvi dolazi do informacija.
Sugovornici su se složili da brendovi moraju sudjelovati u razgovorima korisnika te brzo odgovarati na upite. Svi oni koji mogu kreirati dovoljno zanimljivog sadržaja te dati korisnicima dodatnu vrijednost, poput službe za korisnike, dobro će proći na Twitteru, a najgore prolaze brendovi koji imaju profil na ovoj mreži “reda radi”.
A evo i konkretnog i brzog odgovora sudionika na panelu o tome zašto vole Twitter:
Antonija: Brz je.
Ivan B. B.: Reagiranje u stvarnom vremenu.
Ivan K.: Upoznavanje novih osoba i informacije.
Nebojša: Tamo sam upoznao neke od najboljih ljudi u Hrvatskoj.
A vi?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Koraljko
26. 11. 2014. u 9:08 pm
Twitter ima svojih koristi ali one nisu za brandove. Brandovi potpuno rješavaju svoje potrebe pisanjem na Facebook profilu, nema potrebe za dupliciranjem informacija.
Što se tiče oglašavanja, Twitter će proći još gore nego Facebook koji ne uspijeva zauzeti ni 5% oglasnog tržišta Google-a. Naprosto oglasi nisu prirodna okolina na FB i Twitteru.
Ivan Brezak Brkan
27. 11. 2014. u 6:51 am
Za jedan dio korisnika Twitter ima svoje mjesto, a za real time informacije (npr. s eventova) Twitter definitivno dominira. Problem u Hrvatskoj je reach, a za oglase kao prirodnu okolinu – mislim da je ipak stvar prilagodbe. Npr. sponzorirani postovi na Facebooku itekako imaju smisla. Na Twitteru je trenutno problem što brendovi imaju premalo lokalne kontrole… 🙁
Marko Radelić
27. 11. 2014. u 3:38 pm
@Koraljko “Naprosto oglasi nisu prirodna okolina na FB i Twitteru.”
A što kad bih ti rekao da najviše konverzija uz najpovoljniju cijenu i to još za B2B proizvod(!!) na stranim tržištima ostvarujem putem FB oglašavanja?
Osobno mišljenje često odstupa od stvarnosti 🙂 I sam bolujem od tog načina zaključivanja, ali sam ga svjestan pa zato ipak zaključke na kraju donosim temeljem brojki 🙂