TVZ Mc2 natjecanje: Studenti će raditi na mobilnim, web i i IoT rješenjima

Otvoreno TVZ Mc2 natjecanje: Studenti će raditi na mobilnim, web i i IoT rješenjima

Otvoreno je TVZ Mc2 studentsko natjecanje, koje ove godine broji preko 100 studenata i 20 partnera. Kroz novi koncept, koji u tehnologije za izradu rješenja osim mobilnih, dodaje i web i IoT, natjecatelji će raditi na razvoju edukativnih rješenja za učenike razredne nastave.

Šestu godinu zaredom Tehničko veleučilište u Zagrebu organizira jedno od najpoznatijih studentskih natjecanja u mobilnim aplikacijama. Ove godine, uz tradicionalnu promjenu izgleda, TVZ Mc2 u organizaciji Studentskog zbora TVZ-a dobiva i širenja na nova područja i tehnologije. Natjecatelji sada imaju priliku da osim mobilnih, razvijaju i web te IoT rješenja.

Na otvorenju 16. veljače, uz riječ organizatora i podršku dekanice, predstavljen je novi koncept natjecanja. Svake godine na TVZ Mc2 natjecanje prijavi se više od 100 studenata TVZ-a različitih usmjerenja, od dizajnera i programera, do mehatroničara i elektrotehničara, što će ove godine biti posebno zanimljivo s obzirom na proširene tehnologije.

U pitanju nije samo pobjeda, vole iz organizacije posebno isticati. Na natjecanju i brucoši aktivno sudjeluju jer osim samog izazova natjecanja imaju priliku i učiti kroz edukaciju i interaktivna druženja s preko 20 partnera natjecanja.

TVZ Mc2 zadatak 2018: Razvoj edukativnih rješenja!

Foto: TVZ Mc2

Otvorenje natjecanja održalo se u prostoru HUB385, a nakon kratkog uvodnog dijela, okupljenim studentima, partnerima i gostima obratio se u motivacijskom predavanju, Nenad Bakić, glavna osoba iza STEM revolucije putem koje je već preko 100 tisuća djece u Hrvatskoj počelo usvajati STEM znanja. U predavanju je Bakić istaknuo koliko potencijala se skriva u našim školama i mladim naraštajima, te je naglasio kako se trebamo početi pitati gdje ćemo biti 2031. godine, posebno naši mladi.

Natjecanje poput TVZ Mc2, pokazalo se zadnjih godina kao prava prilika za studente, da se aktivno kroz praktičan rad, pripreme da budu ravnopravni građani u 21. stoljeću – stvaratelji, a ne samo konzumenti sadržaja. Uz potporu zajednice i industrije, Hrvatska 2031. može biti perspektivna država za mlade hrvatske stvaratelje.

Spoj tih ambicija je i ovogodišnji zadatak za studente. Nakon predavanja, predstavnik CISExa Dženan Lojo, proglasio je ovogodišnju temu natjecanja: Razvoj edukativnih rješenja za učenike razredne nastave.

Panel za zagrijavanje

Svake godine do samog početka izrade rješenja, TVZ Mc2 ima nekoliko događaja. Ove godine prvo od njih, održat će se 21. veljače s početkom u 18.30 sati u Tehnološkom parku Zagreb.

Riječ je o panelu sa stručnjacima koji će studente upoznati s tematikom natjecanja kroz raspravu o gorućim pitanjima i potrebama u obrazovnom sustavu. Studenti će moći saznati kako, koliko i koje tehnologije su integrirane u edukaciji osnovnoškolaca trenutno, ali i što se još može napraviti u okviru toga kroz izradu rješenja na natjecanju.

U panel raspravi sudjelovat će Branka Vuk, pomoćnica ravnatelja CARNET-a, Ivančica Tajsl Dragičević, učiteljica razredne nastave te Vlado Lendvaj, pokretač Croatian Makers lige.

Potpora stručnjaka iz industrije

I ove godine TVZ Mc2 natjecanje podržava više od 20 partnera.

Neki od njih će postati i mentori natjecateljima kako bi im pomogli na putu do pobjede, ali osim toga, kroz travanj će u svojim prostorima održati niz edukativnih radionica i predavanja vezanih uz tehnologije koje natjecatelji mogu koristiti u izradi svojih rješenja.

Kako bi priča bila zaokružena u sve su uključene i osnovne škole čiji klinci će isprobavati rješenja natjecatelja, ali i sudjelovati u ocjenjivanju.

Kao i prošlih godina, očekuje se da će i ovogodišnje natjecanje donijeti stotine prijava, isto toliko novih kontakata i poznanstava, puno znanja i iskustva, ali i dobre atmosfere na budućim događajima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Izvještaj

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tehnologija

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?