Informacijska sigurnost i digitalna forenzika na TVZ-u - Netokracija

Od jeseni TVZ upisuje prve specijaliste informacijske sigurnosti i digitalne forenzike

Tehničko veleučilište u Zagrebu iduće akademske godine pokreće specijalistički diplomski stručni studij: Informacijska sigurnost i digitalna forenzika za koje je nedavno dobilo dopusnicu uvođenja.

Digitalno društvo u kojem živimo svakodnevno pomiče granice sigurnosti kako pojedinca tako i društva, a najviše u okvirima kojima dominiraju nove tehnologije i novi tehnološki trendovi. Kibernetički kriminalitet ne poznaje granice i već su dugo u online sferi prisutne aktivnosti koje ugrožavaju osobnu sigurnost, sigurnost organizacija, ali i sigurnost država. Osim toga, ovdje je najvažnije istaknuti da je čak 43% hakerskih napada usmjereno na manja poslovanja i tvrtke.

Probleme novog umreženog digitalnog društva, ali i zahtjeve tržišta da ih rješava, primijetili su prije nekoliko godina i na Tehničkom veleučilištu u Zagrebu, a u siječnju 2018. im je odobreno otvaranje novog studijskog programa upravo iz tog područja.

Na jesen će tako prva skupina studenata imati priliku upisati specijalistički stručni diplomski studij ‘Informacijska sigurnost i digitalna forenzika na TVZ-u.

Prema zahtjevima tržišta…

Ovaj program dio je većeg projekta objedinjenog pod nazivom Politehnika 2025. Kroz njega će se oblikovati obrazovni standardi i uskladiti postojeći studijski programi TVZ-a (računarstvo, informatika, elektrotehnika, mehatronika, graditeljstvo, ortotika i protetika te grafičke tehnologije) s potrebama tržišta rada u skladu s načelima Hrvatskog kvalifikacijskog okvira.

Tehničko veleučilište u Zagrebu razvilo je program studija u izravnim konzultacijama sa stručnjacima iz industrije odnosno prema rezultatima istraživanja, a kako mi objašnjava mr.sc. Marinko Žagar, koji će biti voditelj novog studijskog programa, ono je itekako potvrdilo potrebe za radnim kadrom u području informacijskih sigurnosti:

U okviru projekta provedene su dubinske analize potreba za specijalistima ovog profila u gospodarskim subjektima RH, ali i analize relevantnih EU i svjetskih institucija govore o manjku specijalista u domeni kibernetičke sigurnosti. Temeljem rezultata ovih analiza donijeli smo odluku o pokretanju postupka inicijalne akreditacije i dobivanju dopusnice za izvođenje studijskog programa u tom području.

…i industrije.

Osim što je prepoznata potreba za obrazovanjem specijalista u području informacijske sigurnosti, TVZ je i studijski program pripremio u skladu s rizicima i prijetnjama u kibernetičkoj domeni društva.

Marinko Žagar, koji i sam ima preko 25 godina iskustva na vrlo odgovornim pozicijama u ICT industriji, iz prve ruke svjedoči o važnosti praktičnog znanja koje studenti tijekom studija trebaju steći kako bi bili spremni za rad u industriji:

Polazeći od tih iskustava, a i spoznaja potreba poslodavaca koje smo dobili iz provedenih dubinskih intervjua, pripreme i izradu studijskog programa radili smo u suradnji sa specijalistima iz odgovarajućih područja informacijske sigurnosti i digitalne forenzike.

Marinko Žagar također objašnjava kako su vrlo važan dio svakog kolegijavježbe, koje su koncipirane tako da studenti osim specifičnih kompetencija struke, steknu i opće kompetencije:

Primjerice, student iz kolegija Forenzika mobilnih uređaja stječe specifične kompetencije analize digitalnih dokaza na mobilnim uređajima korištenjem najmodernijih svjetskih alata za digitalnu forenziku mobilnih uređaja, ali i generičke kompetencije vođenja procesa digitalno forenzičke analize kroz za to postavljeni sustav. Ovakav pristup u edukaciji postavljen je zahvaljujući suradnji s iskusnim specijalistima iz struke.

Ovo su kompetencije budućih specijalista

Novi studij ‘Informacijska sigurnost i digitalna forenzika‘ namijenjen je svim zainteresiranim studentima koji žele steći nova teorijska i praktička znanja o zakonskim i tehničkim aspektima informacijske sigurnosti, digitalnoj i računalnoj forenzici, etičkom hakiranju, primijenjenoj kriptografiji te upravljanju rizicima i kontinuitetom poslovanja.

Završetkom studija studenti će biti sposobni:

  • analizirati sigurnost svih komponenti informacijskog sustava,
  • ispitivati sustav informacijske sigurnosti,
  • istraživati nove tehnologija za sustav sigurnosti,
  • izabirati alate i opremu za primjenu u sustavu sigurnosti,
  • kreirati politike sigurnosti te
  • rukovoditi tijelima za organizaciju i provedbu aktivnosti iz djelokruga korporativne sigurnosti.

Tko sve može upisati TVZ-ov specijalistički diplomski stručni program?

Upis na studij omogućen je svim studenticama i studentima koji su dosadašnjim obrazovanjem stekli najmanje 180 ECTS bodova na stručnim studijima te preddiplomskim sveučilišnim studijima u području tehničkih znanosti, polju računarstva ili području društvenih znanosti, polju informatike. Predznanja potrebna za praćenje programa su osnove iz svih područja koja obuhvaća studijski program:

Ako student izabere kolegij Tehnike sigurnog programiranja, obvezno je osnovno znanje iz programiranja ili za kolegij Sigurnost računalnih mreža, obvezno je predznanje računalnih mreža. Ove uvjete ne vidimo kao prepreku jer ćemo TVZ studentima koji nemaju odgovarajuće predznanje iz pojedine domene, osigurati stjecanje znanja kroz program cjeloživotnog učenja TVZ-a ili pohađanjem odgovarajućih kolegija na drugim studijskim programima.

Studij traje četiri semestra te nakon položenih 120 ECTS bodova studenti će steći naziv Stručni/a specijalist/specijalistica inženjer/inženjerka informacijske sigurnosti i digitalne forenzike.

Hrvatsko stanje stvari?

Osim nekih osnovnih činjenica o studijskom programu, voditelja novog programa sam htjela upitati i kako on vidi trenutne potrebe i razvoj industrije informacijske sigurnosti u Hrvatskoj. Naravno, nije teško zaključiti da u usporedbi sa stranim tržištima Hrvatska ima naizgled male potrebe, ali kako Marinko Žagar navodi, i potrebe manjih tržišta postaju sve veće upravo zbog povećanih zahtjeva tržišta općenito:

Najbolji primjer je primjena GDPR regulative od 25. svibnja 2018. koja će zasigurno značajno povećati potražnju za specijalistima iz ovog područja. Drugi primjer mogu navesti uvođenje novog roda vojske u gotovo svim članicama NATO saveza, kibernetički rod ili Cyber defense. Savezna Republika Njemačka formirala je prije nepune godine dana Cyber and Information Space Command koji broji 13.500 pripadnika.

Što se tiče edukacije novog kadra stručnjaka, Marinko Žagar spominje primjer Velike Britanije koja ima 34 preddiplomska studijska programa iz područja kibernetičke sigurnosti, što po njemu najbolje govori o sadašnjoj i budućoj važnosti ove struke:

U Republici Hrvatskoj osim ovog studijskog programa na TVZ-u, postoje i dva sveučilišna poslijediplomska studijska programa što mislim da nije dovoljno s obzirom na brzo rastuće potrebe industrije. Industrija, s druge strane, broji cijeli niz malih i srednjih kompanija koje svoja znanja iz područja informacijske sigurnosti i digitalne forenzike kroz različite usluge vrlo uspješno prodaju velikim dijelom izvan Republike Hrvatske što nam daje veliki potencijal.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?