
800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta
Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.
Ako pitate Frana Kauzlarića i Matiju Marijana, suosnivače nove domaće B2B platforme za distribuciju izleta i turističkih iskustava, krajnje je vrijeme da hoteli svojim gostima prestanu dodatne aktivnosti i ture nuditi na velikom neuglednom stalku koji stoji kraj recepcije i krcat je letcima. A rezervirati tako da recepcionar naziva partnere, provjerava raspoloživost pa onda zove zainteresirane goste nekoliko puta.
Njihovo softversko rješenje Turneo, poručuju, instalira se u samo nekoliko minuta, a hotelima, kampovima, upraviteljima apartmana i sličnima omogućuje da gostima na jednom mjestu ponude razne dodatne sadržaje – od aerodromskih transfera do izleta ili wellness tretmana. Matija Marijan, suosnivač i CEO Turnea objašnjava:
Želimo da se naši partneri fokusiraju na ono što najbolje rade, a mi ćemo se pobrinuti za sve ostalo.
Hoteli, hosteli i kampovi s kojima danas surađujemo imaju nevjerojatne priče o svojim lokalnim područjima i najbolje uvide u to što bi njihovi gosti trebali raditi tijekom boravka. Turneo je tu da im pruži alate koji će im pomoći u pružanju tih iskustava njihovim gostima.
Upoznajte Marca, virtualnog conciergea
Kako bi pokazali snagu Turneove platforme, upravo su predstavili putničkog chatbota Marca, nastalog implementacijom ChatGPT-ja. Marco je svojevrsni virtualni concierge koji gostima nekog smještaja preporučuje lokalna iskustva i rezervira ih online. Matija objašnjava:
Marco je kombinacija nevjerojatne interakcije ChatGPT-a s jedinstvenim poznavanjem destinacije lokalnih turističkih brendova. Gosti dobivaju ono što najviše cijene: originalna iskustva koja im je preporučio lokalni turistički vodič te glatko i jednostavno iskustvo rezervacije.

Tržište vrijedno 250 milijardi dolara
Osnivači Turnea navode kako je globalno tržište izleta i iskustava savršena prilika za njihov digitalni proizvod – treći je najveći segment putničke industrije, nakon letova i hotela, vrijedan 250 milijardi dolara. Tijekom pandemije došlo je do promjene navika potrošača koji sad, otkriva Fran, izlete i aktivnosti žele rezervirati i do tjedan dana prije nego što krenu na put.
I smještajni brendovi su prepoznali da turisti ne putuju kako bi se vozili u avionu ili spavali u hotelu već kako bi otkrili i doživjeli lijepe stvari na destinaciji. Međutim zbog izostanka digitalizacije i kompleksnosti proizvoda, odabir i rezervacija tura još uvijek se odvija offline i to tržište nije digitalizirano.
Investicija u – tim, tajming i tehnologiju
Potencijal su prepoznali investitori pa je Turneo početkom godine zatvorio pre-seed rundu financiranja od 800.000 eura. Rundu su predvodili Ascension Ventures i Underline Ventures (s čijim smo osnivačem Bogdanom Iordacheom nedavno razgovarali u Zagrebu), uz sudjelovanje Silicon Gardensa i anđeoskih ulagača, među kojima su i izvršni direktori iz tvrtki poput Expedije i TripActionsa (Navana).
Upravo u anđeoskim investitorima, ali i dosadašnjem iskustvu Frana i Matije, krije se sastojak koji će biti ključan za uspjeh Turnea na tržištu koje možda jest zrelo za digitalnu disrupciju, ali je i tvrd orah na kojemu su mnogi već slomili zube (najsvježiji primjer je Airbnb koji je nedavno potiho prestao isticati svoju ponudu iskustava, odnosno lokalnih izleta i tura).
Iza Matije je, naime, iskustvo direktora u B2B odjelu globalnog turističkog diva Expedije, a Fran je bio voditelj inovacija u Zračnoj luci Bruxelles. Točnije, tajna njihovog uspjeha je u, kako kaže Fran, “tri t” – timu, tajmingu i tehnologiji:
Okupili smo nevjerojatan tim s iskustvima iz najvećih imena traveltecha i marketplacea, poput Expedije, Shopifya, Travelperka… Zajedno živimo i dišemo traveltech i čvrsto vjerujemo u to što radimo.
Što se tajminga tiče, nakon digitalizacije prodaje smještaja i prijevoza, sazrelo je vrijeme da i treća najveća grana turizma prijeđe u digitalno doba.
Naša tehnologija je jednostavna i fokusirana. Usredotočili smo se upravo na segment iskustava i baš na B2B korištenje. Shvatili smo da je fokus ključna riječ ako želimo biti vodeća platforma za B2B prodaju iskustava.
Glavna konkurencija – papir, olovka i telefon
Na spomen gašenja iskustava na Airbnbu te stranica poput Viator ili GetYourGuide na kojima turisti već sad online rezerviraju izlete i ture, Fran napominje da su to platforme koje djeluju u B2C segmentu, odnosno, prodaju iskustva kupcima.
Turneovo tržište i poslovni model potpuno su drugačiji – njihovi ciljani klijenti su kampovi, hoteli ili hotelski lanci, hosteli ili upravitelji apartmana:
Naravno da postoje igrači koji ulaze i u B2B arenu u turizmu, no do sada nismo naišli ni na jednog klijenta, ni na jedan hotel ili hotelski lanac koji nam je rekao da već koristi neku takvu uslugu. Stoga smo čvrsto uvjereni da smo kreirali inovativan proizvod kakvog na tržištu nema.
Naša glavna konkurencija su papir, olovka i telefon – jer većina naših klijenata trenutno tako upravlja izletima, turama i iskustvima sa svojim gostima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Miran
04. 05. 2023. u 2:58 pm
Svaka čast ekipi, tako se radi. Tu sumu u pre-seed rundi nikad ne bi dobili od domaćih VC fondova koji nude par desetaka tisuća EUR ali samo ako si već uspješan barem kao Facebook.