Njihovo softversko rješenje probija se na tržištu vrijednom 250 milijardi dolara.
Turneo se pojavio na Hot 25 Travel Start-Ups, popisu medijske i analitičke kuće Phocuswire koja je uspješno predvidila buduće divove industrije. Phocuswire na godišnjoj razini bira najinovativnije tehnološke tvrtke u segmentu turizma, a njihov je popis svojedobno istaknuo imena poput jednoroga TravelPerka i rješenja poput Frontdeska i GuestReadyja.
Inače, Turneo je nedavno prikupio 800.000 eura pre-seed investicije.
Gosti danas traže iskustva, a to je poseban problem za turističku industriju
Putnici su danas sve više usredotočeni na iskustva, a sektor turizma se sve više okreće ispunjenju tih potreba. U segmentu Turneo danas pokazuje impresivne rezultate, što je i dokazao suradnjom sa stotinama hotela na globalnoj razini – uključujući i vodeće domaće lance poput Maistre, Aminessa, Liburnije, Ilirije i drugih.
Snažan pomak prema iskustvenim putovanjima uzrokuje povećani pritisak na hotele i ostale pružatelje smještaja da svojim gostima ponude više od sobe, objašnjava nam Fran Kauzlarić, suosnivač Turnea.
Gosti prije svega traže iskustva i žele ih moći rezervirati online, unaprijed, na jednostavan način. Ponuda izleta i aktivnosti putem letaka na štandovima uz recepciju drastično gubi na popularnosti, gosti sve više biraju destinaciju upravo zbog iskustava koje nudi te bukiraju iskustva unaprijed. Inovativni hoteli stoga shvaćaju da se radi o prodaji iskustva čitave destinacije.
Potraga za iskustvima očito je rastući trend te će diferencijacija biti ključna, a posebno za one koji ta iskustva agregiraju, poput Turnea. Zanimalo nas je stoga i po čemu se Turneo razlikuje od konkurencije – što je upravo njih stavilo u fokus PhocusWirea?
Veliki problem u segmentu iskustva je izuzetno skupa distribucija za proizvod (iskustvo) koji zapravo sam po sebi nije skup. Dakle, za prodaju walking ture od 50-ak eura, cost of acquiring u B2C distribuciji je iznimno visok. Ono što mi radimo je da pružamo tehnologiju igračima u industriji (u ovom slučaju hotelima i pružateljima smještaja) koji već imaju oči i povjerenje putnika, i time drastično smanjujemo trošak distribucije.
Uz to, pružatelji smještaja najbolje poznaju destinaciju, i najbolje znaju u čemu su njihovi prethodni gosti najviše uživali. Dakle, naš proizvod drastično smanjuje trošak distribucije, a istovremeno prilagođava ponudu specifičnom gostu.
Djelatnici i vlasnici hotela poznaju kolege u restoranima, poznaju organizatore iskustava, poznaju najbolje lokacije i već sada surađuju, dodaje Fran. Ono što im tvrtke poput Turnea pomažu je spojiti se s modernom tehnologijom koja njima pruža mogućnost povećati tu suradnju (time dovodi do rasta poslovanja) te daje njihovom gostu mogućnost bukirati stvari na način na koji je navikao, ističe Fran.
Izazovi su uvijek tu – i naravno da je koordinacija potrebna. Tu svoju ulogu igraju turističke zajednice, koje podupiru (ili bi trebali podupirati) projekte i organizatore aktivnosti u njihovim začecima.
Najveće prilike koje fokus na destinaciju donosi su produljenje turističke sezone i naravno poboljšanje ponude, što dovodi do sretnijih, zadovoljnijih gostiju koji će se vraćati, koji će trošiti više, i koji će nas preporučiti pri povratku u svoju zemlju.
U nedavno objavljenom dokumentu Stvaranje nezaboravnih trenutaka: Savjeti vodećih hotela iskustvenog turizma, Turneo je otkrio detaljnije zašto je industriji trebalo toliko vremena da riješi ovaj problem.
“Prihvaćanje novih i inovativnih rješenja nije uvijek bila jača strana turističkog sektora…”
Uz trendove koji oblikuju budućnost sektora, hoteli mogu dobiti praktične savjete o implementaciji rješenja temeljenih na iskustvu i učiti od nekih od najboljih primjera širom svijeta, navodi Matija Marijan, CEO Turnea:
Prihvaćanje novih i inovativnih rješenja nije uvijek bila jača strana turističkog sektora, ali ovaj put bi moglo biti drukčije. S nedavnim najavama Marriotta, Four Seasonsa, Meliá Hotela i drugih, jasno je da iskustveni turizam već ostavlja snažan trag na čitavi sektor.
Za one koji žele ostati u igri, dodavanje iskustava može postati najbolji – ako ne i jedini – način izbjegavanja da postanu samo još jedan bezlični oglas na online pretraživačima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.