Turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije još jednom ide korak naprijed. Tek par dana od prezentiranja projekta kojim želi ući u Web 3 već se može pohvaliti i prvim uspješnim rezultatima.
Prošli tjedan Turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije mnoge je ugodno iznenadila svojim predstavljanjem projekta Turizam 3.0. Kongresna dvorana u Solinu, dupkom puna, okupila je turističke djelatnike, profesore, poduzetnike, hotelijere, obrtnike, kreatore turističkih programa, prijevoznike… Svi oni su htjeli saznati što to Joško Stella, direktor TZ Splitsko-dalmatinske županije i kolege planiraju s tim “novim tehnologijama”.
Svašta nova, a većina toga se temelji na tehnologijama koje usko povezujemo s razvojem web 3 sfere. Tu je prvo metaverse, svima već poznat kao okosnica Zuckerbergove Mete, ali metaverse nije ničije vlasništvo. To je 3D verzija interneta, virtualni svijet u kojem nema granica, a u kojem turisti mogu istražiti destinaciju i prije nego do nje stignu. Kao drugo, to je blockchain, temeljna tehnologija iza mnogo projekata koji će obilježiti web 3 koji nam slijedi. Ulazimo u novu eru koja će transformirati kako konzumiramo sadržaj, proširit će mobilne i lokacijske usluge, poboljšati dolazak do informacija u stvarnom vremenu i još mnogo toga.
Zato je i u fokusu projekta TZ Splitsko-dalmatinske županije ulazak u futuristički svijet metaversea, a neke od primjena su stvaranje virtualnih reprezentacija turističkih spomenika, ali i kreiranje NFT-ova, nezamjenjivih tokena (eng. non-fungible Token) koji predstavljaju unikatne (ili količinski ograničene) inačice virtualnih dokumenata s potvrdom o vlasništvu.
Kako virtualno oživjeti Dalmaciju? Dioklecijan i Dalmatinci!
Kako bi ostvarila svoje zamisli o ulasku u novu eru interneta, TZ Splitsko-dalmatinske županije udružila je snage s tehničkim partnerima – splitskim tvrtkama Locastic i Fortitudo development. Antonio Perić-Mažar, direktor Locastica istaknuo je kako ih nije iznenadilo kada su ih iz turističke zajednice pozvali i prezentirali svoju ideju jer već niz godina znaju da TZ Splitsko-dalmatinske županije proaktivno prati nove tehnologije i trendove.
Ulazak u metaverse svijet je jako hrabar potez turističke zajednice jer se radi o novoj i još uvijek u potpunosti neistraženoj tehnologiji. Biti prvi u nečemu uvijek nosi rizike, ali i velike mogućnosti i prednosti.
No prednosti su prevagnule. Locastic je u sklopu metaverzum dijela projekta napravio digitalnu verziju Dioklecijanove palače. Za ovaj projekt korištena je platforma Sandbox, jedan od najpopularnijih metaverse sustava za igre koji se temelji na blockchainu, pojašnjava Antonio.
Metaverse predstavlja jedno novo poglavlje u korištenju Interneta, i daje jednu novu dimenziju proširene stvarnosti – zamislite samo da unutar Dioklecijanove palače možete voditi razgovor sa samim carom ili igrati antičke igre, gledati izložbe i skupljati kolekcije antičkih novčića – upravo to je realno u metaversu.
Virtualna Dioklecijanova palača trenutno je na 10 % razvoja, a već možete vidjeti prve temelje (gore u videu). Jednom kada bude gotova, palača bi mogla biti korištena kao zaseban muzej za sve NFT kolekcije koje u sklopu njega budu objavljene. Ipak, iz Locastica dodaju kako bi palača mogla biti i samo jedan od “spomenika” u metaverseu, gdje će se dodavati nove lokacije poput primjerice tvrđave Klis, Salone ili trogirske katedrale.
A kad smo kod NFT-ova…
Iz slikovnice u digitalno
Locastic i turistička zajednica su na okupljanju u Solinu prezentirali i prvu kolekciju Dalmatinaca; njih ukupno 101, pod nazivom DalmatiaNFT. Imena koja znamo iz engleskog crtića tako su zamijenila domaća – Bepo, Frane, Duje i Stipe, a tu je i priča.
Turistička zajednica je nedavno radila na projektu izrade slikovnice gdje su ilustrirani psi Dalmatinci koji se napokon “vraćaju kući”. Ekipa iz Locastica odlučila je povezati tu kampanju s izletom u metaverse, a NFT-ovi su potom došli prirodno.
Složili smo web stranicu na kojem je moguće jednostavno “mintati” (napraviti) svoj NFT, uz gotovo nikakvu naknadu. U manje od 20 sati, svi dalmatinci su razgrabljeni! Svoj DalmatiaNFT trenutno možete kupiti samo na OpenSea trgovini, a najniža cijena je 1.91ETH ili nešto manje od 6.000 dolara.
NFT-jevi kao sredstvo edukacije za sektor
U drugim fazama projekta TZ Splitsko-dalmatinske županije centralni fokus također će biti na implementaciji NFT-jeva koji se planiraju koristiti kao sredstva u daljnjem razvoju digitalizacije turizma u županiji.
Projekt će se provoditi kroz 4 faze. Pokrenut će se nagradni NFT fond, uključiti sve destinacije i atrakcije u županiji te organizirati radionice za lokalne turističke zajednice i turističke djelatnike. Ovim projektom pokazat ćemo što je moguće s ovakvom tehnologijom u turizmu – zaključio je Joško Stella još na predstavljanju projekta prošli tjedan.
Splitsko-dalmatinska županija bi se ovakvim inicijativama u vrlo kratkom vremenu mogla pozicionirati kao lider tehnoloških inovacija u turizmu i to sve kroz obrazovanje novih stručnjaka, inovativnom interpretacijom kulturne baštine te korištenjem novih tehnologija proširene stvarnosti koja gostima omogućava intenzivniji doživljaj materijalne i nematerijalne baštine.
DalmatiaNFT kampanjom kompletirana je prva faza projekta Turizam 3.0., no osim sad već skupocjenih Dalmatinaca ovaj projekt je mnogo vrjedniji kao prilika za edukaciju o novim tehnologijama diljem turističkog sektora.
Nove tehnologije ne ulaze u sustav preko noći, ali važno je krenuti
Zato je za kraj važno istaknuti ono što će neke sigurno kopkati u čitanju ovih novosti iz Splitsko-dalmatinske županije. Iako bismo lako mogli izvući nekoliko razloga zašto jedna mala županija u još manjoj državi ne treba ovlaš ulaziti u svijet Web 3, moramo biti svjesni jedne ključne stvari. Prakse sustava (od nadležnih tijela do institucija i uključenih službenika) – kako na državnoj razini tako i na lokalnoj razini – ne mijenjaju se tako lako unatoč tome što tehnologija ubrzano mijenja društvo, i unatoč svim naporima uključenih. Javni sustav je često spor, ali upravo od njega dolazi najviše poticaja privatnom sektoru. Sjetimo se – pa i sam internet je započeo kao projekt američkog Ministarstva obrane!
Najvrijedniji dio ovog, zasad najviše marketinškog, pokreta zato je upravo u tome da se naši turistički djelatnici upoznaju s tim novim tehnologijama i uče o onome što će obilježiti godine pred nama.
I to će naučiti na idealan način. Kroz najzanimljiviji dio – onaj vizualni, kako kroz virtualne svjetove, tako i kroz NFT-ove. Ne trebamo svi znati kako funkcionira procesor da bi nam bio smartphone bio koristan uređaj, jednako tako ne mora ni svatko znati sve o blockchainu da bi koristio Web 3 u poslovanju. Korak po korak. TZ Splitsko-dalmatinske županije u suradnji sa tvrtkama Locastic i Fortitudo development već je ispred drugih i sigurna sam da će na nekoj sljedećoj Turizam 3.0 konferenciji biti puno više dignutih ruku na pitanje tko zna što je blockchain!
Sljedeća faza projekta usmjerena je na poticanje dolaska još većeg broja turista kojima bi se ponudio pravi doživljaj boravka u destinaciji, a kako se u taj proces uklapaju NFT-ovi i virtualni svijet metaversa – saznat ćete u sljedećim kampanjama. 🙂
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.