Traffic Manager: Što radi, tko ga treba i zašto, pobogu?

Traffic Manager: Što radi, tko ga treba i zašto, pobogu?

Razvojem tehnologije razvila su se i razna "digitalna" radna mjesta, neobičnih naziva i još neobičnijih zaduženja. No, među najvećim nepoznanicama svakako je Traffic Manager, stoga upravo njemu posvećujemo prvi od niza tekstova, u kojima ćemo predstaviti digitalna zanimanja. Živi primjer "upravitelja prometom" pronašli smo u agenciji iSTUDIO – ime mu je Ivo Novak, a objasnit će vam što radi, kako je došao do tog radnog mjesta, a opisat će i svoj tipični radni dan.

Ivo Novak, Traffic Manager, iSTUDIO.
Ivo Novak, Traffic Manager, iSTUDIO.

Razvojem tehnologije razvila su se i razna “digitalna” radna mjesta, neobičnih naziva i još neobičnijih zaduženja. No, među najvećim nepoznanicama svakako je Traffic Manager, stoga upravo njemu posvećujemo prvi od niza tekstova, u kojima ćemo predstaviti digitalna zanimanja. Živi primjer “upravitelja prometom” pronašli smo u agenciji iSTUDIO – ime mu je Ivo Novak, a objasnit će vam što radi, kako je došao do tog radnog mjesta, a opisat će i svoj tipični radni dan.

Što radi Traffic Manager?

U digitalnim oglašivačkim agencijama pozicija Traffic Managera uključuje poslove upravljanja kampanjama koje dovode posjetitelje na stranice klijenata. Konkretno u iSTUDIJU, taj posao se sastoji od izrade i provedbe oglašivačkih kampanja (Facebook ads, Google AdWords, newsletter kampanje…) za klijente i interne potrebe. Cilj je što bolji rezultat za klijenta do čega se dolazi optimizacijom kroz statističku analizu podataka i zaključivanja na temelju podataka. Ukratko, pozicija Traffic Managera bi se mogla nazvati nekom vrstom “inženjerstva u marketingu”.

Kako se postaje Traffic Manager?

Trenutno, koliko znam, ne postoji formalna edukacija za takvo nešto. Najbliže tome su Google Adwords certifikati koji su standardizirani na međunarodnoj razini i garantiraju određenu razinu teorijskog znanja o upravljanju oglašavanjem na Google platformama, međutim za stvarno znanje potreban je praktični rad i iskustvo. Po mom mišljenju, za takav posao potrebno je imati kombinaciju marketinških i tehničkih znanja o tome kako web funckionira. Poželjne su organizacijske vještine uz razumijevanje upravljanja numeričkim podacima. Bitno je, naravno, i određeno iskustvo. Što više različitih kampanja postaviš, bolje možeš procijeniti što je isplativije za klijenta. Najbolje se može naučiti radeći u nekoj agenciji u kojoj postoje kampanje s većim budžetima i za različite industrije.

Kakve tvrtke imaju potrebu za takvom vrstom posla?

Uglavnom se radi o marketinškim agencijama koje vode online oglašivačke kampanje za klijente,  ali i tvrtkama koje većinu svojeg poslovanja obavljaju online. Korištenjem Google Analyticsa i sličnih alata te kvalitetnom analizom, testiranjem  i optimizacijom prometa koji im dolazi na web, tvrtke mogu znatno uštediti na troškovima oglašavanja. Većina ljudi danas prvi kontakt s nekim brendom ostvaruje preko interneta i ako taj dio nije dobro optimiziran, tvrtka može izgubiti veliki broj potencijalnih potrošača. Kod nas najveću potrebu za takvom vrstom posla bi trebali imati različiti webshopovi, internet portali i turistički sektor.

Kako si došao do ovog radnog mjesta, odnosno kako je tekao proces odabira?

Paralelno uz fakultet sam obavljao praksu u iSTUDIJU. Kada se otvorila pozicija Traffic Managera, radio sam na našem projektu Socialnumbers  i  među ostalim bavio sam se Facebook ads kampanjama za taj projekt. Ponudili su mi tu poziciju te smo, uz Facebook oglase, uskoro počeli raditi i Google Adwords te newsletter marketing. Obujam posla se povećao tako da sada imamo cijeli odjel od tri stalno zaposlena i tri praktikanta. Za nove zaposlenike inače provodimo selekciju, ali trenutno imamo tim praktikanata koje sami educiramo budući da na tržištu nema dovoljno kadrova sa znanjem koje nam je potrebno.

Kako izgleda tipični radni dan Traffic Managera?

Prvo što napravim kad dođem na posao je plan za taj dan i nakon toga krećemo s postavljanjem i optimizacijom kampanja, izradom reporta, analizama itd. Imamo jako puno klijenata i internih projekata tako da često radimo više stvari odjednom. Još jedan izazov je stalno učenje budući da se i Google i Facebook konstantno mijenjaju i potrebno je biti u toku s promjenama. Većinu tih edukacija pratimo preko stručnih portala, predavanja, konferencija ili samostalim istraživanjem. Također, potrebno je konstantno uvoditi inovacije kojih u digitalnom marketingu danas ima sve više.

I to je, ukratko, Traffic Manager. A koju ćemo “nepoznanicu” idući puta razotkriti, saznat ćete uskoro. Prijedlozi su svakako dobrodošli. 😉

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Novost

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...