Razvojem tehnologije razvila su se i razna "digitalna" radna mjesta, neobičnih naziva i još neobičnijih zaduženja. No, među najvećim nepoznanicama svakako je Traffic Manager, stoga upravo njemu posvećujemo prvi od niza tekstova, u kojima ćemo predstaviti digitalna zanimanja. Živi primjer "upravitelja prometom" pronašli smo u agenciji iSTUDIO – ime mu je Ivo Novak, a objasnit će vam što radi, kako je došao do tog radnog mjesta, a opisat će i svoj tipični radni dan.

Razvojem tehnologije razvila su se i razna “digitalna” radna mjesta, neobičnih naziva i još neobičnijih zaduženja. No, među najvećim nepoznanicama svakako je Traffic Manager, stoga upravo njemu posvećujemo prvi od niza tekstova, u kojima ćemo predstaviti digitalna zanimanja. Živi primjer “upravitelja prometom” pronašli smo u agenciji iSTUDIO – ime mu je Ivo Novak, a objasnit će vam što radi, kako je došao do tog radnog mjesta, a opisat će i svoj tipični radni dan.
Što radi Traffic Manager?
U digitalnim oglašivačkim agencijama pozicija Traffic Managera uključuje poslove upravljanja kampanjama koje dovode posjetitelje na stranice klijenata. Konkretno u iSTUDIJU, taj posao se sastoji od izrade i provedbe oglašivačkih kampanja (Facebook ads, Google AdWords, newsletter kampanje…) za klijente i interne potrebe. Cilj je što bolji rezultat za klijenta do čega se dolazi optimizacijom kroz statističku analizu podataka i zaključivanja na temelju podataka. Ukratko, pozicija Traffic Managera bi se mogla nazvati nekom vrstom “inženjerstva u marketingu”.
Kako se postaje Traffic Manager?
Trenutno, koliko znam, ne postoji formalna edukacija za takvo nešto. Najbliže tome su Google Adwords certifikati koji su standardizirani na međunarodnoj razini i garantiraju određenu razinu teorijskog znanja o upravljanju oglašavanjem na Google platformama, međutim za stvarno znanje potreban je praktični rad i iskustvo. Po mom mišljenju, za takav posao potrebno je imati kombinaciju marketinških i tehničkih znanja o tome kako web funckionira. Poželjne su organizacijske vještine uz razumijevanje upravljanja numeričkim podacima. Bitno je, naravno, i određeno iskustvo. Što više različitih kampanja postaviš, bolje možeš procijeniti što je isplativije za klijenta. Najbolje se može naučiti radeći u nekoj agenciji u kojoj postoje kampanje s većim budžetima i za različite industrije.
Kakve tvrtke imaju potrebu za takvom vrstom posla?
Uglavnom se radi o marketinškim agencijama koje vode online oglašivačke kampanje za klijente, ali i tvrtkama koje većinu svojeg poslovanja obavljaju online. Korištenjem Google Analyticsa i sličnih alata te kvalitetnom analizom, testiranjem i optimizacijom prometa koji im dolazi na web, tvrtke mogu znatno uštediti na troškovima oglašavanja. Većina ljudi danas prvi kontakt s nekim brendom ostvaruje preko interneta i ako taj dio nije dobro optimiziran, tvrtka može izgubiti veliki broj potencijalnih potrošača. Kod nas najveću potrebu za takvom vrstom posla bi trebali imati različiti webshopovi, internet portali i turistički sektor.
Kako si došao do ovog radnog mjesta, odnosno kako je tekao proces odabira?
Paralelno uz fakultet sam obavljao praksu u iSTUDIJU. Kada se otvorila pozicija Traffic Managera, radio sam na našem projektu Socialnumbers i među ostalim bavio sam se Facebook ads kampanjama za taj projekt. Ponudili su mi tu poziciju te smo, uz Facebook oglase, uskoro počeli raditi i Google Adwords te newsletter marketing. Obujam posla se povećao tako da sada imamo cijeli odjel od tri stalno zaposlena i tri praktikanta. Za nove zaposlenike inače provodimo selekciju, ali trenutno imamo tim praktikanata koje sami educiramo budući da na tržištu nema dovoljno kadrova sa znanjem koje nam je potrebno.
Kako izgleda tipični radni dan Traffic Managera?
Prvo što napravim kad dođem na posao je plan za taj dan i nakon toga krećemo s postavljanjem i optimizacijom kampanja, izradom reporta, analizama itd. Imamo jako puno klijenata i internih projekata tako da često radimo više stvari odjednom. Još jedan izazov je stalno učenje budući da se i Google i Facebook konstantno mijenjaju i potrebno je biti u toku s promjenama. Većinu tih edukacija pratimo preko stručnih portala, predavanja, konferencija ili samostalim istraživanjem. Također, potrebno je konstantno uvoditi inovacije kojih u digitalnom marketingu danas ima sve više.
I to je, ukratko, Traffic Manager. A koju ćemo “nepoznanicu” idući puta razotkriti, saznat ćete uskoro. Prijedlozi su svakako dobrodošli. 😉
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Aleksandar
14. 01. 2014. u 12:09 pm
nikade ne procitav SEO? Traffic manager koji ne radi SEO? Ili on samo radi placene kampanje, ads!