Na konferenciji posvećenoj ulaganju za žene, Women Invest, mahom posjetiteljice mogle su o mogućnostima ulaganja, ali i pronalaska kapitala slušati od Tracy Gray, osnivačice i direktorice venture capital tvrtke The 22 Capital Group. Njena poruka je jasna - vrijeme je da se žene i educiraju o investiranju svog kapitala, a i da investiraju u druge žene ili barem poduzeća koja podupiru jednakost spolova jer su promjene na tom polju - prespore.
Još je kontroverzniji naslov njenog TED Talka u kojemu kaže da je “vrijeme da žene postanu seksisti u ulaganjima”, koji je bio i svojevrsna prekretnica u njenoj karijeri. Prije no što “graknete” kako je ovakav pristup pogrešan, pogledajte Tracynu priču te razloge koji stoje iza ovakvog načina razmišljanja.
Prije nego što je u Los Angelesu osnovala venture capital tvrtku The 22 Capital Group, koja želi poticati izvoz u proizvodnim tvrtkama u južnoj Kaliforniji, s fokusom na žene i predstavnike manjina te prije no što je osnovala neprofitnu organizaciju We Are Enough, gdje omogućuje lakši pristup kapitalu poduzetnicama i educira žene kako i zašto investirati u tvrtke u ženskom vlasništvu, imala je poprilično raznoliku karijeru.
Neki će reći i nasumičnu. Odnosno, netko joj je to i rekao, što je u tom trenutku smatrala i mrvu uvredljivim – što, to će mi stajati na nadgrobnom spomeniku, pitala se? Ovdje leži Tracy Gray, žena s nasumičnom karijerom? Jednostavno mi je bilo dosadno raditi iste stvari duže vrijeme, bilo da je to bilo inženjerstvo, rad u glazbenoj industriji ili nešto treće.
U slučaju dosade… Promijeni karijeru
A onda ju je netko upoznao s dva pojma: mego (my eyes glaze over) i melu (my eyes light up). Kad bi se dogodio prvi scenarij, kad bi joj postalo dosadno, promijenila bi posao. A to se dogodilo nekoliko puta.
Tracy je u osamdesetima pokušala postati astronaut, ali fizički nije mogla zadovoljiti uvjete (visina, vid). No, postala je inženjerka, a nakon nekoliko godina, smatrajući da tehnologija ne napreduje značajno (danas zna da je bila u krivu), otišla je u glazbenu industriju. Godinama kasnije, počela je raditi u venture capital tvrtki, a tad joj se život potpuno primijenio – doživjela je melu. Međutim, nešto joj je ipak zasmetalo.
S vremenom sam primijetila da jedni te isti ljudi dobivaju investiciju. Oni nisu izgledali kao ja, oni su bili mladi muškarci. Nisam to shvaćala, pitala sam se zašto nema raznolikosti, posebice kad je dokazano da ona povećava povrat uloženog?
Odlučila je pokrenuti vlastiti fond koji će se fokusirati upravo na ono čega je nedostajalo, investicije u žene i manjine, a da bi bila sigurna da će to sve dobro napraviti, završila je dva MBA programa, šali se. Uz podatke, kao što su oni da 22 najveće banke u SAD-u nikad nije vodila žena, u Zagrebu je u sklopu svog predavanja pokazala i one da ulaganja u tvrtke koje vode žene u konačnici donose i veću zaradu za ulagače. Međutim, to se rjeđe događalo, a posebice u doba krize.
Da smo za vrijeme recesije na globalnoj razini imale pristup financijama jednako kao muškarci, izašli bismo ranije iz tog kriznog razdoblja. Također, treba napomenuti da su žene, koje dođu do kapitala, sklone reinvestiranju tih sredstava u zajednicu, što doprinosi boljitku na svim razinama.
Procjenjuje se da će se prava razina ravnopravnosti dosegnuti tek za 80 godina, rekla je jučer, što je, prema njoj, previše vremena. Vrijeme je žene iskoriste svoju ekonomsku moć, posebice jer će do 2028. kontrolirati 75% korisničke potrošnje diljem svijeta, čija je vrijednost 12 bilijuna dolara.
No, u isto vrijeme, brojne žene imaju averziju od investiranja, posebice jer nisu ni svjesne prilika koje imaju, a mnoge ni ne znaju odakle krenuti.
Kako to promijeniti? Osnaživanjem i edukacijom.
Posjetiteljima konferencije dala je uvid u razne alate, online zajednice, resurse i konkretna mjesta za ulaganja, posebice ističući mogućnost ulaganja kroz prizmu jednakosti spolova (Gender Lens Investing). To znači da preferira investicije koje povećavanju pristup kapitalu poduzetnicama i tvrtkama koje imaju žene na vodećim pozicijama, potom investicije koje potiču ravnopravnost spolova na radnom mjestu te investicije koje povećavaju broj proizvoda i usluga od kojih koristi imaju žene i djevojke.
Primjeri takvih investicija su u lokalne biznise, potom putem crowdfundinga, kroz investicijske klubove te fondove koje vode žene, a posebice je istaknula inicijative kao što su SheEO, Kiva, Equallet, Pax Ellevate, ali i njenu inicijativu We Are Enough, odnosno Mi smo dovoljne.
“Mi smo dovoljne.”
Zašto baš taj naziv? Naime, u razgovoru nakon njenog predavanja, istaknulo se kako u Hrvatskoj prvenstveno nedostaje kultura ulaganja te upravljanja novcem općenito, odnosno financijska pismenost. Zaključilo se da žene prvenstveno treba više uključiti poduzetništvo, a potom i u svijet ulaganja. No, ono što je možda bilo najzanimljivije, bila je i informacija da se žene u Hrvatskoj najčešće okreću poduzetništvu iz nužde, ne iz strasti, što utječe i na investicije u takva poslovanja. No, baš je zato potrebno je mijenjati mentalni sklop, educirati, poticati, kaže Tracy.
Iskreno, vidjela sam mnoge poslovne i financijske planove onih mladih inženjera u koje je ulagao VC fond u kojemu sam radila i ne bih rekla po tome da su bili pretjerano financijski pismeni – mnoge od tih brojki bile su samo izmišljene. S druge strane, žene koje i jesu financijski pismene i znaju predočiti financijski plan, misle da to nije dovoljno. Ali jest. Mi smo dovoljne.
U nastavku konferencije održane su zanimljive rasprave o investiranju na lokalnoj razini – što to znači biti investitorica u Hrvatskoj raspravljale su Tatjana Zabasu, South Central Ventures, Renata Brkić, World Business Angels Forum, i Ivana Šoljan koja je predstavljala Funderbeam, a o mogućnosti pokretanja mreže investitorica pričale su Marijana Šarolić Robić, PWN — Professional Women’s Network Zagreb, Tihana Marelja, Zagrebački inkubator poduzetništva, Alma Saganić, Institut za razvoj ženskog poduzetništva i vodstva – Adria, te Ida Pandur, Lean In. Bilo je tu i poduzetnica (Maja Jelišić Cooper, Klasik TV, Ivana Blažoti Mijoč, Tester, Zinka Mujkić, Taste of Home, te Maja Mesić, Boya) koje su raspravljale o važnosti investicije.
A da ne bi sve ostalo na riječima, na kraju je održano i pitch natjecanje domaćih projekata koje su pokrenule žene. Naime, posjetiteljice konferencije, koja je bila besplatna, imale su mogućnost donirati određeni iznos koji je išao pobjednici natjecanja, a ukupno je skupljeno nešto manje od 4000 kuna, uz činjenicu da je HUB385, domaćin događanja, odlučio na taj iznos dodati – još toliko.
SightRun odnio pobjedu na pitch natjecanju
Predstavljali su se projekti Marinorm (Marijana Staneković), koji se bavi poslovnim savjetovanjem prema ISO normama, Marry Me, koji ste već imali priliku upoznati na Netokraciji, potom SightRun, aplikacija koja kroz audio ture spaja trčanje i turističko razgledavanje lokacija, Tinja, platforma koja povezuje instalatere solarnih ploča te korisnike koji su za njih zainteresirani te Yacht.Social, platforma za rezervaciju brodova koji mogu služiti kao hoteli, uz spajanje s događanjima na kopnu.
Pobjedu je odnio projekt SightRun, dok su Tinja i Marry Me dobili mogućnost da ih Tracy Gray mentorira.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.