Kako je slovenski Toshl potrošio 15.000 eura na webOS aplikaciju koju nikad nećete koristiti

Kako je slovenski Toshl potrošio 15.000 eura na webOS aplikaciju koju nikad nećete koristiti

Razvili su mobilne aplikacije za iPhone, Android, Maemo, Symbian, BlackBerry i Windows Phone 7. Namjeravali su razviti i webOS aplikaciju, a onda je HP najavio kako će prestati proizvoditi webOS mobitele i tablete. Radi se o Toshlu, jednom od vjerojatno najproduktivnijih timova u regiji, koji je u godinu dana uspio ne samo razviti silne mobilne aplikacije već i dobiti preko 100 tisuća korisnika. Razvoj webOS aplikacije u koju su dosad uložili 15 tisuća eura na žalost neće nikad doći u ruke korisnika. Toshl zasad nema zašto nastaviti razvoj, a iznenadio bih se da su drugi webOS developeri optimističniji.

Toshl za TouchPad je trebao izgledati ovako...

Razvili su mobilne aplikacije za iPhone, Android, Maemo, Symbian, BlackBerry i Windows Phone 7. Namjeravali su razviti i webOS aplikaciju, a onda je HP najavio kako će prestati proizvoditi webOS mobitele i tablete. Radi se o Toshlu, jednom od vjerojatno najproduktivnijih timova u regiji, koji je u godinu dana uspio ne samo razviti silne mobilne aplikacije već i dobiti preko 100 tisuća korisnika.

Razvoj webOS aplikacije u koju su dosad uložili 15 tisuća eura na žalost neće nikad doći u ruke korisnika. Toshl zasad nema zašto nastaviti razvoj, a iznenadio bih se da su drugi webOS developeri optimističniji. Brandon Watson, Microsoftov voditelj razvoja za Windows Phone 7, na Twitteru je pak webOS developerima ponudiobesplatne uređaje, alate i trening” kako bi moglo uspješno nastaviti razvoj na Windows Phone 7 platformi.

Nenajavljen kraj

WebOS je trebao biti sljedeći korak u stvaranju aplikacije za praćenje troškova za sve popularne mobilne platforme. Ni HP-ovi zaposlenici zaduženi za webOS nisu bolje prošli. Inženjeri zaduženi za hardver već traže nove poslove, a Appleovi te Googleovi regruteri kontaktiraju softverske inženjere koji nisu optimističniji. The Next Web je doznao kako ni potpredsjednik webOS softvera, Ari Jaaksi, nije znao za ukidanje proizvodnje hardvera sve do javne objave.

S obzirom da se sad spekulira kako će HP sigurno prodati webOS, pitao sam Toshlovog direktora Andraža Logara kako je HP svoj potez komunicirao s developerskom zajednicom:

Je li bilo kakve naznake da će HP prestati proizvoditi webOS uređaje u developerskoj zajednici?

Ne, to je bio totalni šok za developersku zajednicu, posebno zbog toga jel je HP pojacao developer support u zadnjim mjesecima.  HP nije kontaktirao globalne developer sfere oko toga, tako da jos nije 100 posto jasno, šta sada. Ali sigurno su kontaktirali najvažnije developere.

Koliko ste dosad uložili u razvoj webOS aplikacije i utječe li ovaj potez na daljnji razvoj Toshla za veći broj platformi?

Svaka nova platforma donesi neki rizik. Ali svi znamo, da je biti prvi na marketu potencialna fantastična prednost. Za male developere je jasno, da su nove, male platforme prevelik rizik, a za sve ostale je to samo djeo života neke firme. Za sada smo za WebOS development uložili oko 15.000 evra, tako da nije to neka totalna tragedija.

Što bi se trebalo dogoditi da nastavite razvoj svoje webOS aplikacije?

Bilo kdo ce biti vlastnik WebOS-a u boducnosti treba investirati puno u developer relationship. PR, promocije, i potencialno i neke financijske injicative, koje bi dodatno osigurale developer commitment. WebOS historija je bila roller coaster za developere, tako da mislim, da bi bilo veoma tezko, da se developer injicativa za webOS opet spravi u zivot.

Što mislite o budućnosti webOS-a?

Svi znamo, da je u ovom momentu u americi pravi rat za patente. WebOS, Palm portfolio patenta nije mali, tako da defintivno WebOS ima neku vrijednost za investitore. A ko su ti investitori, sada niko nezna. Za azijske hardware makere novi ekosistem nije bas nesto, sto bi jih puno interesiralo i vec imaju nekoliko ekosistema u potrfelju. Tako da ja mislim, da ce biti WebOS zanimljiv za neku americku firmu. Mozda RIM. Ko zna.

Iako nećete imati prilike koristiti Toshl za webOS, pročitajte našu detaljnu recenziju Toshl web aplikacije i mobilnih aplikacija. Prestanak proizvodnje webOS uređaja je veći gubitak za webOS nego Toshl. WebOS možda nije mrtav, ali što se developera tiče čini se da je već pokopan.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. vuk

    vuk

    22. 08. 2011. u 11:02 am Odgovori

    Ako su napravili aplikaciju zašto ju ne puste van? 350.000 TouchPad uređaja je prodano ovaj vikend, developeri govore da se broj skidanja aplikacija povećao nekoliko desetina, a u najvećem broju slučajeva i nekoliko stotina puta.

    • Andraz

      Andraz

      23. 08. 2011. u 12:54 pm Odgovori

      Poz Vuk

      1. 350k aparatusa se cini mnogo, a u principu nije bas. Definitivno nije dovoljno za nišne aplikacije kao Toshl, da bi imale bilo kakvu perspektivu pozitivnog financiranja na ovi platformi.

      2. Trebali bi investirati jos 2 mjeseca rada, da bi sfinalizirali verziju.

  2. Damir

    Damir

    23. 08. 2011. u 11:59 am Odgovori

    Bez loših konotacija, ali bar neće biti milijardu aplikacija ko za iOS i Android od kojih jedno 35% ne radi kako treba a za svaku stvar imaš jedno 10 aplikacija od kojih je 8 loše, pa ti downloadaj ako imaš živaca. Papazjanija uglavnom umjesto efikasnosti

    Danas je općenito vrijeme papazjanije. Napraviš neki projekat za što ti treba cca 3-6 mjseci da bi na kraju shvatio da je trend već promijenjen, a usto ‘tvoju’ ideju je napravilo i jedno 7-8 sajtova od kojih su jedno 5 njih facebook, google, amazon, foursquare, groupon itd od kojih svatko svakom skače u dvorište a svi gube saznanje zbog čega su zapravo uspjeli na tržištu. Npr dok se Google igra sa raznim projektićima, pretraživanje mu je sve lošije tj sve irelevantnije. Osim za oglašivače naravno

    Ako ti i uspije da lansiraš The projekat shvatiš činjenicu da će ako je ideja dobra u najskorije vrijeme biti desetine klonova tvoje ideje od kojih se neki neće sramiti niti da prekopiraju tvoj dizajn ili ime.

    Nakon toga poslati ćeš biznis plan fondovima da bi na kraju saznao da skoro nitko i ne čita većinu njih jer su svakodnevno zaspamavani sa stotinama planova (unaprijed napisane odgovore šalju uglavnom sekretarice, inače ‘stručnjaci’ za procjenu biznisa). Od tih planova je 90% rubbish jer je raja + njihove bake zaključila da je Internet biznis za brzo zgrabiti lovu.

    Ako ti kojim slučajem i uspije dobit lovu moraš se pod hitno bacit na plaćeni PR zvani ‘spontani viral marketing’ (jer te nijedna redakcija niti blog tvoj entuzijazam ne šljivi ni pola posto bez love) i molit Boga da te veći od tebe ne budu iskopirali na brzaka i jedno 100x nadvisili svojom količinom marketinga. Jer poznati blogovi i news izvori sve su samo ne realni mediji za izvještavanje, čim više PR love tim više ushićenja za novi proizvod ili uslugu. Hint, foursquare

    Papazjanija ukratko.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.