Kako je slovenski Toshl potrošio 15.000 eura na webOS aplikaciju koju nikad nećete koristiti
Razvili su mobilne aplikacije za iPhone, Android, Maemo, Symbian, BlackBerry i Windows Phone 7. Namjeravali su razviti i webOS aplikaciju, a onda je HP najavio kako će prestati proizvoditi webOS mobitele i tablete. Radi se o Toshlu, jednom od vjerojatno najproduktivnijih timova u regiji, koji je u godinu dana uspio ne samo razviti silne mobilne aplikacije već i dobiti preko 100 tisuća korisnika. Razvoj webOS aplikacije u koju su dosad uložili 15 tisuća eura na žalost neće nikad doći u ruke korisnika. Toshl zasad nema zašto nastaviti razvoj, a iznenadio bih se da su drugi webOS developeri optimističniji.

Razvili su mobilne aplikacije za iPhone, Android, Maemo, Symbian, BlackBerry i Windows Phone 7. Namjeravali su razviti i webOS aplikaciju, a onda je HP najavio kako će prestati proizvoditi webOS mobitele i tablete. Radi se o Toshlu, jednom od vjerojatno najproduktivnijih timova u regiji, koji je u godinu dana uspio ne samo razviti silne mobilne aplikacije već i dobiti preko 100 tisuća korisnika.
Razvoj webOS aplikacije u koju su dosad uložili 15 tisuća eura na žalost neće nikad doći u ruke korisnika. Toshl zasad nema zašto nastaviti razvoj, a iznenadio bih se da su drugi webOS developeri optimističniji. Brandon Watson, Microsoftov voditelj razvoja za Windows Phone 7, na Twitteru je pak webOS developerima ponudio “besplatne uređaje, alate i trening” kako bi moglo uspješno nastaviti razvoj na Windows Phone 7 platformi.
Nenajavljen kraj
WebOS je trebao biti sljedeći korak u stvaranju aplikacije za praćenje troškova za sve popularne mobilne platforme. Ni HP-ovi zaposlenici zaduženi za webOS nisu bolje prošli. Inženjeri zaduženi za hardver već traže nove poslove, a Appleovi te Googleovi regruteri kontaktiraju softverske inženjere koji nisu optimističniji. The Next Web je doznao kako ni potpredsjednik webOS softvera, Ari Jaaksi, nije znao za ukidanje proizvodnje hardvera sve do javne objave.
S obzirom da se sad spekulira kako će HP sigurno prodati webOS, pitao sam Toshlovog direktora Andraža Logara kako je HP svoj potez komunicirao s developerskom zajednicom:
Je li bilo kakve naznake da će HP prestati proizvoditi webOS uređaje u developerskoj zajednici?
Ne, to je bio totalni šok za developersku zajednicu, posebno zbog toga jel je HP pojacao developer support u zadnjim mjesecima. HP nije kontaktirao globalne developer sfere oko toga, tako da jos nije 100 posto jasno, šta sada. Ali sigurno su kontaktirali najvažnije developere.
Koliko ste dosad uložili u razvoj webOS aplikacije i utječe li ovaj potez na daljnji razvoj Toshla za veći broj platformi?
Svaka nova platforma donesi neki rizik. Ali svi znamo, da je biti prvi na marketu potencialna fantastična prednost. Za male developere je jasno, da su nove, male platforme prevelik rizik, a za sve ostale je to samo djeo života neke firme. Za sada smo za WebOS development uložili oko 15.000 evra, tako da nije to neka totalna tragedija.
Što bi se trebalo dogoditi da nastavite razvoj svoje webOS aplikacije?
Bilo kdo ce biti vlastnik WebOS-a u boducnosti treba investirati puno u developer relationship. PR, promocije, i potencialno i neke financijske injicative, koje bi dodatno osigurale developer commitment. WebOS historija je bila roller coaster za developere, tako da mislim, da bi bilo veoma tezko, da se developer injicativa za webOS opet spravi u zivot.
Što mislite o budućnosti webOS-a?
Svi znamo, da je u ovom momentu u americi pravi rat za patente. WebOS, Palm portfolio patenta nije mali, tako da defintivno WebOS ima neku vrijednost za investitore. A ko su ti investitori, sada niko nezna. Za azijske hardware makere novi ekosistem nije bas nesto, sto bi jih puno interesiralo i vec imaju nekoliko ekosistema u potrfelju. Tako da ja mislim, da ce biti WebOS zanimljiv za neku americku firmu. Mozda RIM. Ko zna.
Iako nećete imati prilike koristiti Toshl za webOS, pročitajte našu detaljnu recenziju Toshl web aplikacije i mobilnih aplikacija. Prestanak proizvodnje webOS uređaja je veći gubitak za webOS nego Toshl. WebOS možda nije mrtav, ali što se developera tiče čini se da je već pokopan.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
vuk
22. 08. 2011. u 11:02 am
Ako su napravili aplikaciju zašto ju ne puste van? 350.000 TouchPad uređaja je prodano ovaj vikend, developeri govore da se broj skidanja aplikacija povećao nekoliko desetina, a u najvećem broju slučajeva i nekoliko stotina puta.
Andraz
23. 08. 2011. u 12:54 pm
Poz Vuk
1. 350k aparatusa se cini mnogo, a u principu nije bas. Definitivno nije dovoljno za nišne aplikacije kao Toshl, da bi imale bilo kakvu perspektivu pozitivnog financiranja na ovi platformi.
2. Trebali bi investirati jos 2 mjeseca rada, da bi sfinalizirali verziju.
Damir
23. 08. 2011. u 11:59 am
Bez loših konotacija, ali bar neće biti milijardu aplikacija ko za iOS i Android od kojih jedno 35% ne radi kako treba a za svaku stvar imaš jedno 10 aplikacija od kojih je 8 loše, pa ti downloadaj ako imaš živaca. Papazjanija uglavnom umjesto efikasnosti
Danas je općenito vrijeme papazjanije. Napraviš neki projekat za što ti treba cca 3-6 mjseci da bi na kraju shvatio da je trend već promijenjen, a usto ‘tvoju’ ideju je napravilo i jedno 7-8 sajtova od kojih su jedno 5 njih facebook, google, amazon, foursquare, groupon itd od kojih svatko svakom skače u dvorište a svi gube saznanje zbog čega su zapravo uspjeli na tržištu. Npr dok se Google igra sa raznim projektićima, pretraživanje mu je sve lošije tj sve irelevantnije. Osim za oglašivače naravno
Ako ti i uspije da lansiraš The projekat shvatiš činjenicu da će ako je ideja dobra u najskorije vrijeme biti desetine klonova tvoje ideje od kojih se neki neće sramiti niti da prekopiraju tvoj dizajn ili ime.
Nakon toga poslati ćeš biznis plan fondovima da bi na kraju saznao da skoro nitko i ne čita većinu njih jer su svakodnevno zaspamavani sa stotinama planova (unaprijed napisane odgovore šalju uglavnom sekretarice, inače ‘stručnjaci’ za procjenu biznisa). Od tih planova je 90% rubbish jer je raja + njihove bake zaključila da je Internet biznis za brzo zgrabiti lovu.
Ako ti kojim slučajem i uspije dobit lovu moraš se pod hitno bacit na plaćeni PR zvani ‘spontani viral marketing’ (jer te nijedna redakcija niti blog tvoj entuzijazam ne šljivi ni pola posto bez love) i molit Boga da te veći od tebe ne budu iskopirali na brzaka i jedno 100x nadvisili svojom količinom marketinga. Jer poznati blogovi i news izvori sve su samo ne realni mediji za izvještavanje, čim više PR love tim više ushićenja za novi proizvod ili uslugu. Hint, foursquare
Papazjanija ukratko.