
Hrvatski Top Digital Agency osvojio nastup na TechCrunch Disruptu u San Franciscu
Svi agencijaši znaju koliko teško može biti doći do klijenata, ali zagrebački startup Top Digital Agency planira stati na kraj tim mukama, a sjajna ideja donijela im je pobjedu na Spark.Me startup natjecanju i put u San Francisco na TechCrunch Disrupt.
Svibanj je u Budvi već dugo rezerviran za Spark.Me, jednu od najpoznatijih digitalnih konferencija u ovom dijelu Europe, koja svake godine privlači neke od najkvalitetnijih govornika na svijetu, ali i startupe iz regije koji se natječu za put na TechCrunch Disrupt gdje svoju ideju mogu prezentirati kolegama iz industrije i investitorima iz cijelog svijeta.
Ove godine čast pobjede na Spark.Me startup natjecanju pripala je startupu Top Digital Agency iz Zagreba, koji razvija istoimenu platformu koja nastoji spajati digitalne agencije i njihove potencijalne klijente s lakoćom a već ima urede u Zagrebu i New Yorku. Osnivača TDA Gorana Deaka, poznatijeg kao CEO-a agencije ForgeBIT, i Krešimira Končića iz Neuralaba, development partnera TDA, uhvatio sam neposredno poslije vijesti o pobjedi.
Goranu i ostatku ekipe koju su na Spark.Me činili Scott Coleman i Domagoj Hruškar, ovo je bila prva konferencija na kojoj su se okušali u prezentaciji svoje ideje, i odmah kući odlaze s prvim mjestom. Dojmovi su očekivano dobri, a prevagnula je uspješna Q&A sesija sa žirijem:
Naš nastup je pokazao našu veću spremnost za skaliranjem kompanije te profesionalniji i kvalitetniji pristup samoj pitch prezentaciji kao i Q&A sesiji žirija. Iznimno nam je drago da se naš prvi veliki nastup na startup natjecanjima baš dogodio u Budvi jer je Spark.Me organizirana na svjetskoj razini. Uz predivno okruženje crnogorskih krajolika, konferencija uistinu pruža dojam da je Budva “place to be” za sve zaljubljenike u digitalne tehnologije, a pogotovo za startupe koje žele globalni reach.
Pronalazak klijenata ne mora biti lutrija
Osvojiti Spark.Me zaista nije mala stvar, a kako bi dobili kartu za San Francisco zaista morate imati nešto sjajno. Prema tome, što je zapravo Top Digital Agency, osim što zvuči vrlo seo-friendly? Goran kaže kako je ideju za TDA dobio još 2011. godine, kada je imao ideju koja bi mogla spojiti ponudu IT tvrtki s klijentima iz svijeta za remote usluge, a 2014. je nastao ForgeBIT. Kako se na tržištu nije nipošto lako probiti, a pogotovo iz hrvatske, Goran je tom problemu odlučio pristupiti na najbolji način: startupom.
To iskustvo me navelo na ponovno razmišljanje o svojoj ideji da olakšam agencijama poput moje, koje imaju dokazive kvalitete, probitak na stranim tržištima. Kao agencija prošli smo cijelu kalvariju traženja novih klijenata na globalnoj razini. Uspješno smo ostvarili suradnju na 28 stranih tržišta diljem svijeta. Naše dobiveno znanje, glavne okidače uspješne internacionalizacije digitalnih agencija, rezultiralo je u razvoju TDA platforme.
Svi koji rade u agencijama znaju kolika “lutrija” zna biti pronalazak klijenata s kojima se dobro razumijete i koji odgovaraju vama onoliko koliko i vi njima. Agencije koje tek zakoračuju na tržište tako imaju izuzetno težak posao kada je riječ o predstavljanju onog što nude potencijalnim klijentima, a Goran kaže kako je upravo nedostatak mjesta za predstavljanje najveći problem.
Agencijama su do sada primarni načini povezivanja s tvrtkama bili osobne poslovne mreže i druženje uživo, i tražilice poput Google-a i razni registri koji znaju biti prilično pohlepni kada je riječ o financijama. Goran kaže kako je problem u tražilicama činjenica da su jednostavno prevelike da bi pomoću njih tvrtke pronašle prave partnere, a registri se temelje na činjenici da morate dati podosta novaca kako bi u njima kotirali pri vrhu, što opet zakida manje agencije. TDA nastoji pomoći upravo u prezentaciji i pronalasku partnera:
Svrha TDA je ponuditi agencijama transparentan način natjecanja za projekte neovisno o veličini, lokaciji i financijskoj snazi te pružiti kompanijama brz i efikasan put do pravog partnera kroz standardiziran i nepristran način pitchanja. Kvaliteta je za nas najbitniji kriterij koji spaja agencije i kompanije.
Više od 1000 agencija u 100 zemalja
Ipak, stvaranje ovakve platforme sa sobom nosi i velike izazove. Ipak se radi o svojevrsnom “izlogu” agencija, a to dakako nije moguće bez samih agencija. Goran kaže kako su u relativno kratkom vremenu uspjeli okupiti “kritičnu masu” s više od 1000 svjetskih agencija u više od 40 usluga i 100 zemalja, a svakog dana im pristiže između pet do deset organskih prijava za platformu, stoga vjerujem kako je i ovaj najveći izazov iza njih.
Agencije koje žele biti prikazane na platformi moraju proći kroz proces verifikacije, koji se odvija u tri točke i temelji se na studijama slučaja, koje su još uvijek daleko najbolji način za predstavljanje vaše tvrtke svijetu. Studije uključuju i bivše klijente te nastoje pokazati agenciju u najrealnijem svjetlu, kako bi se točno znalo u čemu su dobri i za koje projekte su idealan partner:
Agencija najprije objavi studije slučaja o svojim prošlim projektima. Prošli i postojeći klijenti agencije zatim verificiraju studije slučaju putem svog feedbacka. Svaka verificirana studija slučaja za pojedinu kompetenciju (npr. AI tehnologije, E-commerce razvoj, digitalni marketing) omogućava agenciji natjecanje na projektima koji uvjetuju tu kompetenciju. Mogu reći da studije slučaju pokreću cijelu platformu da funkcionira onako kako je zamišljeno kao što pokreću i cijelu digitalnu industriju u stvaranju novih trendova.
And the winner is… Top Digital Agency! Congratulations! 😊 pic.twitter.com/fkzmommsX7
— Spark.me (@sparkdotme) May 27, 2018
Ideja je ništa bez realizacije
S Krešimirom sam, pak, razgovarao o tome što čini “srce” ove platforme, odnosno kako su, kao development partner, stvorili nešto čega još uvijek nije bilo u ovom obliku. Svima nam je poznato kako ideja može biti vrhunska, ali ako izostane dobra realizacija sve može pasti u vodu.
Krešimir kaže kako su posebnosti ovog projekta najviše ležale u nizu poveznica između agencija i njihovih studija slučaja, a ocjenjivanje studija slučaja od strane bivših klijenata bio je dio na kojem se posebno radilo kako bi bio što je moguće bolji i fluidniji. Ipak se tu radi o pet različitih vrsta sadržaja (studije slučajeva, projekti na koje se agencije mogu prijaviti, blogovi, eventi i potencijalni klijenti te bedževi), te se na ovo nikako ne treba gledati kao na samo “još jedan registar” već na platformu koja nudi mogućnosti koje do sada nisu postojale.
Građenje nečeg nepostojećeg uvijek je izazovno, a Krešimir kaže kako je na projektu trenutačno više od deset ljudi te je najveći izazov koordinacija oko detalja. Goran se nadovezuje:
Nakon što smo pronašli partnere koji mogu našu viziju pretvoriti u djelo, nastala su tri velika izazova: što su najveći prioriteti prilikom razvoja platforme, kako pretočiti poslovni model na platformu, te na koji način pokazati potencijalnim korisnicima zašto je naša platforma njihov najkorisniji budući alat.
Narednih nekoliko mjeseci tako će proći u razvoju druge verzije platforme koji će “ispod haube” biti podosta kompleksan, ali će označiti i početak prikupljanja premium korisnika koji bi trebali učiniti TDA financijski isplativim.
Kako je 27.5. bio 15. rođendan WordPressa iskoristio sam priliku da pitam Krešimira koja su njegova gledišta na budućnost modernih web stranica, i kakva su njegova predviđanja za trendove u WordPress stranicama za idućih nekoliko godina. Također, saznao sam i koje su to teme najaktualnije u WordPress zajednici danas:
Najviše pomaka se vidi kod Progresivnih Web Aplikacija gdje je cilj web dizajnerima i developerima korisničko iskustvo izjednačiti onom nativnom na mobilnim aplikacijama – ekstremno brzo, responzivno i da koristi sve što mobitel nudi (kontakte, kameru, mikrofon, geolokaciju itd.). S druge strane, cijela WordPress zajednica sve više priča oko inkluzivnosti web-a tako da će Accesibilty (a11y) teme biti prisutnije kod skiciranja i programiranja interaktivnosti. Sve veći fokus na optimizaciju, CRO (Conversion Rate Optimization) i novi Gutenberg editor, i dalje su aktualne teme kojima se zajednica aktivno bavi.
Momcima iz Top Digital Agency želimo mnogo sreće u San Franciscu, a svim agencijama možemo preporučiti isprobavanje ove sjajne platforme.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.