Tomislav Car: MVP možda nije mrtav, ali više nije minimalan!
Džambo Film

Tomislav Car: MVP možda nije mrtav, ali više nije minimalan!

Konkurencija je globalna, dobro financirana i zna znanje - tako je Tomislav Car argumentirao svoje tvrdnje da minimalni održivi proizvod ili Minimum Viable Product više ne postoji u IT svijetu, barem ne u onom obliku koji smo poznavali prije nekoliko godina.

“Sve ovo što pričam dolazi iz osobnog iskustva”, odmah je na početku svog izlaganja na konferenciji The Geek Gathering istaknuo Tomislav Car, donedavno CEO Infinuma, danas CEO Productivea. Već 17 godina radi na razvoju IT usluga i proizvoda, stoga je zaključio da, što je tržište zrelije, to je teže napraviti MVP. A današnje tržište itekako je zrelo.

Korisnici su naviknuti na određenu razinu kvalitete korisničkog iskustva i to očekuju od svih proizvoda. Štogod da koriste, očekuju da radi kao Google ili Facebook.

Da bi dočarao kako su se s takvim problemom susreli u Productiveu, objasnio je što sve korisnici očekuju od dijela njihovog proizvoda koji se bavi dokumentacijom. Taj je proizvod sličan Google Docsima, Notionu i Confluenceu, stoga su korisnici od njega imali očekivanja kao što imaju od tih globalno poznatih proizvoda.

Očekivali su da ima predivno sučelje, da ima sve opcije formatiranja teksta, kratice i naredbe, bogat sadržaj, embeddanje, widgete, spominjanje, linkanje, neograničeni undo/redo, mogućnost uređivanja offline, kolaborativno editiranje, komentiranje, povijest, verzije, dijeljenje, različite dozvole za pristup…

Konkurencija to sve može napraviti jer je globalna, dobro financirana i zna znanje…

…A što možete vi?

Ugao koji odaberete utječe na strategiju razvoja proizvoda i marketinšku strategiju, a obje su jednako važne, napominje Car. Džambo Film

Prvi savjet koji je Tomislav dao jest da pronađete svoj ugao, način na koji ćete se diferencirati od postojećih rješenja na tržištu, nešto što je dovoljno jako da zainteresira publiku.

Figmin ugao je bio inovativnost. Calendly je odlučio pokriti široko tržište. Linear je nudio bolje korisničko iskustvo. Circuitmess je zabavan.

Ono što je Productive tu napravio je kreiranje nove kategorije softvera, odnosno softver za upravljanje agencijama. Nešto slično tome napravio je i Slack – uzeo je postojeći proizvod, chat, i donio ga u novu kategoriju, poslovnu komunikaciju.

Drugi ugao može biti naglasak na trud korisničke podrške. To je ono što možete raditi na početku, kad imate malo korisnika i mali tim. Primjerice, Car je naveo da se u Productiveu jave korisnicima da su implementirali funkcionalnost koju su tražili čak i ako su prošle dvije godine. Korisnici to cijene.

Upravo ta posebnost koju ste odabrali utječe na dvije stvari, strategiju razvoja proizvoda i marketinšku strategiju, a Car navodi da su obje jednako važne.

Kako se biraju nove funkcionalnosti?

Productive tjedno dobiva 250 zahtjeva za nove funkcionalnosti. Prvi korak za njihovo sortiranje je tjedna “trijaža”. Džambo Film

Jedan od savjeta koji ćete dobiti je da pričate s korisnicima, ali on ima tri problema. Prvo, morate imati korisnike. Drugi problem je da korisnici trebaju htjeti pričati s vama. A treći – kad budete imali više korisnika, stalno će htjeti pričati s vama.

Tako Productive dobiva 250 zahtjeva za nove funkcionalnosti tjedno. Kako se nosi s time? Prvi korak je “trijaža” zahtjeva koja se obavlja na tjednoj bazi. Nakon što se zahtjevi sortiraju, dobivaju bodove. Oni ovise o tome koliko se često takva funkcionalnost traži, koja je veličina kupca i kolika je važnost funkcionalnosti (je li nešto što je neophodno ili je tek zgodno).

I na temelju toga se radi strategija.

Treba imati na umu da kupac nije nužno korisnik. Kupac u slučaju Productivea može biti direktor, vlasnik, a korisnici su, primjerice, project manageri, finance manageri, članovi timova… Njih zanimaju različite stvari, stoga im se treba različito obraćati.

Letvica je podignuta, ali i broj prilika

Raditi proizvode ispunjavajuće je, naglasio je na kraju Car, ali s napomenom da je njihov razvoj postao skuplji no ikad. U isto vrijeme, i prilika je više no ikad, tržište je globalno, a svatko u džepu ima pametni telefon, što ga čini potencijalnim korisnikom.

Dobar tim, dovoljno novca i nekoliko zanimljivih uglova u pristupu mogu pobijediti činjenicu da Minimum Viable Product više nije minimalan, zaključio je.

Tomislav Car više o ovoj temi govorio je i u Netokracija Podcastu:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Novost

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.