Tin Kadoić u Airbnbu preuzeo poziciju direktora dizajna

Globalna platforma Airbnb imenovala Tina Kadoića za direktora dizajna iskustva

Hrvatski dizajner Tin Kadoić postao je direktor dizajna iskustva (Experience Design) u Airbnbu. Na novoj će poziciji sa svojim timom razvijati korisničko sučelje i korisničko iskustvo najveće svjetske platforme za iznajmljivanje smještaja, a kroz platformu Trips i "turističko" iskustvo, s preko 150 milijuna korisnika i 3 milijuna smještajnih jedinica širom svijeta pa tako i u Hrvatskoj. Netokracija vam donosi ekskluzivni intervju s dizajnerom domaćoj zajednici poznatijim kao Blackduke, a prijateljima kao Đuka!

Airbnb je domaćoj publici poznat ne samo iz korisničke, već i poslovne perspektive s obzirom na to da velik broj hrvatskih iznajmljivača upravo putem te platforme nudi svoj smještaj turistima širom svijeta.

Prije manje od godinu dana ova je platforma uvela velike promjene u sklopu opcije Trips, kojim – kako mi je u razgovoru objasnio Tin – tvrtka preispituje pojam putovanja kroz tri ključna područja: Experiences, Places i Homes. Upravo je Trips jedan od razloga zašto su Airbnbu ključni kvalitetni, ambiciozni dizajneri.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Pokrenuo je BiŽ-evu prvu digitalnu agenciju i vodio Fiveov razvoj dizajna

Tin Kadoić na izuzetno odgovornu poziciju u Airbnbu dolazi s godinama iskustva. Najznačajnije stavke u Kadoićevoj biografiji su vođenje digitalne agencije Brlog, nekadašnjeg člana grupacije Bruketa&Žinić OM te pozicija izvršnog kreativnog direktora zagrebačke agencije Five što smo ekskluzivno na Netokraciji otkrili sredinom 2014.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Osim po komercijalnom radu, Kadoić je poznat po radu u dizajnerskoj zajednici, počevši s pet godina koliko je predavao na zagrebačkom Studiju dizajna. Pokrenuo je i lokalno izdanje IxDA meetupa čiji je danas ključan član europskog ogranka.

Preseljenjem u New York počeo je pridonositi i tamošnjoj zajednici organizacijom Design First meetupa. Upravo je takav, drugačiji pogled na dizajn jedan od razloga zašto se danas vidi u Airbnbu, tvrtki a koju ističe da ne zapošljava dizajnere interakcija, digitalne dizajnere, dizajnere digitalnih proizvoda, ni service dizajnere, već tzv. dizajnere iskustva (Experience Designers):

S tom, naočigled površnom odlukom, naš je mandat zapravo oblikovanje cjelokupnog iskustva naših korisnika – offline i online. Velika briga i selekcija u samom procesu zapošljavanja, dizajnirani proces onboardanja novih zaposlenika te strukturirani plan poboljšanja umijeća, zadovoljstva i karijere svakog od zaposlenika samo su neki od savjeta koje bih proširio na hrvatske tehnološke firme. Glavna prednost koju vidim u Airbnbu i drugim uspješnim tvrtkama je raznolikost u vodstvu – raznolikost profesionalaca koji grade i usmjeravaju firme, od edukacije, prethodnog iskustva, no primarno drugačijeg pogleda i svjetonazora.

Hrvatska je IN, Tinu u Airbnbu govore od prvog tjedna u tvrtki

Na pitanje spominje li se u Airbnbu i zemlja njegova podrijetla, Tin je istaknuo kako mu od početka ističu kako je Hrvatska prekrasna te da su svi njegovu kolege za nju čuli, a svaka treća osoba – i posjetila.

Horwath HTL-ov Siniša Topalović je na prošlogodišnjem izdanju Netokracijine konferencije OMGcommerce u Zagrebu naveo kako je Airbnb našao prirodno tržište u Hrvatskoj u kojoj ima tisuće smještajnih jedinica, čiji se broj povećava ili smanjuje ovisno o sezoni. Tako je 24. svibnja prošle godine Dubrovnik imao 2047 aktivnih jedinica, a 31. svibnja njih 2388 na Airbnbu. Splitu se broj aktivnih jedinica u istom razdoblju povećao s 1886 na 2340, u Zadru s 1181 na 1283, a u Zagrebu s 968 na 1014. Riječ je o razlici od oko tisuću smještajnih jedinica u samo četiri Hrvatska grada – u tjedan dana.

U Airbnbovim inovacijama poput Experiencea, Tin vidi priliku za hrvatski turizam:

Experiences su primjer kako svatko tko ima određenu strast može biti dio zajednice te nuditi svoje usluge na platformi. Vjerujem kako bi sudjelovanje u lokalnim kulturnim običajima bilo zaista zanimljivo iskustvo za puno naših posjetitelja. Zamislite što bi pričali svojim prijateljima turisti koji su čuvali ovce u Lici, učili o samoniklom bilju Velebita, lovili tartufe po Istri ili radili soparnik.

Kao relevantan primjer ističe Japan gdje je član jednog izoliranog sela počeo prvi dovoditi goste kroz Airbnb, da bi se kasnije oko toga angažirala cijela zajednica:

Od udomljavanja gostiju, prevođenja na engleski, vođenja na šetnje i dijeljenja života u malim, autohtonim zajednicama. Izvorno su se pitali, dakako – ma tko bi htio doci u ovo naše malo, izolirano selo? Kako bi nas pronašli? Vjerujem da taj skepticizam postoji i kod nas. Airbnbova platforma služi kao šampion demokratizacije informacija i usluga.

Od Turističke zajednice grada Zagreba do Choice Hotelsa

U svom radu Tin već ima dosta iskustva rada na turističkim digitalnim rješenjima, pri čemu će domaćoj publici najbliža sigurno biti nagrađivana aplikacija Zagreb Be There, razvijena za Turističku zajednicu grada Zagreba. U sklopu je pak Fivea radio za Choice Hotels, američku hotelsku grupaciju s preko 7000 lokacija širom svijeta.

Zagreb be there nudi tematske rute za posjetitelje glavnog grada.

Tin se slaže da će mu iskustvo u hrvatskoj i globalnoj turističkoj industriji svakako pomoći:

Projekti s regionalnim (Adris, Maistra, Turistička zajednica grada Zagreba) i globalnim (Marriott Hotels, Choice Hotels) klijentima donijeli su mi neprocjenjivo iskustvo koje je svakako dio mog DNK kao dizajnera i kolaboratora u multidisciplinarnim timovima. Činjenica da sam stekao iskustvo u agenciji čije je ime isprepleteno s najboljim dizajn hotelom u regiji daje mi i još širu perspektivu. Imao sam sreću sudjelovati i u ranim razgovorima o digitalnoj strategiji Hotela Lone, što me naučilo kako brendovi koji drže do dizajna razmišljaju o svakom detalju i planiraju svoju strategiju pozicioniranja na tržištu te kako kvalitetno izgraditi sustav ponude i povezati ih s krovnim brendom.

Značajno Airbnbovo povjerenje ususret izlasku na burzu

Kako se u sljedećih nekoliko godina očekuje Airbnbov izlazak na američku burzu, Kadoićev rad bit će time značajniji te utjecati na buduću vrijednost jedne od najuspješnijih tehnoloških tvrtki novijeg doba. Trenutni fokus tima čiji član, a koji čine i experience dizajneri, sadržajni stratezi i istraživači, jest uspjeh Airbnbove zajednice.

Brinemo se da svaki host ima potrebno znanje, alate i motivaciju kako bi pružio najbolje moguće iskustvo gostu. Dosta holistički, zar ne?! Kao jedan od najboljih dizajn timova na svijetu, podrazumijeva se da stvaramo svoje dizajn alate (koje onda dijelimo sa širom zajednicom), s velikim fokusom na inkluzivni dizajn, lokalizaciju, pristupačnost te kontinuirani rad na anti-diskriminaciji.

U timu se, uz dizajnere, nalaze sve ključne uloge – voditelji projekata, istraživači, data znanstvenici, full-stack developeri, dizajn i voditelji razvoja te specijalizirani suradnici iz polja edukacije i strategije razvoja. Airbnbov DLS – Design Language System – jedan je od ključnih alata tima jer ubrzava izradu prototipa, ali i pomaže da uskladimo komunikaciju i dizajn interakcija na svim platformama te svakoj dodirnoj točki (touchpoint).

Osim kao dokaz Tinovog uspjeha i talenta, radi se i o pokazatelju kvalitete digitalnog dizajna u Hrvatskoj. Ti kadrovi koji mogu stvarati nova digitalna iskustva u vodećim hrvatskim ili globalnim tvrtkama, što najbolje – za kraj – zaključuje Tin, ističući iskustvo u radu s prethodnim mentorima i suradnicima:

Od inženjera do copywritera, od stratega do product managera; iznimno cijenim što sam surađivao s lepezom kreativnih individualaca koji su mi omogućili da uz njih svakodnevno učim i rastem.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Johnny

    Johnny

    20. 10. 2017. u 12:25 pm Odgovori

    Hrvatska je jedina od rijetkih turistickih drzava koja nema telefonsku airbnb sluzbu za korisnike. Booking.com je ima u Zagrebu i Splitu. Ukoliko zelite pomoc od airbnb morate zvati u najblize Italiju ili Austriju, a vecina se odluci za UK ili Irsku zbog jezika. Naravno međunarodni poziv i cekanje da se netko javi, prilicno kosta.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Netokracija Podcast

Zašto je ovogodišnji Infobip Shift bio za nas najgori, ali i najbolji?

Infobip Shift za nas nije počeo idealno, ali je završio savršeno. Otkrili smo više o umjetnoj inteligenciji i developerskoj produktivnosti te snimili ispovijesti 6 startupa o izazovima, atmosferi među VC-jevima i planovima za iduću godinu.

Kolumna

16 lekcija koje sam kao suvlasnik digitalne agencije naučio o poslovanju u SAD-u

Pet godina redovito posjećujem SAD, ne bih li upoznao zemlju i proširio poslovanje naše agencije na to tržište. Puno se toga razlikuje od Hrvatske i Europe općenito, a u ovom tekstu dijelim najvažnije lekcije. 

SEO i tražilice

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).