San svakog marketingaša je ostvariti milijunske preglede na TikToku i to organski, ali možemo li uopće utjecati na popularnost TikTokova koje objavljujemo? Slovenski Dunking Devils Studio podijelio je par dobrih taktika.
Nakon uspješnog predstavljanja u Sloveniji, prvi D-talk održan je i u Zagrebu.
Govorimo o seriji događaja, u organizaciji Dunking Devils Studija, koji se bave trenutno najpopularnijim i najbrže rastućim digitalnim platformama koje koriste vertikalni format. Tu su Instagram Reels i YouTube Shorts, ali TikTok ostaje nepobjedivi kralj formata o kojem je DD Studio već pričao na 15. izdanju Weekend Media Festivala.
Zbog činjenice kako TikTok ima preko 1,1 milijardi aktivnih korisnika u više od 154 zemlje svijeta čija publika komunicira na čak 75 različitih jezika s prosjekom od 52 minute dnevno, DD Studio smatra da je vertikalni format gotovo pa i zamijenio dosadašnje standardne dimenzije…
“Najbrže rastuća publika na ovoj društvenoj mreži je upravo ona od 25 do 29 godina”
Domen Dan Gaiman, direktor agencije DD Studio, upoznao je publiku s važnosti TikToka i vertikalnim formatom tako što je predstavio dvije zanimljive činjenice. Hrvatska broji preko 1,2 milijuna korisnika, a Slovenija preko 600 tisuća korisnika. Što predstavlja otprilike trećinu obje zemlje!
Zatim, TikTok posjeduje veliki potencijal za brendove čija se ciljana publika sastoji od generacije Z i mlađih milenijalaca zbog ovih brojeva europskih korisnika:
- 10-19 godina – 32,5%
- 20-29 godina – 29,5%
- 30-39 godina – 16,4%
Unatoč zabludi da je TikTok društvena mreža za mlade na kojoj se oni zabavljaju uz ples i popularnu glazbu, navedeni brojevi govore suprotno:
Najbrže rastuća publika na ovoj društvenoj mreži je upravo ona starosti od 25 do 29 godina.
Također, Domen je naglasio i ono što TikTok čini jedinstvenom aplikacijom, a to je njezina optimiziranost za otkrivanje novog sadržaja, glazba je integrirana u platformu koja omogućava generiranje sadržaja i time stvara trendove. Uz to, sama aplikacija je moćan alat za montažu:
Kako znamo da je TikTok trenutno vodeća aplikacija? Kada vas drugi kopiraju sigurno radite nešto dobro – Instagram je uveo Reelse, a YouTube Shortse.
Koji su glavni Domenovi savjeti?
Domen je prikazao dva TikToka s istog snimanja. Jedan prikazuje uspješan visoki skok s trampolinom dok drugi prikazuje vrlo neuspješan i time opasan skok trampolinom.
Koji TikTok je ostvario 81,8 milijuna pregleda, 6,1 milijun sviđanja i 37,4 tisuće komentara?
Naravno, onaj drugi s neuspješnim skokom:
TikTok prikazuje autentični sadržaj jer generacija Z ne želi ono što je bio Instagram što je zapravo fotografija na kojoj je sve savršeno. Objavljujte sadržaj koji nije savršen, a mislite da bi mogao privući publiku.
Trendovi su tvoji prijatelji
Zatim, Domen savjetuje da kreatori uzmu ono što je poznato i na to dodaju nešto novo. Govorimo o obrađivanju trenda na svoj način. TikTok može imati sličan početak kao drugi TikTokovi jer ćemo tako zainteresirati publiku, ali kasnije mora doći nešto novo:
Ako ponavljaš sve što drugi rade, onda korisniku ne daješ razlog da TikTok pogledaju do kraja.
Idući savjet svodi se na “mužnje” onoga što funkcionira. Kako je video odbojke na rijeci postao popularan na profilu VisitLjubljana, tako su objavljivali dodatne snimke, ali kao odgovore na komentare iz prijašnjeg videa. Popularnost ovih TikTokova motivirala je ESPN, TSN, Bleacher report i druge medije da pišu o odbojci na rijeci u Ljubljani.
Za one koji traže inspiraciju, mogu istražiti TikTok profile koje vodi DD Studio, a to su: Feel Slovenia, Turizem je Zakon, Sola Slovenija, CuraProx Slovenija, Lepo je biti kmet i Aleja.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.