The Lokals: animirani NFT film koji će vas provozati kroz Jugoslaviju 80-ih

The Lokals: animirani NFT film koji će vas provozati kroz Jugoslaviju 80-ih

Kako je jednom malom splitskom multimedijalnom studiju koji iza sebe ima preko 70 nagrada uspjelo spojiti sedmu umjetnost i blockchain, a da ih pritom podrže i dvije francuske produkcijske kuće koje na svojim policama drže Oskara? Zvuči kao pitanje s izmišljenom premisom, ali to svakako nije.

Da mi je netko rekao kao sineastu i filmmakeru kako će jednog dana nastati NFT animirani film koji živi na Ethereum blockchainu te koji će usput obrazovati sudionike tog projekta o produkciji animiranog filma i kako će film imati atmosferu putovanja vlakom kroz bivšu Jugoslaviju 80-ih godina, dogodilo bi se ovo: 🤯

Upravo je to projekt na kojem trenutno radi Prime Render Studio, braće Milivoja i Veljka Popovića koji se bavi produkcijom 2D i 3D računalne grafike i multimedijalnog sadržaja, ali prvenstveno su usredotočeni na razvijanje i produkciju kratkih animiranih filmova.

Tijekom godina napravili su 7 kratkih animiranih filmova koji su prikazani na najvećim festivalima za animaciju na svijetu i osvojili preko 70 nagrada što uključujuće nagradu Animated Eye Award na Aspen Shortsfest Film Festivalu koja je film kvalificirala za Oscara i Nagradu žirija na najvećem festivalu za animirane filmove na svijetu Annecy International Animation Film Festival. Uz to, među svojim klijentima broje imena kao što su Netflix, CNBC, Financial Times, Lipton, HEP itd.

Ekipa se ima s čime pohvaliti, a kako su ostvarili uspjeh u, možemo reći, tradicionalnoj filmskoj industriji, tako im je došlo na red nešto inovativnije. Milivoj nam otkriva sve o spajanju animiranog filma s blokchainom.

Jedinstvenih 5000 animiranih likova

The Lokals (Lokalci) su prva NFT kolekcija koja će u potpunosti oživjeti u animiranom filmu, pojašnjava nam Milivoj:

Riječ je o jedinstvenoj animiranoj kolekciji od 5000 NFT-a koja živi na Ethereum blokchainu, a koju smo izradili u suradnji s umjetnikom Božom Balovom. Nastala je spojem tehnologije virtualne stvarnosti tj. programa Quill i 3D aplikacije Blender.

Osim što NFT omogućava pojedincima da postanu vlasnici pojedinog umjetničkog djela, on također daje suvlasništvo i titulu koproducenta na ovom kratkom animiranom filmu što je model rada koji se po prvi puta provodi u produkciji animiranih filmova:

Povrh toga projekt ima i obrazovni karakter jer će svi sudionici projekta imati priliku pratiti produkciju animiranog filma, od samog početka pa sve do kraja, te će uz to moći i aktivno sudjelovati u izradi animiranog filma! Cilj je u potpunosti integrirati i iskoristiti moć decentraliziranog vlasništva i produkcije.

Također, blokchain ugovor za ovaj projekt razvila je ekipa iz Blanka.

Spoj umjetničkog i blockchain svijeta

Prime Render Studio aktivno sudjeluje u svijetu blockchaina još od 2017. pa je tako korištenje NFT tehnologije i njenih aplikacija u svijetu umjetnosti za njih bio prirodan nastavak i logičan sljedeći korak. No…

Dolazak Bože u naš studio i njegov razvoj u zbilja prekrasnog i inovativnog umjetnika bio je karika koja je povezala ta dva svijeta.

Tijekom rada na filmu Dislokacije, Božo je razvio jedinstveni vizual. Ipak, s tim filmom Božo nije stao s radom na vizualu pa su tako nastali prekasni i autentični portreti koje su zatim odlučili pretvoriti u NFT-ove. Izložili su ih na kuriranoj i ekskluzivnoj platformi Superrare:

Radovi su se jako brzo prodali, dolazeći do cijene i preko 2 Ethera. To je potvrdilo ono što smo i sami već znali, a to je da imamo jako zanimljiv svijet koji želimo dalje razvijati. Tako je nastala The Lokals kolekcija i sve ostalo što ide uz nju!

Također, među službenim savjetnicima projekta nalaze se hollywodska imena kao što je dobitnik Emmy nagrade Ante Deković i Hisko Hulsing, redatelj uspješne serije na Amazon Primeu Undone.

The Lokals: “Na raskrižju propale socijalističke ideje i obećanja američkog sna”

Milivoj nam poetično objašnjava svijet Lokalaca sa slikom putovanja vlakom kroz bivšu Jugoslaviju 80-ih godina, prema jugu do obale Jadranskog mora:

Putovali biste mimo Ljubljane, kroz Zagreb i na kraju stigli do kraja željezničke pruge u malom obalnom mediteranskom gradiću Splitu. Živahni lonac za miješanje ideologija, stilova života i ideja, smješten na raskrižju propale socijalističke ideje i obećanja američkog sna.

Domaći glazbenici i umjetnici prvi su prihvatili avangardnu antiestablišmentsku ideologiju, te postali dijelom modernističkih pokreta tog vremena:

Ovo je naša pozornica – mali mediteranski gradić Split i tu je smještena naša priča.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sudjelovati u projektu možete kupnjom jednog od Lokalaca iz NFT kolekcije na službenoj stranici. Za to je potreban Metamask wallet i Ether token (ETH). Milivoj naglašava kako i bez kupnje NFT-a možete doći u Discord koji broji oko 2600 članova te tamo pratiti sve o razvoju projekta i sudjelovati u razgovorima sa svim članovima tima i ostalim sudionicima projekta:

Discord je mjesto u kojem pričamo direktno s ljudima koji žele biti dio ovog projekta, ili to već jesu. Tu dijelimo sve novosti, slušamo komentare i prijedloge, družimo se i razvijamo budućnost “The Lokals” svijeta čiji je trenutni plan razvoj u The Lokals Metaverse.

Iza njih stoje dvije francuske produkcijske kuće s Oskarima na policama

Iako je kolekcija napravljena i dostupna za kupnju te se polako približavaju važnoj brojki od 1000 kupljenih NFT-ova Lokalaca, film je još uvijek u fazi pretprodukcije u kojem se grade temelji za čitav film. Vizual je riješen, a imaju spremnu i prvu skicu scenarija s kojim su poprilično zadovoljni:

Ipak, ostalo je tu još mnogo posla. Naravno tu je i zatvaranje financijske strukture cijelog projekta. Ono što nam je zadalo najveći problem je trenutna svjetska makro-političko ekonomska situacija, koja utječe na sve aspekte financijskog sektora pa tako i na crypto koji je usko vezan uz naš projekt.

Na sreću financiranje tražimo uvelike van tog sektora, a također i očekujemo oporavak crypto tržišta što će dodatno pomoći u realizaciji projekta

Bitno je za istaknuti kako Prime Render Studio ima jako dobru dugogodišnju suradnju s HAVC-om pa su optimistični oko suradnje i za ovaj projekt, ali i s dvije velike francuske produkcijske kuće koje na svojim policama imaju i Oskare i osvojene nagrade na The Berlin International Film Festivalu pa su zbog toga sigurni kako tu neće biti problema:

Također smo bili pozvani da predstavimo projekt na ovogodišnjem Animafestu – međunarodnom festivalu animacije, što smo, uz veliko zanimanje publike, i napravili.

Kako je film u pretprodukciji, tako je još malo rano za davanje datuma kada bi mogao biti gotov, ističe Milivoj. Govorimo o dužem, ali uzbudljivom procesu kojeg je moguće pratiti i kroz tjedne vlogove na YouTube kanalu Prime Render Studija:

Ovo je jedinstvena prilika da u njemu sudjelujete kroz razvoj scenarija, animatika, vizuala, likova, animacije i svega ostaloga što čini jedan animirani film!

Ako želite vidjeti svoj NFT u nagrađivanom animiranom kratkom filmu, želite biti vlasnik ili producent tog filma, otići na festivale gdje će se film prikazivati i predstaviti ga kao producent, dobijte zasluge i stavite ih na svoju IMDB stranicu, pomozite Prime Render Studiju u stvaranju Lokalaca pa će vam sve navedeno ostvariti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.