500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Postoji jedno zanimljivo tržište o kojem se malo priča. Čine ga milijuni sati arhivskog video sadržaja koji su nastali prije pojave digitalnih kamera. Arhive vežemo uz velike ili privatne organizacije, državne televizije, ali i privatne korisnike koji su svoj život zabilježili na VHS snimkama. Jedan zagrebački startup, koji je već bootstrapan, odlučio je hrabro napasti ovo tržište.

TensorPix je web aplikacija za popravljanje kvalitete videa i fotografija uz pomoć AI tehnologije. Već broji preko 500.000 aktivnih mjesečnih korisnika i velike klijente poput Blitz distribucije. Više o ovom startupu iza kojeg stoje četiri čovjeka, osnivač Bartol Freskura, Jeronim Marijević, Branimir Ambreković, sve saznajemo od Sanje Trbojević Montine, Sales and Marketing direktorice u TensorPixu.

Restauracija arhivskih snimaka pomoću AI-ja

Preko poznanstava u medijskoj i TV industriji, u TensorPixu su shvatili kako postoje tisuće sati video materijala koji doslovno skupljaju prašinu po raznim arhivima svijeta. Takav sadržaj je vrlo loše kvalitete i stoga ga se ne smije emitirati na TV programima i streaming platformama, objašnjava nam Sanja.

Iako alati za restauraciju videa postoje odavno, oni su vrlo kompleksni, zahtijevaju skup hardver i softver te traže puno specifičnog znanja za korištenje. Čak kada bi to sve i imali, sam proces restauracije je uglavnom ručan, dugotrajan i skup:

Problemu restauracije odlučili smo pristupiti pomoću umjetne inteligencije koja je pokazala ogroman potencijal u raznim problemima obrade fotografije i videa. Kako je cijeli proces automatiziran, troškovi obrade značajno su smanjeni te je potrebno puno manje vremena da se medij obradi nego u slučaju klasične obrade.

U pozadini aplikacije nalazi se generativni AI

Njihova najpopularnija usluga je video enhancer koji korisniku omogućava svaki video lošije kvalitete pretvoriti u video koji izgleda “kao da je snimljen jučer”. Uz video enhancer, imaju i image enhancer koji je baziran na gotovo istom konceptu, samo je namijenjen za fotografije.

Najnovija usluga koju su počeli nuditi je i MagicStock koji kombinira AI za stvaranje slika iz prirodnog teksta (slično kao DALL-E i Midjourney), no uz to i nudi uklanjanje pozadine iza objekta koji se generira. MagicStock je namijenjen grafičkim dizajnerima koji često moraju biti pretplaćeni na nekolicinu stock image servisa gdje traže fotografije s neutralnom pozadinom:

Nakon što nađu odgovarajuću sliku, iz nje moraju ukloniti pozadinu kako bi mogli iskoristiti objekt sa slike. MagicStock sve te korake sjedinjuje u nekoliko klikova mišom i ima prednost da korisnik može generirati neograničenu količinu različitih slika što nije moguće na stock servisima.

“Naš R&D tim razvija specijalizirane duboke konvolucijske neuronske mreže…”

Iza TensorPixa leži generativni AI kao ključna tehnologija jer je to jedina vrsta AI-ja koja može riješiti problem poboljšanja kvalitete, navodi Sanja:

Naš R&D tim razvija specijalizirane duboke konvolucijske neuronske mreže koje “treniramo” na parovima videa loše i dobre kvalitete. Za svaki problem kvalitete moramo razviti i istrenirati jedan AI model. Problem kvalitete je primjerice povećanje rezolucije, ili uklanjanje ISO šuma.

Web app je napravljen za video laike, odnosno sve je prilagođeno da možete koristiti app čak ako nikad niste editirali videa.

“Popravi moj video najbolje što možeš, najbrže što možeš i za najmanje novaca”

Sanja smatra da ih sama kvaliteta tehnologije čini posebnima na tržištu, a proizvod je iz perspektive korisnika vrlo jednostavan – popravi moj video najbolje što možeš, najbrže što možeš i za najmanje novaca, objašnjava Sanja:

Mi smo našu tehnologiju razvijali zadnje 3 godine potpuno in-house, i zbog toga smo uspjeli napraviti proizvod koji može dati najbolju kvalitetu u najkraćem vremenu, a da ne ostanete praznog džepa nakon toga.

Također, TensorPix radi 100% online, što znači da korisnik ne treba jako i skupo računalo kako bi pokrenuo softver:

Sav težak posao odrađuje se u cloudu gdje praktički nema ograničenja na GPU resurse, koji su jako bitni za brzo izvršavanje AI modela. Naš najveći konkurent, primjerice, nudi samo desktop software koji morate pokretati lokalno i to ih ograničava da dođu do velikog broja korisnika koji nemaju skupa računala kod kuće.

Istraživanje i komercijalizacija u jednom

U početku osvajanja tržišta najveći problem bio im je odmah zadovoljiti potrebe mainstream korisnika. Morali su mnogo vremena potrošiti da naprave softver koji je dovoljno kvalitetan po pitanju popravljanja kvalitete, da je brz i da nije previše skup za korisnika:

Ideja korištenja AI za popravljanje kvalitete slika i videa je stara samo nekoliko godina, zbog čega jako puno vremena ulažemo u R&D. Vrlo često smo mi ti koji smišljamo inovativne pristupe kako AI napraviti boljim, što nas stavlja u kompliciranu poziciju gdje u isto vrijeme radimo akademsko istraživanje i eksperimentiranje te komercijalizaciju proizvoda.

U suštini je najveći problem napraviti AI modele koji daju kvalitetne rezultate, a da rade dovoljno brzo kako korisnik ne bi čekao satima na rezultate i da mi ne potrošimo previše novaca na cloudu.

Koji su planovi za budućnost?

TensorPixu je trenutni prioritet razvoj još boljih AI modela koji će davati kvalitetnije rezultate i biti brži u izvršavanju. U isto vrijeme rade na B2B ugovorima na koje prije nisu stigli stavljati fokus:

Kvaliteta proizvoda je lako mjerljiva jer samo trebate pogledati koliko dobro se kvaliteta lošeg videa poboljša, i iz toga lako zaključite je li proizvod dobar ili ne.

Naš krajnji cilj je da možemo iz najlošijeg VHS videa napraviti video 4K kvalitete koji izgleda kao da je jučer snimljen. To je budućnost koju mi želimo i svi planovi koje smislimo ići će u tom smjeru.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Netokracija Podcast

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Sponzorirano

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.