John Biggs na TechCrunch Balkans Meetupu u Sofiji: Postoji izlaz iz medijske crne rupe!

John Biggs na TechCrunch Balkans Meetupu u Sofiji: Postoji izlaz iz medijske crne rupe!

Prvi od TechCrunch Balkans meetupa, koji se održao u Sofiji, započeo je oštrim zviždukom Dilyana Dimitrova, osnivača bugarskog akceleratora Eleven, domaćina ovog događaja. Bilo je vrijeme za startupe! Tako je, TechCrunch Balkans, kojega organizira Netokracija, održava se tijekom cijeloga ovoga tjedna – imamo predavanja, panele i, najvažnije, pitcheve pred Johnom Biggsom!

John Biggs, TechCrunch (fotografija: Marina Filipović Marinshe)
John Biggs, TechCrunch (fotografija: Marina Filipović Marinshe)

Prvi od TechCrunch Balkans meetupa, koji se održao u Sofiji, započeo je oštrim zviždukom Dilyana Dimitrova, osnivača bugarskog akceleratora Eleven, domaćina ovog događaja. Bilo je vrijeme za startupe! Tako je, TechCrunch Balkans, kojega organizira Netokracija, održava se tijekom cijeloga ovoga tjedna – imamo predavanja, panele i, najvažnije, pitcheve pred Johnom Biggsom!

Dakle, John Biggs glavom i bradom, urednik TechCruncha za američku istočnu obalu, održao je predavanje u Elevenu i slušao pitcheve lokalnih startupa. Naboljim je te večeri proglašen Farmhopping, koji je osvojio štand na TechCrunch Disruptu u Berlinu. Druga je nagrada, ulaznica za TC Disrtupt, otišla Sensiki. Naravno, svaki će od gradova u kojima se održavaju meetupi imati svojega pobjednika!

Pokoja mudra za startupe

Ivan Brezak Brkan, osnivač i glavni urednik na Netocraticu i Netokraciji, objasnio je prisutnima i kako se ideja o TC Balkansu rodila:

Dakle, Biggs mi je poslao poruku kako želi da nešto napraviti u ovoj regiji.  I napravili smo nešto – četiri puta. Ideja iza ovih meetupa je da se američko tržište još više upozna s balkanskim startupima i njihovim potencijalima.

Ivan Brezak Brkan objašnjava kako je došlo do organiziranja TC Meetupa (fotografija: Marina Filipović Marinshe)
Ivan Brezak Brkan objašnjava kako je došlo do organiziranja TC Meetupa (fotografija: Marina Filipović Marinshe)

Predrag Lešić, CEO u Domain.me, pozvao je startupe da se pridruže .me obitelji.

Kao startup, morate biti online. A online ste putem imena vaše domene. Vrijednost .me domene je upravo u pozivu na akciju – možete poslati direktnu poruku vašim korisnicima. Vaša ime ujedno postaje i marketinška poruka.

Cosmin Ochisor iz hub:rauma govorio je više o ovom inovativnom HUB-u Deutsche Telekoma, koji se fokusira na startupe povezane s mobilnim uređajima, tehnologijom i infrastrukturom.

Glavne stvari u startupima su njihove ideje i njihov fokus na njih. No, trebate više od toga – potreban vam je prostor, ljudi, mentori i novac. Hub:raum vam omogućuje da se fokusirate na ono što je bitno. Nudi vam mjesto, mentore i novac. A i pristup DT grupi.

Kako privući pozornost?

John Biggs je bio vrlo direktan. Nitko ne obraća pozornost na ovo područje. Zbog toga je otkrio startupima kako pobjeći iz te crne rupe. Pod pojmom „bijeg“ mislio je na dobivanje medijske pozornosti.

Cosmin Ochisor, hub:raum, Dilyan Dimitrov, Eleven, John Biggs, TechCrunch, Ivan Brezak Brkan, Netokracija (fotografija: Marina Filipović Marinshe)
Cosmin Ochisor, hub:raum, Dilyan Dimitrov, Eleven, John Biggs, TechCrunch, Ivan Brezak Brkan, Netokracija (fotografija: Marina Filipović Marinshe)

Izdvojio je tri tipa osnivača startupa. Prvi je Žestok. Ubit će vas i pojesti. Ima mnoštvo prijatelja u Dolini. Radi pametnije, ne teže, ali mnoge njegove ideje su smiješne. No, bez obzira na to, dobiva mnoštvo sredstava. Nakon toga imamo Onoga koji teži, koji se neprestano druži s bitnim osobama, uvjeren je u uspjeh, neće platiti developerima, niti ikome drugome, a njegova je ideja permutacija nečega.

A onda tek dolaziš ti. No, ima nade i za tebe! Biggs nam je otkrio svoj supertajni plan za uspjeh (iako nam ga je prvo pokušao prodati za nekoliko bitcoina). 🙂

Često vidim pitcheve koji su traljavo napisani. To je velika greška. Pronađite prevoditelje, saberite se! Također, postoji i hrpa osnivača koji rade sve. Kao i ideje koje su obećavajuće, ali nisu dovoljno dobro izvedene.

NetokracijaBalkanTour6WEB

No, kako to sve zaobići?

  • Korak 1 – „Peglajte“. Pobrinite se da je sve ispeglano do kraja, do najmanje sitnice. Trebamo proizvod koji radi vrlo, vrlo dobro. Korisničko iskustvo je nešto na čemu mnogi osnivači padnu jer misle da su oni ciljani korisnici. Ali nisu.
  • Korak 2 –Rraspišite svoju priču. Vidimo mnoštvo dobrih startupa koji izgledaju grozno, jer je njihova priča grozna. Imajte na umu da i prva dva reda vašeg pitcha moraju biti nevjerojatna.
  • Korak 3 – Shvatite kome priču trebate ispričati – pronađite ljude koji imaju interes u vašem području.
  • Korak 4 – Imajte na umu koju ćete iduću priču ispričati.

Uspjeh je putovanje, ne destinacija. Čak i Twitter, Facebook, Vine, Instagram – nijedan od tih projekata još nije gotov. Ako mislite da ćete, kad dobijete milijun dolara investicije ili tekst o vašem startupu na TechCrunchu, biti sretni, varate se. Morate misliti o budućnosti, vašem petogodišnjem, desetogodišnjem, dvadesetogodišnjem planu. Doći na prvu stranicu TC-a je odlično, ali bitnije je stupiti u kontakt s osobama koje zanima vaš proizvod.

Predrag Lešić, John Biggs, Ivan Brezak Brkan i Cosmin Ochisor
Predrag Lešić, John Biggs, Ivan Brezak Brkan i Cosmin Ochisor prate pitcheve (fotografija: Marina FIlipović Marinshe)

Pitchanje u bugarskom stilu

Jedan od prvih startupa koji je predstavljen je i onaj koji je osvojio prvu nagradu – Farmhopping. Riječ je o online mjestu koje povezuje manje farme iz raznih dijelova svijeta s ljudima koji im žele pružiti svoju potporu i naučiti više o farmerskom životu. Nakon toga bio je red na Imaggo, platformu „u oblaku“ koja pomaže poslovima i individualcima u organiziranju fotografija na brz i štedljiv način.

Number Picture je startup za vizualizaciju podataka koji vjeruje da vrijeme infografika još nije prošlo – nudi prekrasno grafičko pričanje priča. Voiceboard je digitalno mjesto na kojemu možete sačuvati pojmove – prostor, odnosno, bilo koje projekcijsko platno, omogućava micanje tih riječi i ideja po želji.

Nazdravljanje s pobjedničkim startupom, Farmhoppingom! (fotografija: Marina FIlipović Marinshe)
Nazdravljanje s pobjedničkim startupom, Farmhoppingom! (fotografija: Marina FIlipović Marinshe)

Sensika poboljšava produktivnost tvrtki tako što dostavlja bolji uvid u podatke o zaposlenicima. StorPool razvija softver koji dopušta tvrtkama čuvanje podataka izvan standardnog hardvera. Playground energy mijenja dječja igrališta – kreira seriju novih sprava i igrački za nove vrste igrališta.

Naravno, ništa od ovoga ne bi bilo moguće bez naših odličnih partnera- osim hub:raumu (Hrvatski Telekom) i .meu, moramo zahvaliti i BlackBerryjuRenaultuInfobipu i Celtri. Bugarska je bila zabavna, no sada su na redu Srbija, Hrvatska i Slovenija. A već danas nastavljamo sa svime u Beogradu!

NetokracijaBalkanTourSofiaPublicWEB

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Ekskluzivno

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Razvoj weba

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Analiza

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.

Novost

Infobipov Shift na svojoj prvoj konferenciji u SAD-u okupio gotovo 500 sudionika

Nakon što se probila u sami vrh developerskih konferencija u Europi, konferencija Shift napravila je svoj prvi korak u SAD-u.

Novost

Možemo li predvidjeti poplave? Google proširio mogućnosti Flood Huba i na Hrvatsku

Poplave su jedne od vodećih klimatskih prijetnji sigurnosti i egzistenciji ljudi pa tako nisu zaobišle ni Hrvatsku u kojoj je nastradao velik broj gradova.

Tvrtke i poslovanje

BitLucky: Od “ne namjeravam pobjeći, već zaraditi za sebe i klijenta” do prijava MUP-u

Možete li zamisliti kako se budite jedno jutro i otkrijete kako je vaš kripo broker zbog loših odluka potrošio sav novac kojeg je imao. Uključujući i svu štednju koje ste uložili...