
Tbilisi FTW startup natjecanje: Što to ‘pitchaju’ armenski i gruzijski startupi?
Iako se inače bavimo lokalnom i regionalnom scenom, ovog smo puta skoknuli do Gruzije da vidimo kakvi su trendovi, što se kuha na startup sceni u tom dijelu svijeta te kako se razlikuje od CEE regije. U Tbilisi je ovom prilikom došlo devet startupa, njih ponajviše armenskih, kojima je ovo jedna od rijetkih prilika da sudjeluju na internacionalnom startup događanju u relativnoj blizini Armenije (relativna blizina je šest do osam sati vožnje).

Iako se inače bavimo lokalnom i regionalnom scenom, ovog smo puta “skoknuli” do Gruzije da vidimo kakvi su trendovi, što se kuha na startup sceni u tom dijelu svijeta te kako se razlikuje od CEE regije. U Tbilisi je ovom prilikom došlo devet startupa, njih ponajviše armenskih, kojima je ovo jedna od rijetkih prilika da sudjeluju na internacionalnom startup događanju u relativnoj blizini Armenije (relativna blizina je šest do osam sati vožnje).
Svoje su ideje predstavili startupi u konceptnoj fazi, ali i s gotovim proizvodima, a ono što se ponajviše razlikovalo su područja na koja su usmjereni. To je ponajviše nezaposlenost, pa su se tako našla dva startupa koja se bave zapošljavanjem, i još jedan koji želi pivotirati u alat za upravljanje ljudskim potencijalima.
Predstavljeno je i nekoliko ideja koje se ne viđaju često na ovakvim događanjima, poput mliječne farme i pokretnog štanda s kavom, kao i onih usmjerenih na lokalno tržište i specifične gruzijske probleme, poput trzavica među taksistima.
Red softvera
Led je probio HireLoupe, online platforma za traženje zaposlenika i poslova. Aktivni kandidati mogu se predstaviti poslodavcima, a poslodavcima bi cijeli proces traženja kadra trebao biti olakšan kroz dostupne alate poput video intervjua, vizualnih profila, psihometrijskih testiranja, procjene sposobnosti, klasičnog i kroz scenarijsko testiranje. Time se želi uštediti vrijeme poslodavcima i pružiti svojevrstan HR malim tvrtkama koje ga još nemaju.

Sličnoj se branši okreće i Truthly, aplikacija koja omogućava svojim korisnicima da anonimno komentiraju ljude koje znaju i da saznaju što drugi zapravo misle o njima. Dok preko ove platforme možete s nekim anonimno podijeliti svoje osjećaje, misli, reći što vam smeta, Truthly se polako okreće B2B modelu kao HR alat za procjenu nečijeg rada i poboljšanje uredskih odnosa.
Armenski startup Teamable projekt je nekolicine prijatelja čija je svrha kreiranje timova za rad na određenim projektima. Njihov bi sustav tražio potreban kadar za određen posao, no također i pazio da su ljudi u njemu kompatabilni. Riječ je o optimizaciji timova na temelju osobnih karakteristika, kao svojevrstan hibrid platformi za zapošljavanje i dating servisa.
360Yerevan, ugrubo prevedeno na engleski kao 360Stories, servis je koji želi dosadne stare dvodimenzionalne slike zamijeniti (interaktivnim) video panoramama. Cilj im je odvesti interaktivne priče dovedu na oglasnike i servise poput Airbnba te omogućiti oglašavanje unutar njih.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=io5RlUCmv_Q#t=14[/youtube]
Uobičajene ideje na gruzijski način
TeaCh.ge servis je usmjeren na lokalno tržište. Riječ je o stranici za učenje jezika, nešto poput Rosetta Stone platforme, koja želi pomoći ljudima da nauče gruzijski (začudo, nema mnogo aplikacija koje to omogućavaju) ili Gruzijcima da nauče strane jezike preko svog materinjeg, uz tekstove, testove, diktate i ostale uobičajene aktivnosti.
TaxiOnline projekt je koji želi taksistima uštedjeti vrijeme provedeno na traženje klijenata, ali i smanjiti broj međusobnih konflikata – ako ste mislili da nekoliko tvrtki koje čine hrvatsko taksi tržište ima svoje trzavice, zamislite koliko ih ima 80+ taksi tvrtki u Tbilisiju, s nekoliko desetaka tisuća taksija (od kojih je samo dio legalan) te 3 do 5 tisuća putnika dnevno. Ovaj problem Taxi Online želi rješiti online i mobilnom platformom koja bi raspoređivala klijente , uz 10 posto naknade za booking.

Čini se kako su Gruzijci manje skloni softveru no što je uobičajeno među startupima, a više praktičnim, vrlo “opipljivim” idejama. Xpress coffe je mobilni kafić – ako vam se to čini zališnom idejom kad zamislite kafićima ispunjenu lijepu našu, u Gruziji ćete prije osam ili devet sati ujutro, primjerice, teško naći otvoren otvoren lokal, pa zaboravite coffe-to-go prije posla. S druge strane, XPress tu vidi dobru priliku – mnogo poslovnjaka koji žele kavu, malo konkurencije, malo ulaganje, visoka mobilnost (doslovna).
I neke neočekivane
Predstavljen je i jedan “hardverski” startup Third Generation Syringe, koji kao što mu to i ime kaže, razvija špricu treće generacije. Želi tako promijeniti proizvod koji gotovo nepromijenjen koristimo već desetljećima. Dok su planovi za špricu treće generacije već stvoreni, sada skupljaju investicije za dobivanje različitih prilično skupih, ali i nužnih odobrenja.

Iznenađenje dana je bio M-farm, projekt kakav zbilja rijetko vidimo na startup natjecanjima – riječ je o mliječnoj farmi koja želi povećati svoje poslovanje koristeći dobiveno gnojivo za širenje posla na razvoj vegetacije u staklenicima. Tako je, ne Facebook ili Google Analytics za krave, već prava farma krava, koja koristi dostupne tehnologije kako bi minimizirala trošak i povećala dobit.
A pobjednik je…
Finalisti, 360Yerevan, Truthly i TaxiOnline, imali su minutu da predstave svoj startup i žiri zagriju za svoju ideju, a pobjedu je odnio Truthly, jer je ujedno i najviše napredovao u razvoj proizvoda.
Gruzijska je startup scena tek u nastajanju – neki su startupaši duboko u svijetu skalabilnosti, anđeoskih investitora i venture kapitalista, dok drugi tek isprobavaju vodu, i pokušavaju dokučiti što to startupi jesu i nude te zašto se stalno provlači mantra fail often, fail quickly.
S druge strane, to ima i svoje prednosti – ideje koje se povlače, po natjecanju, ali i druženjima među predavanjima, raznolikije su no što je uobičajeno zapadnije od Kavkaza i istražuju različite niše. Dok je skalabilnost termin koji se može brzo shvatiti i primijeniti, kreativnost je nešto što se brzo izgubi startup struji – uspiju li armenski i gruzijski startupi prigrliti jedno i ne izgubiti drugo, na pravom su putu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari