
TABU pokazao: Plaće zadnjih mjeseci rastu osnivačima i menadžerima, a padaju dizajnerima i marketingašima
TABU je od ožujka ove godine do danas prikupio najveći uzorak plaća na našem IT tržištu - njih više od 19.000, a sad su podijelili i trend rasta odnosno pada prosječnih plaća u odnosu na tri mjeseca ranije.
Za ovu analizu, iz Tabua su usporedili prosjek plaća unesenih u prva tri mjeseca od nastanka platforme, dakle od kraja ožujka do kraja lipnja, s prosjekom plaća u periodu od početka srpnja do kraja rujna.
Uspoređujući generalan prosjek u IT-u, dakle podatke za sve pozicije, senioritete i odjele, s prosjekom u periodu od tri mjeseca ranije, zabilježen je porast od 2.2% — dok je prije prosječna mjesečna neto plaća u hrvatskom IT-u bila 12.602 kn, sad ona iznosi 12.873 kn, što je povećanje od 272 kn mjesečno.
Prosječni rast se ne čini toliko značajan, pogotovo s obzirom na povećanje troškova života u zadnjih par mjeseci. Ako uđemo dublje u analizu za određene pozicije i odjele, vidimo da je u nekima zabilježen puno konkretniji porast, a u određenim odjelima je došlo i do pada prosječne plaće.
Najveći rast među (su)osnivačima firmi i rukovoditeljima na C-razini
U TABU postoji 13 kategorija, većina su uvriježeni odjeli u firmama poput Financija, Prodaje ili Ljudskih resursa, a tu su i posebne kategorije poput Osnivač ili suosnivač firme te Voditelj tima ili odjela.
Najveći porast prosječne plaće u zadnja tri mjeseca zabilježen je u kategoriji Osnivač ili suosnivač firme — s prijašnjih 14.905 kn prosječna plaća popela se na 16.879 kn, što je porast od 11.9% odnosno 1.774 kn. Drugi najveći porast plaća evidentiran je u kategoriji C-level, koju čine najviši rukovoditelji u hrvatskim IT firmama. Njima je prosječna plaća s 21.925 kn porasla na 23.530 kn, što je rast od 1.605 kn odnosno za 7.3%.
Treća po kriteriju najvišeg rasta plaća je kategorija PM / PO / BA / Consultant / Agile, u kojoj su osim Product ili Project Managera, Product Ownera i Business Analysta, najčešće funkcije i Scrum Master, Quality Assurance, Kanban Agile Coach i drugi. Njihova prosječna plaća u zadnja tri mjeseca iznosi 13.492 kn, dok je prethodno iznosila 12.745 kn, što je porast za 747 kn odnosno za 5.9%.
Najveći pad plaća u marketing i dizajn odjelima
Usprkos prosječnom rastu plaća u IT-u te porastu u gore navedenim kategorijama, nisu svima u IT-u plaće narasle. Štoviše, Tabuova analiza pokazala je da su u nekim odjelima prosječne plaće manje nego što su bile prije tri mjeseca.
Najveći pad prosječne plaće u hrvatskim IT firmama dogodio se u odjelima Marketinga: s 10.008 kn, prosječna plaća marketingaša pala je na 9.526 kn, odnosno manja je za 428 kuna ili za 4.8%. Slijedi odjel Dizajna, gdje je prosječna plaća bila 11.325 kn, a sada je 11.008 kn, što je za 2.8% ili 317 kn manje.
Među onima koji bilježe pad prosječne plaće, slijedi kategorija BI / Data / Database, gdje je prosječna plaća pala za 104 kn ili 0.8% — s 12.399 kn na 12.295 kn, a zatim odjel ljudskih resursa, gdje je prosječna plaća prije tri mjeseca bila 10.599 kn, a sada je 10.541 kn, što je za 57 kn ili za 0.5% manje.
Novi izvještaj trendova dostupan korisnicima Tabua
Novi izvještaj dostupan je i korisnicima Tabua — svatko tko je unio ili ažurirao svoj unos u zadnja tri mjeseca može vidjeti usporedbu svoje plaće s prosjekom ili medijanom plaća svojih kolega u posljednja tri mjeseca te usporedbu s prosjekom starijim od tri mjeseca. Novi report nalazi se u navigaciji na vrhu personalizirane stranice rezultata korisnika – pod nazivom “Kvartalno ažuriranje”.
O objavljivanju novih analiza za korisnike poput ove, kao i svim drugim poslovnim aspektima platforme, brine TABU Product Lead, Vatroslav Mileusnić, koji se ovom prilikom osvrnuo na dosadašnji tijek razvoja platforme:
Kada smo pokrenuli TABU, htjeli smo omogućiti svima u IT-u da mogu usporediti svoju plaću i provjeriti je li konkurentna, a poslodavcima omogućiti praćenje konkurentnosti na tržištu. Nešto više od pola godine nakon pokretanja, TABU se pokazao kao alat koji je itekako potreban na tržištu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.