Služenje vojnog roka u Hrvatskoj zamrznuto je 2007. godine, ono nije "ukinuto", što znači da se jednom odlukom Vlade odnosno Sabora, sutra može donijeti odluka da se ponovno uvede. Bi li se Hrvatska u tom slučaju spustila na razinu nekih stranih vlada koje uz influencere pokušavaju približiti "simpatičan" i "opušteni" vojnički život mladima u svojim zemljama?
Vojni zrakoplov AC-130 (Ghostrider), vrijedan 165 milijuna dolara, jedno je od najmoćnijih oružja kojim čovjek može upravljati. Na njemu se mogu nalaziti razni topovi i strojnice, oboje velikog kalibra, a uspješno upravljanje zahtjeva 13-članu posadu.
Govorimo o “kamionu s bombama na kojem se nalaze topovi”. Barem je tako jedan vojnik opisao 29.8 metara dugačak AC-130 vojnom influenceru Samu Eckholmu. Nadimak Anđeo smrti je više nego opravdan…
Sam je tako dobio priliku pucati 30 milimetarsku strojnicu i 105 milimetarski top, a ovom drugom se posebno veselio. Svoje iskustvo pucanja usporedio je s videoigrom Call of Duty pa je tako stavio isječak iz same videoigre koja prikazuje napad AC-130 na neprijateljske igrače.
Zašto staviti isječak iz videoigre kada možeš staviti stvarne borbene snimke? Iskustvo vojnika onda izgleda zabavnije i bez odgovornosti. Šteta što je zaboravio spomenuti da su oni koji lete Anđelom smrti u opasnosti od trovanja olovom…
Također, iako je u opisu videa Sam naveo da su stavovi u ovom videu njegovi i ne predstavljaju službena stajališta Zračnih snaga Sjedinjenih Država ili Ministarstva obrane, zaboravio je napomenuti da je, u trenutku snimanja tog videa, već 4 godine službenik za odnose s javnošću Zračnih snaga SAD-a.
Dobrodošli u svijet vojnih influencera!
Top Gun kao prototip vojnog influencanja

Prije nego što počnemo govoriti o digitalnim vojnim influencerima, trebali bi se bolje upoznati koliko veličanje vojske i prikazivanje vojne djelatnosti kao “cool” zanimanja može biti utjecajno.
Film Top Gun (1986) jedan je od onih kultnih filmova koji su obilježili generacije, ali možda ne kako bi očekivali. Te godine prijave za američku mornaricu narasle su za 500%!
Kako bi američka mornarica sebi olakšala posao, postavili su štandove za registraciju ispred samih kina ne bi li brže mogli unovačiti nove potencijalne mlade pilote dok su još “nabrijani” nakon filma.
Dan u vojsci – na YouTubeu!
Provođenje jednog dana u vojsci tipičan je primjer videa koje sponzorira vojska, točnije, službena regruterska platforma i slogan američke kopnene vojske GoArmy.
Dobar primjer je I Tried The Army video u kojoj YouTuberka Michelle Khare prolazi kroz poligon s preprekama, trening padobranaca, upoznavanje s tenkom i vježbom gađanja mete s vatrenim oružjem. Tijekom svoje “vojne avanture” upoznaje razne pripadnike vojske i ukratko predstavlja njihovu biografiju i romantični razlog pridruživanja vojsci.
Slično je napravila i Kris Hui s videom sličnog naslova I Joined The Army, ali ovoga puta GoArmy ju šalje u američku bazu u Južnoj Koreji. Zašto baš Južna Koreja? Zato što vojnici kao jednu od glavnih prednosti vojske vide putovanje po svijetu. GoArmy surađivala je s Fredom Liumom i Censorom.
Idući tip videa kojeg često možemo vidjeti je “sukobljavanje” fitness trenera i pripadnika vojske. Jedan od primjera je Fitness Influencers Vs. Us Army (Who Is Stronger?). Iako Brandon William nije naglasio da je video sponzoriran, ipak je naveo da ih je američka vojska pitala za suradnju, a na kraju videa kao poklon dobivaju promotivne materijale GoArmyja.
Što radi vojni influencer na društvenim mrežama?
Kao jedan od primjera vojnih influencera koji su digli prašinu svojom izloženosti na društvenim mrežama je Hailey Lujan, pripadnica vojnog ogranka Psychological operations čiji je cilj potaknuti ili ojačati ponašanje koje se smatra povoljnim za ciljeve SAD-a. Na stranici Go Armyja posebno je naglašeno:
(Pripadnicima PSYOP-a) bit će ključno stvaranje veza s vođama i civilima – odnosa koji su neophodni za utjecaj na njihova uvjerenja i postupke. Također, koriste društvene mreže, digitalni marketing i pamflete za dijeljenje informacija koji bi trebale usmjeriti u promjene mišljenja i ponašanja prema interesima američke vojske.
Hailey su mnogi prozivali kako radi sadržaj u svrhu regrutacije, no ona ponavlja kako ju Ministarstvo obrane SAD-a nikada nije sponzoriralo.
@lunchbaglujan daily affirmations 🧘🏻♀️
Bez obzira na to što je na kraju istina, činjenica je kako Hailey vojnu djelatnost prikazuje kao simpatičan, opušten i zabavan način života. Tako na njezinom Instagramu profilu možemo pronaći razne fotografije s oružjima i snimke korištenja tog oružja. Također, svoj sadržaj zna objavljivati u oskudnoj odjeći.
I prava vojska i vojnici vole društvene mreže, pogotovo TikTok
Iako posebno aktivna u sponzoriranju influencera, američka vojska nema službeni profil na TikToku, ali zato Izraelske obrambene snage imaju.
Na profilu objavljuju aktivnosti svojih vojnika i izjave viših vojnih lica, ali nekada znaju skočiti i na trendove. Tako ih je Rolling Stones magazin bio optužio da objavljuju thirst traps, objave čiji je cilj postići seksualnu privlačnost kod gledatelja.
@idfofficial בואו נדבר תכלס.. 🤭 #פוריו #צבאההגנהלישראל #בסיססגור
Pored službenog profila Izraelskih obrambenih snaga, sami članovi izraelske vojske također su aktivni na društvenim mrežama.
Kao jedan od popularnijih primjera možemo navesti Yel Deri, koja je svoj obavezni vojni rok odslužila krajem 2021., ali sudeći prema njezinom TikToj profilu, vratila se u vojnu službu. Njezin profil trenutno broji preko 1.6 milijuna pratitelja. Ovdje ponavlja trend s s kojim je jedan njezin prijašnji video postao viralan:
@yaelderiofficial
Iduća popularnija vojna TikTokerica je Natalia Fadeev, a nedavno je ostala bez svojeg TikTok profila koji je brojao preko 2.7 milijuna pratitelja. Razlog blokiranja vidi u TikToku koji ne podržava proizraelske stavove, a ona ih poprilično izražava. Usprkos tome, svoja uvjerenja dalje objavljuje na Twitteru i YouTube Shortsima, a prisutna je i na OnlyFansu.
Je li Natalia trenutno pripadnica izraelske vojske, teško je reći po njezinom dostupnom sadržaju, ali sigurno je morala odslužiti vojni rok koji je u Izraelu obavezan za žene i muškarce.
join me? 🪖 pic.twitter.com/rTEVeSazvM
— Gun Waifu (@nataliafadeev) June 14, 2023
Zašto vojska nikada ne sponzorira svoje vojnike?
Rezultati istraživanja Sarahe Maltby, profesorice na Sveučilištu u Sussexu, postalo je poprilično utjecajno na britansku vojsku. Istraživala je utjecaj društvenih mreža na pripadnike britanske vojske što je rezultiralo promjenama u smjernicama za vojnike kako se ponašati u javnom digitalnom prostoru. Ono što je otkrila možemo sažeti ovako: što manje objavljuješ, to si sigurniji.
Američka kopnena vojska ima poseban vodič za korištenje društvenih mreža koji se također temelji na čuvanju sigurnosti vojnika i njihovih obitelji. Upozoravaju da privatni računi moraju jasno naglasiti da su privatni, savjetuju izbjegavanje objavljivanje titula i fotografija na kojoj se vidi uniforma….
Sve navedene primjere vojnih influencera ne sponzorira država (barem prema dostupnim informacijama) jer Ministarstva obrane ne žele staviti velike mete na svoje vojnike i zato preferira suradnju s civilima. Usprkos tome, kao što smo mogli vidjeti na primjerima, to ne zaustavlja pojedine vojnike da se izrazito izlažu u digitalnom prostoru.
Što je problematično s – vojnim influencanjem?
Volio bih naglasiti kako tekst nije nastao kako bi predstavio vojnu djelatnost kao upitnom. Osobno se osjećam sigurnijim kada znam da će vojska izaći na teren u situacijama kao što su potresi u Zagrebu, Sisku i Petrinji te poplavama i uraganima u Slavoniji.
Ipak, problem vidim u načinu kako se vojska prezentira na društvenim mrežama. Točnije, izostavlja se ključna činjenica. Pred svakim vojnikom postoji mogućnost pogiblje, ranjavanja i oduzimanja života drugom čovjeku. Justin Lascek je barem iskren…
Za kraj bih ostavio citat iz knjige The Things They Carried iza koje stoji veteran Vijetnamskog rata Tim O’Brien:
Istinita ratna priča nikada nije moralna. Ne upućuje, niti potiče na vrlinu, niti sugerira modele ispravnog ljudskog ponašanja, niti sputava ljude da čine stvari koje su ljudi oduvijek činili. Ako se priča čini moralnom, nemojte joj vjerovati.
Ako se na kraju ratne priče osjećate uzdignuto, ili ako osjećate da je neki djelić čestitosti sačuvan od uništenja, onda ste postali žrtva jedne vrlo stare i strašne laži. Nema nikakve ispravnosti. Nema vrline.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.