Game development napokon stiže na državne fakultete

Game development napokon stiže na državne fakultete

Pet fakulteta Sveučilišta u Zagrebu udružilo je snage kako napravili temelje za punopravno razvijanje studijskih programa razvoja video igara na Sveučilištu. Prve kadrove tih studija očekujemo za 4 do 5 godina.

Kako se postaje developer igara? Na ovo pitanje izuzetno je teško odgovoriti jer zapravo i nema jednog pravog odgovora. Mnogi iskusni developeri će vam reći da trebate samo raditi i vježbati te skupljati iskustvo. No što je s formalnim obrazovanjem? Danas ne postoji državni fakultet na kojem možete učiti o razvoju računalnih igara u Unityju ili Unreal engineu kao ni specijalizirati se u game devu – ali to se možda uskoro promijeni.

Velike vijesti stižu sa Sveučilišta u Zagrebu, gdje su Akademija likovnih umjetnosti, Akademija dramskih umjetnosti, Studij dizajna na Arhitektonskom fakultetu, Fakultet elektrotehnike i računarstva te Fakultet organizacije i informatike udruženim snagama ostvarili potporu za projekt Edu4Games kojim se planira napraviti izrada standarda zanimanja i kvalifikacija te novih studijskih programa za područje dizajna i razvoja videoigara te novi diplomski studijski program Dizajn i razvoj videoigara. O ovom vrlo važnom projektu razgovarao sam s Mirkom Sužnjevićem s FER-a.

Iako su sastavnice Sveučilišta već i prije surađivale na nekim sličnim programima, nije postojao projekt koji ih objedinjuje. Upravo mi Mirko, kao jedan od pokretača ove nove inicijative, pojašnjava kako se krenulo u sveobuhvatnu realizaciju ideje:

Na ovaj korak sam se odlučio pošto na FER-u unutar niti jednog kolegija nije bio direktno obrađen rad u sustavima za izradu igara poput sustava Unreala ili Unityja, a iz kontakata s našom industrijom shvatili smo da im nedostaje ljudi s konkretnim znanjima. Nakon prihvaćanja da se organizira i studentima FER-a omogući upis vještine (op.e. razvoja računalnih igara u Unity/Unreal razvojnom okruženju), uz pomoć izv. prof. dr. sc. Lea Skorin-Kapov kontaktirali smo prodekana Akademije dramskih umjetnosti (ADU) izv. prof. art. Davora Švaića vezano za mogućnost i da studenti ADU-a upišu vještinu. Na tim prvim sastancima se i rodila ideja za projekt kojim bi dobili cjelovit studij dizajna i izrade igara te je profesor Švaić okupio ljude s drugih sastavnica sveučilišta i počeli smo se nalaziti i pripremati studij.

Ugovor projekta Edu4Games potpisale su ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak i dekanica Akademije dramske umjetnosti Franka Perković Gamulin.

Prvi korak su standardi zanimanja

Studij je danas spreman za razvoj, a idejni ugovor potpisan je prije desetak dana. Voditelj projekta je profesor Davor Švaić, a ADU je institucija nositelj projekta, dodaje Mirko. Ovo znači da sada postoji prostor i mogućnost za punopravno razvijanje studijskih programa razvoja igara na Sveučilištu, a ovaj projekt će trajati tri godine i sadržavati u sebi različite aktivnosti kako bi se to i ostvarilo te kako bi napokon imali pravi studij razvoja igara.

Za početak, najbitnije su dobre pripreme. Mirko mi kaže kako je prvo potrebno napraviti standarde zanimanja za svako od zanimanja koje su predvidjeli: programer, dizajner, producent i umjetnički dizajner, kao i standard kvalifikacija za ista. Planira se najprije razviti program cjeloživotnog učenja za ova zanimanja na koji će se moći prijaviti svi oni koje game dev zanima, ali nisu trenutno studenti. Tijekom projekta delegacija Sveučilišta posjetit će neke od fakulteta koji su već razvili ovakve programe, poput onih u Austriji, Danskoj i SAD-u. Mirko dodaje:

Planira se održavanje okruglih stolova i radionica, kao i mnogobrojnih sastanaka na ovu temu ali i na temu ukupnog unaprjeđivanja postupaka osiguranja kvalitete visokog obrazovanja. Naravno, sve će se raditi u uskoj suradnji sa stručnjacima iz naše industrije igara. Na kraju, projektom se dalje financira i kupnja opreme koja je potrebna za laboratorij u kojem bi studenti mogli obavljati zadatke vezane za studij.

Diplomski studij bit će definiran tijekom projekta u iduće tri godine, ali Mirko priznaje kako žali što se studij neće stići otvoriti za studente prije. Naime, zbog akreditacije studijskog programa jednostavno nema dovoljno vremena i za njegovo pokretanje, ali otvaranje studija će svakako biti u planu.

Dobro je što ovaj projekt, i osmišljavanje standarda kao njegov dio, otvara vrata drugim institucijama visokog obrazovanja u Hrvatskoj da to možda učine. Mirko pojašnjava:

Kada su definirani standardi kvalifikacija drugi fakulteti mogu kreirati studijske
programe koji će rezultirati znanjima potrebnim za te kvalifikacije. Tako da drugi
fakulteti neće morati direktno kopirati studijski program, ali će morati kreirati studijski program u skladu s definiranim standardima kvalifikacija odnosno studiji će morati rezultirati točno definiranim znanjima koje će njihovi polaznici morati imati.

Najbliže fakultetu za game dev danas možete doći u Machini, privatnoj akademiji za edukaciju o game devu. Machina

Zanimanje: game developer

A kada se studij pokrene, oni studenti koji diplomiraju game dev u Zagrebu bit će punopravni programeri ili producenti video igara i ta titula će se nalaziti i u njihovoj radnoj knjižici, a ne samo na LinkedIn profilima.

Kada je riječ o vremenskim rokovima koji nas, vjerujem, sve zanimaju, radi se o bližoj budućnosti, na sreću. Mirko kaže kako se na žalost studenti koji su trenutno na fakultetu neće stići upisati na diplomski studij game deva u Zagrebu koji se planira projektom, ali to čeka neke iduće generacije:

Program koji će najranije moći krenuti u nastavnoj godini 2022./2023. Prvi studenti će onda moći diplomirati u nastavnoj godini 2023./2024. Ipak, studenti koji prije toga žele krenuti u područje game deva mogu pohađati programe cjeloživotnog učenja koje planiramo pilotirati u trećoj godini projekta.

Programi cjeloživotnog učenja tako će krenuti 2021. godine, a na njih će biti dobrodošli svi studenti. Kako domaća industrija još uvijek nema institucionalno obrazovanje za game dev na državnim fakultetima, ovo je svakako inicijativa koja će promijeniti sliku domaće industrije igara.

Za nove kadrove hrvatskih game dev tvrtki

Pogotovo je ovo važno u vremenima kada je pronaći kvalitetne developere općenito teško, a u game dev industriji predstavlja još veći izazov. Mirko dodaje kako je i osnovna ideja iza projekta bila omogućiti domaćoj industriji pristup institucionalno obrazovanim ljudima s kojima će moći dalje rasti:

Što se tiče predmeta, neki od njih već postoje na sastavnicama te će biti vjerojatno uključeni u studij, poput predmeta „Virtualna okruženja“ s FER-a ili predmeta „Dizajn interakcija“ sa Studija dizajna pri Arhitektonskom fakultetu. Svakako je potrebno definirati nove predmete te educirati ljude koji će ih održavati, ali to je i cilj samog projekta.

Do sada sve sastavnice uključene u projekt surađuju vrlo dobro, a nadamo se da će tako i ostati. Vrijednost projekta Edu4Games je nešto manja od četiri milijuna kuna, a njegova provedba trajat će 36 mjeseci – od 22. ožujka 2018. do 22. ožujka 2022. godine. Važno je reći kako je projekt financiran iz Europskog socijalnog fonda, odnosno njegovog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.

Ovaj projekt mnogo znači za domaći game development, jer će se nakon koraka koji će se u njemu napraviti otvoriti vrata za razvoj game dev studijskih programa u čitavoj Hrvatskoj – što će posljedično povećati broj developera igara, a vjerojatno i šanse da se u Hrvatskoj otvore još neki novi Croteamovi ili Gamepiresi.

4.4.2019. U tekstu je ispravljena netočna tvrdnja da u Hrvatskoj ne postoji niti jedan fakultet na kojem se može učiti o razvoju igara, jer ovakvi fakulteti postoje. Ispravno je bilo reći da ne postoji niti jedan državni fakultet na kojem se ova znanja mogu učiti, te je ispravka unesena u tekst ondje gdje je potrebno. 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Oču ućit 'rvacki

    Oču ućit 'rvacki

    08. 04. 2019. u 8:44 pm Odgovori

    recite da nije prvoaprilska sala “A kada se studij pokrene, oni studenti koji diplomiraju game dev u Zagrebu bit će punopravni programeri ili producenti video igara i ta titula će se nalaziti i u njihovoj radnoj knjižici”.

    Punopravni programer je onaj koji zna, ne onaj koji ima papir, nemojte lagati napaćeni narod, nismo u 19-tom stoljetju 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.