Irsko-američki scaleup za procesiranje online plaćanja konačno stiže u Hrvatsku. Ako ste vlasnik bilokakvog online poslovanja: ecommercea, marketplacea ili Software-as-a-Service tvrtke vjerojatno ste već strpljivo u redu čekali da Stripe bude dostupan i kod nas.
Riječ je o platformi koja postoji više od desetljeća, a u tom periodu postala je ključno rješenje koje omogućuje vlasnicima različitih poslovanja da primaju i procesiraju uplate od kreditnih i debitnih kartica, ali to je tek dio prednosti koje Stripe donosi za poslovanja poput Software-as-a-Service rješenja.
Vedran Cindrić, suosnivač Trebllea, hrvatskog developerskog SaaS-a, koji je prije radio i na razvoju raznih drugih online poslovanja kroz agenciju, pojašnjava:
Puno web shopova po Hrvatskoj koje smo radili je često znalo patiti zbog čudnih pravila oko integracije kartičnog poslovanja. Sa Stripeom takvih problema nema. Podržavaju integracije s apsolutno svim mogućim alatima, programskim jezicima i Hrvatima najdražim WordPress pluginovima.
Velika ponuda mogućnosti plaćanja za korisnike uz činjenicu da Stripe poslovanjima omogućuje jednostavno procesirati plaćanja iz svih dijelova svijeta dovela je Stripe u sam vrh fintech rješenja. Ne čudi stoga što ih je prošle godine najnovija investicija od dodatnih 600 milijuna dolara dovela do valuacije od 95 milijardi dolara.
U Hrvatskoj zasad samo beta verzija
Međutim, Stripe sve donedavno nije podržavao registraciju pravnih osoba iz Hrvatske na platformi. Iako su osmislili Stripe Atlas kako bi omogućili poslovanjima da otvore podružnice u Americi putem kojih bi to mogli napraviti, to nije bilo rješenje.
Srećom, zaobilaznica više neće biti potrebna hrvatskim poduzetnicima. Na popisu država u kojima je Stripe dostupan ovog tjedna pojavila se i Hrvatska. Kako će mnogi vidjeti, kraj Hrvatske stoji predznak “PREVIEW” – što znači da je dostupna verzija tek u beta fazi. Trenutna verzija tako može malo “zapinjati” zbog nekih bugova, ali Stripe trenutno radi da ih identificira i otkloni. Nadajmo se da se taj proces neće produžiti kao u Indiji (koja čeka na pravu veziju već dvije godine).
Hrvatski korisnici koji su već bili na listi čekanja obaviješteni su o dolasku platforme u Hrvatsku, no pristup platformi ima svatko i za istu nije potrebna pozivnica. Registrirati se možete putem ove poveznice.
Moćno rješenje zbog kojeg se išlo preko granice
Da je Stripe bio dostupan hrvatskim tvrtkama kad su Vedran i kolege pokretali Treblle, možda danas ne bi imali dvije tvrtke – jednu hrvatsku, a jednu u Ujedinjenom kraljevstvu – otvorenu najviše zato da bi mogli koristiti Stripe. Dosad su se hrvatski startupi i online biznisi morali pronalaziti razne zaobilazne putove kako to izvesti:
Primjerice, kad smo 2014. kao agencija radili sa jednim startupom, imali smo, naravno, payment solution koji nije radio globalno. Zajedno s partnerima smo morali ići preko granice u Austriju otvoriti firmu da možemo rješiti plaćanje putem weba, Facebook aplikacije i slično. Naravno, koristili smo Stripe.
Zašto su se toliko mučili samo da bi mogli koristiti jednu platformu? I za sam Vedranov startup, kao i mnoge druge SaaS-ove bitno je da mogu kroz jednu platformu dobiti potpunu brigu o pretplatama koja podržava najrazličitije moguće načine plaćanja:
Mi smo (za Treblle) dodali potpuno upravljanje pretplatama doslovce u jedno popodne i sve se odvija kompletno na Stripeu bez ikakvog velikog truda. Još važnije je da isplate idu i svaki dan ako želiš te ima pregršt integracija s raznim računovodstvenim alatima, ali i raznim payment providerima. Primjera radi – u par klikova možeš podržavati Apple pay, Google pay, Klarnu i slično.
U pripremi ovog teksta sudjelovala je i Antonija Bilić Arar.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Miljenko
19. 04. 2022. u 12:13 pm
A sada pitanje za milijun kuna: Je li potrebno fiskalizirati fakture naplaćene preko Stripea? 😀
Za PayPal uplate znamo da nije. Postoji čak i rješenje od Porezne. Razlog: PP zaprima uplatu kupca na svoj račun, pa tek potom izvršava bankovnu transakciju na račun trgovca. A za bankovne transakcije nije potrebna fiskalizacija.
Ako je priča slična PP-u, onda možda niti ovdje ne treba.
Ivan P.
01. 08. 2022. u 1:04 pm
Pozdrav Miljenko,
Jesi li u meduvremenu saznao dali je potrebno fiskalizirati fakture naplaćene preko Stripea? 🙂
Miljenko
10. 08. 2022. u 4:16 pm
Sasvim slučajno se vraćam na ovaj članak, jer opet gledam opcije za web uplate. Stripe mi odgovara jer ima dobar API i dokumentaciju.
I četiri mjeseca kasnije još uvijek nema konkretne informacije vezane za Stripe i fiskalizaciju. Samo nagađanja po Facebooku.
Možda bi Netokracija mogla malo istražiti taj slučaj i nadopuniti članak. 😉
Willy
03. 01. 2023. u 7:46 pm
Pozdrav, koristim PP na webshopu i razmišljam da dodam STRIPE, jesi li rješio fiskalizaciju ?
Tomislav Vedrina
14. 11. 2022. u 9:48 am
Evo da i ja dodam +1 na ovaj Miljenkov komentar. U istoj sam fazi i u istim dilemama i oprečnim informacijama sa svih strana.
Ana Marija Kostanić
14. 11. 2022. u 10:04 am
Miljenko, Tomislave, hvala na komentarima i prijedlogu. Istražimo!
ljutko ljutkic
22. 11. 2022. u 6:46 pm
i ekipa jel treba fiksalizirati fakture? ja imam svoj online dropshipping dučan i danas sam ga integrirao sa shopify. iako necu poslovati u hrvatskoj nego vecinom po SAD zivo me zanima taj problem fiksalizacije
Ksenija
20. 12. 2022. u 5:38 pm
Pozdrav, informacija za one koji nisu saznali, Stripe se mora fiskalizirati. Iako, kad sam postavila pitanje u poreznoj upravi nisu imali pojma o čemu se radi. Uglavnom, FININ digitalni certifikat i fiskalizacija, na žalost
Davor
02. 01. 2023. u 9:07 pm
Malo me zbunilo ovo fiskaliziranje sto toliko spominjete. Da li je potrebno jos nesto napraviti osim da prodavatelj izda fiskalizirani racun kupcu (slicno sto radi i za gotovinu) samo ovaj put napravi prijavu pod transakcijsku naplatu i ne gotovinu?
Dražen
16. 05. 2023. u 7:25 pm
Bože dragi, vi svi ko da ste pali s kruške. Treba li fiskalizirati račune ako koristite Stripe? Naravno da treba! Pa kakve veze payment gateway ima sa fiskalizacijom računa? Zakon jasno kaže da se račun fiskalizira za gotovinske i kartične uplate, a ne mora se fiskalizirati ako uplata ide bankovnim transferom na račun. Dakle, Stripe je alat za prihvaćanje kartičnog plaćanja. Zaprimili ste uplatu putem kartice i klijentu izdajete fiskalni račun. Jednostavno da jednostavnije ne može biti. E sad, postoje određene djelatnosti koje su izuzete od fiskalizacije (npr. prodaja putnih karata u linijskom prijevozu putnika), ali to nema nikakve veze sa Stripe niti bilo kojim drugim kartičnim sustavom. Dajte guglajte malo, ljudi.