Bista Steve Jobsa koja će krasiti sedište Applea u Cupertinu, premijerno otkrivena u Beogradu

Bista Steve Jobsa koja će krasiti sedište Applea u Cupertinu, premijerno otkrivena u Beogradu

Večeras je u Beogradu, na dan rođenja Steve Jobsa, premijerno otkrivena bista beogradskog umetnika Dragana Radenovića koja je posvećena ovom tehnološkom geniju. Delo poznatog vajara pobedilo je u konkurenciji od čak 10.200 pristiglih radova, a Apple se odlučio da upravo ovo statua u budućnosti krasi predstavništvo kompanije koje se nalazi u Cupertinu.

jobs

Večeras je u Beogradu, na dan rođenja Steve Jobsa, premijerno otkrivena bista beogradskog umetnika Dragana Radenovića koja je posvećena ovom tehnološkom geniju. Delo poznatog vajara pobedilo je u konkurenciji od čak 10.200 pristiglih radova, a Apple se odlučio da upravo ovo statua u budućnosti krasi predstavništvo kompanije koje se nalazi u Cupertinu.

Radenović je za lokalne medije izjavio da je do konkursa došao sasvim slučajno, nakon što je pre nekoliko meseci posetio bivšeg učenika u Sankt Petersburgu koji mu je predložio da se oproba u ovom zadatku. Uvidevši da je konkurs posvećen jednoj od najeminentnijih ličnosti iz sveta tehnologije u 20. veku, i sam Radenović odlučio je da ovekoliči lik i delo Jobsa – u vidu biste ukrašene ćiriličnim slovima i brojevima 1 i 0 koji obeležavaju binarni numerički sistem.

jobs_netokracija2
Bista Steve Jobsa – Dragan Radenović

Nakon što su skice i fotografije poslate centrali u Kaliforniji, usledio je poziv od strane Jonyja Ivea koji je izjavio da su veoma zainteresovani za rad ovog vajara. Kako Radenović ističe, višem menadžmentu Applea svidela se upravo nesavršenost njegovog dela iako su na konkurs pristigla mnoga druga, preciznija i kompjuterski dizajnirana dela.

Rešenje za bistu Steve Jobsa koja je večeras predstavljena u prestonici Srbije biće poslata na finalnu inspekciju u Cupertino, nakon čega će Radenović izraditi obelisk visine 3 do 5 metara koji će kasnije biti isporučen u SAD.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Dave

    Dave

    25. 02. 2014. u 4:01 am Odgovori

    I’m sorry – but this is a horrible design.
    as an artist and designer myself…
    I understand “art” is in the eyes of the beholder..,
    But so is “creepy”…
    Now common really …!!!!

    • Marko Mudrinić

      Marko Mudrinić

      25. 02. 2014. u 8:40 pm Odgovori

      Ćirilični font koji je upotrebljen predstavlja jedan od najstarijih fontova koji je sačuvan do dana današnjeg. Budući da je Steve Jobs bio obsednut kaligrafijom, autor je odlučio da bista nosi upravo te elemente. Nazovi to ličnim pečatom autora.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Kolumna

16 lekcija koje sam kao suvlasnik digitalne agencije naučio o poslovanju u SAD-u

Pet godina redovito posjećujem SAD, ne bih li upoznao zemlju i proširio poslovanje naše agencije na to tržište. Puno se toga razlikuje od Hrvatske i Europe općenito, a u ovom tekstu dijelim najvažnije lekcije. 

SEO i tražilice

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.