Kako osigurati pametan kapital za svoj startup, poput Repslyja, Rimca i Gideona?

Kako osigurati pametan kapital za svoj startup, poput Repslyja, Rimca i Gideona?

U 2019. hrvatski će se tehnološki poduzetnici, na tragu uspješnih kolega iz Rimac Automobila, Gideon Brothersa i Repslyja, morati usredotočiti na osiguranje pametnog kapitala, a ne samo para!

Nedavna najava ulaganja u startupe iz hrvatskih mirovinskih fondova, naišla je, ne samo na skepsu hrvatske javnosti, već i skepsu mnogih članova startup scene. Na samu pomisao kako bi Ministarstvo rada i mirovinskog sustava na čelu s ministrom Markom Pavićem, nakon nebrojenih slučajeva korupcije moglo na nestručan način spiskati taj novac, mnogi su reagirali prilično očekivano.

Institucionalni novac već se investira (i u hrvatske startupe)

Kako se točno namjerava manji udio iz mirovinskih fondova uložiti u startupe tek trebamo vidjeti, ali ulaganje takvog institucionalnog novca praksa je na mnogim pa tako i europskim tržištima.

Primjerice, European Investment Fund kao agencija za podršku malim i srednjim tvrtkama upravo je institucionalnim kapitalom zemalja članica pomogla stvoriti mnoge fondove, među ostalim i domaći SC Ventures koji je investirao u tvrtke poput LittleDota kao nove poslovne nade koja će stvoriti radna mjesta.

Rumunjski 3TS i češki Credo Ventures primjeri su nekih drugih fondova u regiji u koje je dijelom uložio EIF, a do kraja godine bi trebali znati tko će upravljati novim EIF-ovim fondom na području Hrvatske.

Startupima treba kapital, ali još više: iskustvo i kontakti onih koji su to prošli

U studenom održanom How to Webu, najvećoj startup konferenciji u srednjoj i istočnoj Europi, moderirao sam panel predstavnika vodećih regionalnih VC fondova koji ulažu u startupe.

Kroz razgovor o izazovima i potencijalu investicija u tehnološke tvrtke u zemljama poput Hrvatske, sugovornici poput EIF-ovog Pabla Millana i serijskog rumunjskog poduzetnika te osnivača fonda Gecad Ventures Radua Georgescua, složili su se da startupe treba obrazovati da traže tzv. smart money – odnosno pametni kapital.

A najuspješniji hrvatski tehnološki poduzetnici upravo to i rade

Mnoge uspješne hrvatske tehnološke tvrtke koriste upravo ‘pametni kapital’. Jedan od primjera je Repsly, koji je 1,25 milijuna dolara investicije osigurao od njima relevantne First Beverage grupe.

Mate Rimac je pak prošle godine osigurao 30 milijuna strateškog investicijskog kapitala iz Kine, koja želi postati najveći svjetski proizvođač baterija. Iskustvo i kontakti su ključni što pokazuje nedavni uspjeh PhotoMatha i iskusnog tehnološkog poduzetnika Damira Sabola, o čemu smo prvi pisali na Netokraciji.

A nije nepoznanica i da naši stručnjaci i poduzetnici drugima nude pametni kapital.

Sutra će na FER-u nastupiti osnivač europskog “jednoroga” Transferwisea, Taavet Hinrikus, ujedno investitor koji je vodio investicijsku rundu od 5 milijuna kuna u Gideon Brothers Matije Kopića i Milana Račića. No ne zaboravimo i dobru suradnju Tomislava Cara i Circuit Messa mladog Alberta Gajšaka koji je nedavno zaključio i drugu Kickstarter kampanju za MAKERphone.

Zašto ovaj temeljni pristup osiguravanju kapitala mnogi mladi poduzetnici ne percipiraju, ali i o tome kako doći do tog ‘pametnog’ kapitala – otkrijte u 3. epizodi serijala video eseja #Prvasmjena:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Poduzetnički disclaimer ?

Na žalost, hype koji je potaknuo mnoge poduzetnike da pokrenu uspješne hrvatske tehnološke tvrtke ujedno je mnoge uvjerio da je uspjeh garantiran, ali i da za startup moraju što prije osigurati bilo kakav kapital.

Da, posao osnivača je svakako osigurati tok novca za razvoj tvrtke, ali pri tome treba imati kriterije koji ne (o)staju na nulama. “Uspješan poslovni čovjek” s više novca nego iskustva u vašoj industriji ili potrebnih kontakata pomoći će vam kratkoročno, ali ne nužno i dugoročno…

Što vas muči ili niste sigurni kad su u pitanju investicije u startupe? Javite se u komentarima!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Zabava i zanimljivosti

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Tvrtke i poslovanje

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.