
Najbolje od Startup Campa: Glazbeni Remix Rotation, zdravstveni KAC Binder i pravni LegalTie

Startup Camp je ponovno okupio značajan broj startupa i mentora, a ove su godine najbolji timovi bili Remix Rotation, KAC Binder i LegalTie, dok su posebna priznanja dobili Tournply, Potroško i Potrčko.
Stevica Kuharski, iz tvrtke IT4U, koji je bio zadužen za osmišljavanje programa, naveo je kako je od samog otvaranja natječaja bilo vidljivo da je kvaliteta prijava bila nešto veća od prethodne godine.
Naime, dio projekata nije bio samo u idejnoj fazi, već su mogli pokazati ili prototip ili potpuni proizvod. Kroz kanale vezane uz organizatore, a to su US Embassy Zagreb, IT4U, ZIP, CRANE, STeP Ri i CISEx, vijest o kampu se proširila, tako da je broj prijava bio i veći nego prošle godine.
Tako su u petak, posljednjeg dana kampa, 24 finalista održala prezentaciju pred međunarodnim sedmeročlanim žirijem iz Hrvatske, SAD-a i Austrije. U petominutnom formatu pokazali su koliko su napredovali u prethodna četiri dana, od prezentacijskih vještina do rafiniranja početnih ideja. Stevica napominje kako su najveće priznanje organizatori dobili u obliku zajedničkog projekta tri tima, ManageHR, cQuest i mailbbq (tvrtka G6 Solutions iz Makedonije) na adresi www.balkanstartups.me.
Timovi su se međusobno povezali, komunicirali, radili i pomagali jedni drugima. Drago mi je da su partneri iz US Embassy Zagreb prepoznali snagu i utjecaj kampa, tako da je već počela organizacija idućeg!

Remix Rotation kao najbolji projekt
Projekt Remix Rotation osvojio čast i slavu prvoga mjesta, a samim time i iPad. Inače, riječ je o web aplikaciji za pretragu i marketing glazbe, a osnivač i Chief Dancing Officer Siniša Radovčić objašnjava kako su uz pomoć svog sučelja uspjeli objediniti pristup na YouTube i SoundCloud, kao da su jedan “izvor” glazbe.
Istodobno smo automatizirali kreiranje ljestvica popularnosti za 22 žanra, koji su uglavnom elektronika ili dance, jer naši programi prepoznaju isječke i videe, koji su cijeli ili parcijalni, na YouTubeu i SoundCloudu, pa prema tome možemo zbrojiti “playove” te rangirati “trackove”.
Kako Siniša kaže, upravo te ljestvice predstavljaju priliku za glazbeni marketing (od strane izdavača), budući da njihovo sučelje automatski kreira kupovne linkove za bash svakog videa s YouTubea i zvučnog isječka sa SoundClouda, bez obzira je li osoba koja je učitala sadržaj to učinila ili je zaboravila.
Što se tiče Startup Campa, Siniša ima samo riječi hvale:
Smještaj i organizatori su bili vrlo pedantni i ugodni, a mentori i više nego na visini zadatka. Od svake smo osobe mogli još i više da je bilo više vremena – od hrvatskih mentora zbog njihovog lokalnog iskustva, a od stranih smo dobili uvid u globalna kretanja. Sudionici su bili vrlo konstruktivni i puni međusobne podrške, a pozitivan je pristup bio prisutan od početka do kraja.
Zdravstveni i pravni startup
Drugo je mjesto osvojio zdravstveni projekt KAC Binder. Kako doznajemo od autora projekta, Hrvoja Šimića, riječ je o netipičnom startupu, odnosno, biotehnološkom modelu izrade imunotoksina za terapiju glioblastoma multiforme, tumora koji zahvaća središnji živčani sustav.
Iako je većina projekata bila iz IT područja drago mi je da su suci prepoznali potencijal u onom što radim. Osvajanje drugom mjesta je vjetar u leđa, znak da sam na pravom putu i da sad treba naći pravu opciju za daljnji razvoj projekta.

Treći je projekt bio LegalTie, o kojemu smo već pisali prilikom otvaranja coworking prostora u Osijeku, a Ivan Bosnić naglašava kako im od same nagrade više znače pozitivni komentari i interes za projekt od strane sudionika i samih mentora, kao i neka nova prijateljstva koja su tamo započeta.
Na zatvaranju projekta, netko je rekao da smo svi zapravo pobjednici i bio je potpuno u pravu. Najveća vrijednost i nagrada Startup Campa otišla je svim sudionicima koji su bili tamo. Mislim da su znanje, jedno novo iskustvo i nova prijateljstva zapravo puno vrjedniji od materijalne nagrade.
Potroško i Tournply idu u ZIP, Potrčko najbolji kolega
Dva su startupa dobila poziv u Zagrebački inkubator poduzetništva, a riječ je o projektima Tournply i Potroško. Kako doznajemo od Ive Piplice iz Tournplyja, riječ je o online sustavu za upravljanje sportskim turnirima, koji će biti prilagođen različitim sportovima, pomagati u organizaciji prijava natjecatelja i rezultata. Ivu poziv u ZIP iznimno veseli, jer smatra da će uz tamošnju pomoć ostvarivanje projekta biti poprilično olakšano.
Iako su kritike mentora ponekad bile oštre, uvijek su bile korisne. Osim razvijanja ideja vlastitih projekata, naučili smo i kako ih pravilno prezentirati. Uz sve to, atmosfera među timovima bila je prijateljska, a ne natjecateljska – pomagali smo jedni drugima savjetima, kritikama i podrškom.

Potroško je mobilna aplikacija za praćenje i prikaz novčane potrošnje na pozive, SMS-ove i internetski promet, a Dario Miličić napominje kako mu je odlazak na Startup Camp omogućio dobivanje povratnih informacija o projektu, i od strane drugih natjecatelja i od strane mentora.
Mislim da je odlazak na Startup Camp bio najbolji potez za ovaj projekt, jer će se uz zlatne savjete mentora projekt moći kvalitetnije realizirati. Iskustvo i znanja koja sam dobio u tih tjedan dana su zlata vrijedni i svaki bi budući poduzetnik trebao tako nešto doživjeti.
Ivan Čuljak iz Potrčka, startupa kojega smo također nedavno predstavljali na Netokraciji, dobio je, kako kaže, na vlastito iznenađenje priznanje od svih timova – Best Colleague.
Imali smo šest genijalnih mentora koji su nam bili na raspolaganju, saslušali naše planove, davali savjete, preporuke i rekli nam da ih slobodno kontaktiramo i u budućnosti ako zatrebamo pomoć oko nečega.
Dodaje kako je jedini “problem” u tome što je sve prekratko trajalo.
Sudeći prema reakcijama sugovornika, od kojih svi ističu samo pozitivna iskustva, koja će im pomoći u daljnjem razvijanju projekta, od idućeg Startup Campa očekivanja bi mogla biti još veća.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mihovil Barančić
29. 05. 2013. u 9:23 am
Super je bilo u Rijeci, sretno svim timovima sa projektima!