Kako smo u 2 dana došli do 10.000 korisnika i postali najpopularnija aplikacija u Hrvatskoj

Kako smo u 2 dana došli do 10.000 korisnika i postali najpopularnija aplikacija u Hrvatskoj

Suosnivač startupa Spiritus u 7 koraka opisuje kako im se dogodio "uspjeh preko noći" i kako je njihova aplikacija u jednom trenutku bila popularnija od TikToka, BeReala i Twittera.

Spiritus je startup koji djeluje na tržištu tzv. “digital afterlifea” koje mnogima izgleda tmurno i mračno. Odlučili smo to promijeniti, promijeniti sjećanja na mrtve u nešto inspirativno, stoga smo pažljivo isplanirali kampanju pred blagdan Svih Svetih.

Što je Spiritus?

Spiritus je platforma za čuvanje i kreiranje digitalnih uspomena koje mogu ostati sačuvane vječno. Baziraju se na prikupljanju uspomena u formi albuma fotografija i, posebice, životnih priča.

Ukratko, svaki korisnik može postati Čuvar uspomena svojih najmilijih i za njih napraviti memorijal prepun slika i životnih priča koji može postati neobrisiv. Neobrisivost postižemo korištenjem blockchain tehnologije.

Kako smo došli do 10.000 korisnika u 7 koraka?

1. Stvaranje podloge

Ovo nije bilo prvi put da je Spiritus vidio svjetlo dana. Za blagdan Svih Svetih 2021.  lansirali smo prvu verziju aplikacije koja je bila namijenjena samo mobilnim korisnicima. S aplikacijom koja je imala rudimentarne funkcionalnosti, imali smo preko 2000 korisnika i mnoštvo dragocjenog feedbacka.

Tad smo uvidjeli kako većina korisnika za vrijeme Svih Svetih ide na gradska groblja, u posjet svojim najmilijima te kako svi posjećuju isto – spomenike koja samo imaju imena i datume. Samo na Mirogoju, preko 100.000 ljudi svake godine ritualno šeta gradskim grobljem na isti, pomalo dosadan način.

Tada nam je došla ideja za naš “Memory Walk”, odnosno za mogućnost da šetnjom kroz gradska groblja vidimo uspomene svih poznatih i nepoznatih sugrađana. Nakon lansiranja javljali smo se gradovima i dobili inicijalni interes od tri grada. S novim planovima za razvoj proizvoda i inicijalnim tractionom, uspjeli smo osigurati investiciju i krenuti u razvoj.

2. Prikupljanje partnera

Kako bi prikupili suradnje za naš “Memory Walk” bilo nam je važno sve gradske predstavnike imati na istom mjestu. Većina B2G (Business to Groblje) poslova u RH dobiva se sporo i teško, a jedan od razloga je taj što su oni koji odlučuju većinom neskloni rizicima i inovacijama.

Na svu sreću, detektirali smo jedan event koji smo odmah sponzorirali, a zove se “Pannonian Cemetery Days”. Event se održavao početkom lipnja u Koprivnici, a tamo su sudjelovali gotovo svi najznačajniji predstavnici gradskih grobalja u RH.

Već smo za taj događaj pripremili rudimentarnu beta verziju našeg “Memory Walka“, održali keynote prezentaciju i dobili prvi veći interes okolnih predstavnika gradova.

3. Pronalazak agencije

Tim Spiritusa čini 8 članova tima: 4 u developmentu, 2 u dizajnu, 1 content writer i ja koji sam zadužen za poslovni razvoj i marketing. Unutar marketinga najugodnije sam se uvijek osjećao u smišljanju kreativnih kampanja, a znao sam unaprijed da nam za buduću kampanju treba prvenstveno operativna pomoć. Tako da smo krenuli u potragu za agencijom koja će pomoći.

Brief je bio sljedeći:

  • mala agencija kojoj bismo bili potencijalni flagship za njihov budući razvoj;
  • agencija bi rješavala svu operativu (snimanje, montiranje, odnose sa influencerima, medijima i oglašavanje);
  • kampanja mora biti drugačija, neobičnija.

Po tim kriterijima smo našli agenciju Target Digital koju vodi Hrvoje Šoljić i krenuli raditi.

4. Priprema za kampanju

U devetom mjesecu dogovorili smo se da ćemo kampanju odvojiti u dva dijela:

  1. lansiranje bazične Spiritus aplikacije sredinom listopada,
  2. lansiranje Memory Walka unutar mobilnih aplikacija dan prije Svih Svetih.

Ali okosnica kampanje je tajming. Odnosno ciljano stvaranje hajpa pred i za vrijeme blagdana. Za prvi dio kampanje bila nam je važna generalna prepoznatljivost branda. Zato smo odlučili napraviti promotivni video u kojem bismo u potpunosti pokazali emociju za koju smo svjesni da može stvoriti Spiritus. U kampanji smo tako koristili kombinaciju poznatih i nepoznatnih osoba koje su pričale životne priče o svojim voljenima. Ništa više, ništa manje.

Kako bismo pronašli “prave” poznate ljude, kreirali smo šaroliku influencersku ekipu s kojom smo targetirali različite dijelove publike. Naši influenceri su tako redom bili: Lana Klingor (žene 30+), Ingrid Divković (ljubitelji čitanja), Viki Ivanović (muškarci 35+), reper Stoka (generalno), Branimir Kamber (YT publika 20-40) i Danijela Dvornik (žene 40+ i magnet za PR). Nakon što su čuli za projekt, htjeli su svim srcem sudjelovati pa smo s njima sklopili sjajnu suradnju.

Za ovaj dio kampanje također smo odlučili napraviti nekarakterističan potez za jedan startup, uzeli smo jedan billboard na jednoj od najpoznatjih lokacija u Zagrebu – rotoru u Novom Zagrebu.

Za drugi dio kampanje imali smo česte sastanke sa zainteresiranim gradovima i dogovorili smo pilot projekt s njih sveukupno šest: Vukovar, Zagreb, Osijek, Varaždin, Split i Karlovac. S posebnim naglaskom da prvo krećemo s gradom Vukovarom jer su oni ipak – hrvatski grad uspomena.

Za korisnike smo integrirali preko 700.000 grobnih lokacija i “praznih Spiritusa” (samo imena i datumi) kako bi kasnije njihove obitelji mogli postati Čuvarima uspomene.

5. Prva faza kampanje

Prije kampanje aktivirali smo se na Facebooku tako što smo objavljivali životne priče poznatnih i nepoznatih osoba te uz desetak dolara boosta dobili nevjerojatne brojke. Tako smo stvorili podlogu za početak kampanje.

Spiritus smo lansirali 18.10. 2022. s prvim od tri promotivna videa.

U isto vrijeme na zagrebačkom rotoru je zasjao naš jedini billboard. Već tada mediji su počeli objavljivati što smo radili, a prvi korisnici su dolazili. Influenceri su dodatno na svojim društvenim mrežama objavljivali isječke svojih videa, a reakcije su bile sjajne.

Također, napravili smo suradnju s našim susjedima iz Zicera. Sa sjajnim startupom Flaster oblijepili smo 4 automobila koja voze kroz Zagreb i educirali vozače o svemu što radimo. Na taj su način vozači direktno pitchali sve što nudimo te su bili jedan od važnijih koraka “snowball efekta” za marketing od usta do usta.

Tako smo stvorili podlogu za drugi dio kampanje koji je bio i najvažniji…

6. Heureka moment

Dok smo pripremali Memory Walk i dalje je nedostajao marketinški “claim” kojim bi se u punoj mjeri pokazalo što je ideja te funkcionalnosti.

Vjerujemo da su ljudski životi puno više od imena i datuma na kamenu ili drvetu – i to je temelj svega što radimo. Ljudski životi su skup uspomena i djela koje smo napravili, a ne samo imena.

Tako smo u jednom slučajnom brainstormingu u našem uredu u Ziceru došli na ideju koja će se pokazati ključnom. Svaka grobnica je ustvari spomenik, a svaki spomenik je zapravo simbol neke veće priče koja je prepuna značenja. Simboli prepuni značenja najčešće svoje mjesto pronalaze u muzejima. Mi sa životnim pričama, fotografijama i anegdotama dajemo svakoj grobnici više značenje! Sa Spiritus aplikacijom groblja postaju digitalni muzeji!

7. Eksplozija

U ponedjeljak 31.10. pripremili smo video o tome kako funkcionira “Memory Walk”, prijedlog PR teksta i nekoliko vizuala te smo ih poslali na sve medijske kontakte koje smo znali.

Svi influenceri napravili su storyje taj dan, a na društvenim mrežama targetirali smo građane gradova u kojima imamo pilot projekte. Cilj je bio jedan – pokazati da od danas gradska groblja postaju digitalni muzeji.

Tad je eksplodiralo. Mediji su nam se samostalno krenuli javljati. Korisnici su počeli dijeliti naše objave i počeli smo dobivati neočekivane i predivne recenzije, među ostalima, jedna nas je umirovljenica recenzirala u popularnoj Facebook grupi.

Na dan Svih Svetih cijeli dan sam bio na gradskom groblju na Mirogoju te davao intervjue za Dobro jutro Hrvatska, N1 TV i Novu TV te sve svoje sastanke odrađivao s klupice unutar gradskog groblja.

Već tada sam na gradskom groblju vidio korisnike koju su na mobitelima pretraživali lokacije svojih voljenih te na licu mjesta postajali njihovi Čuvari uspomena.

Serveri su nam taj period jedva izdržali, a ponekad čak i pokleknuli, ali uspjeli smo privesti kampanju kraju.

Što smo postigli?

Iduće jutro dočekali smo kao najpopularnija aplikacija u Hrvatskoj. Kroz sve platforme dobili smo preko 10.000 korisnika. Imamo preko 1500 uređenih memorijala. Reakcija gradova i korisnika bile su fenomenalne. Imamo preko 100 recenzija na trgovinama aplikacija s prosječnim ocjenama 4,9 i na desetke mailova gdje korisnici traže da dođemo i u njihove gradove.

Također, dobili smo poziv da predstavimo rješenje u 3 europska grada. Tako da vjerujemo da naša priča tek počinje.

Ovo je tipična priča o “uspjehu preko noći” u kojoj je ta noć trajala mjesecima. Imao sam nevjerojatnu sreću raditi s, iskreno govoreći, najboljim mogućim timom. Prostori Zicera su nam od devetog mjeseca gotovo pa postale spavaće sobe.

Moje ime se možda često jedino spominje uz Spiritus, ali Marko Šoljić, Mateo Stjepanović, Petar Zeman, Marin Grbić, Petra Sever, Matija Salopek i Mislav Žokalj su jedini razlog zašto smo u nevjerojatno kratkom roku uspjeli napravit funkcionalnu i prelijepu aplikaciju.

Svjesni smo da vjerojatno već danas nismo na vrhu app trgovina, ali ovo će nam poslužiti kao zalog za budućnost koju gradimo.

Kad bih morao napraviti formulu kako u dva dana postati najpopularnija aplikacija u RH izgledala bi ovako: tajming + šaroliki, hrabriji marketing + višemjesečna, naporna priprema + fantastičan tim.

A znate što je najbolje? Sredinom ovog mjeseca krećemo s najvećim projektom kojeg potiho pripremamo. Stay tuned.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Milan Zanoški

    Milan Zanoški

    04. 11. 2022. u 5:49 pm Odgovori

    Odlična stvar koju radite. Možda bi se dalo povezati sa poginulim pripadnicima 148. br. HV tijekom Domovinskog oslobodilačkog rata. Tada bi imali digitalno sve na jednom mjestu i bilo bi lako pretraživati zainteresiranima.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Novost

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Kolumna

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.