Soonfeed koristite - i više nikada nećete propustiti niti jedan internetski događaj

Soonfeed koristite – i više nikada nećete propustiti niti jedan internetski događaj

Uživate u muzici, a nemate mogućnost biti na koncertu ili želite prisustvovati nekoj konferenciji, ali je u drugom gradu, ili jednostavno zaboravite na nju? Bosansko-hercegovački startup Soonfeed je servis koji vas upravo povezuje s takvim događajima. Uz mogućnost komentarisanja i djeljenja događaja na društvenim mrežama, također vas neposredno pred događaj obavještava mailom o početku.

Soonfeed pomaže u pronalaženju online događaja, koje potom možete pratiti komotno iz fotelje

Uživate u muzici, ali nemate mogućnost biti na koncertu ili želite prisustvovati nekoj konferenciji, ali je u drugom gradu, ili jednostavno zaboravite na nju? Bosansko-hercegovački startup Soonfeed je servis koji vas upravo povezuje s takvim događajima. Uz mogućnost komentarisanja i djeljenja događaja na društvenim mrežama, također vas neposredno pred događaj obavještava mailom o početku.

Osnivač Soonfeeda je bosanski Australac Ričard Medić. Iako je rođen u Melburnu, trenutno radi u Briselu, Medić smatra Mostar domom, koji je također spiritualni dom Soonfeeda i mlade ekipe koja mu pomaže u izgradnji. Medić je na prostoru Balkana bolje poznat kao nekonvencionalni bivši glasnogovornik OSCE-a i Skupštine Evropskih Regija. Također je skočio sa Starog mosta u Mostaru i bio je uhićen u Briselu radi promovisanja jedne riječi. Tako da ne čudi što mu je u Soonfeedu titula ‘Chief of Happenings’.

Nakon duge karijere u području komunikacije i medija, Ričard počinje sudjelovati u razvijanju inovativnih ideja za medijske brendove. Najzad je počeo stvarati Soonfeed uz pomoć bosanskog tima i dva estonska co-foundera koji su zaduženi za tehnički dio projekta. Nakon skoro godinu dana bootstrappinga, Soonfeed.com je tiho pušten u ranu. S  Medićem smo pričali o Soonfeedu:

Opiši Soonfeed u jednoj rečenici

Soonfeed spaja ljude sa događajima koji će se ubrzo destiti online.

Zar to nije malo poput servisa kao što su Meetup ili Plancast?

Oni pokrivaju nadolazeće offline događaje, za razliku od nas, koji pokrivamo nadolazeće online događaje.

Onda je više kao Twitter?

Ne baš… [smijeh]. Kod Twittera govorite svijetu što se već dogodilo, a kod Soonfeeda govorite svijetu šta će se desiti online nekad u budućnosti, npr. ‘sutra u 20:30, netokracija.com će objaviti intervju sa Richardom Medićom, osnivačem Soonfeeda’.

Znači to je ‘online događaj’? Možete li nam dati više primjera?

Online događaj je bilo koji trenutak na webu koji ne želite propustiti. Mi to u Soonfeedu zovemo happeningo. Ako ste geek, to može da bude predstavljanje nekog softvera ili objavljivanje članaka na Netokraciji. Ako volite muziku, sigurno ne želite propustiti live stream ili Google Hangout vašeg omiljenog benda. Dakle, bukvalno sve ono čemu želite prisustvovati može da bude ‘online događaj’.

Kako Soonfeed radi?

Soonfeed kreatori postavljaju nadolazeće online događaje koje potom korisnici otkrivaju, diskutuju o njima i shareaju ih prije nego se dogode. Registrovani korisnici imaju mogućnost da uz pomoć ‘Join’ dugmeta dobiju par minuta prije dešavanja obavijest na mail da će taj događaj krenuti uskoro.

Izgled jednog događaja

Ko može postati Soonfeed kreator?

Plan je da nekada dopustimo svim registrovanim korisnicima da postanu i kreatori, ali u ovim ranim danima potrebno je da zatražite prava kako bi postali kreator. Posebno nas zanimaju blogeri i online aktivisti koji uživo prenose događaje ili webinare. Također su nam jako zanimljivi voditelji radio emisija, protestanti i kreativci koji žele veći auditorij za svoj sadržaj ili događaje.

Šta nudite kreatorima što već ne nude npr. društvene mreže?

Soonfeed je jedina platforma gdje možete privući pažnju za nešto od onog samog trenutka kad planirate da to bude online. Čim objavite neki budući događaj stvarate neku vrtu priče o samom događaju. Korisnici su u mogućnosti da dijele i diskutuju o tom događaju. To znači da produžujete ‘životni vijek’ vašeg online sadržaja ili događaja. Zar ovo nije podsticaj da postanete Soonfeed kreator?

Da li ste planirali razviti neki widget ili plugin?

Trenutno radimo na ‘Join’ dugmetu koji vlasnici web stranicu mogu staviti na svoju stranicu kako bi najavili neki događaj u budućnosti. Ovo je dobro iz razloga što korisnici mogu dijeliti i komentirati događaj bez napuštanja stranice. Zgodna stvar da ‘ležerne’ korisnike pretvorite u korisnike koji se vraćaju.

Soonfeed je novi koncept koji tek treba da se dokaže. Zašto misliš da ima potencijala?

Daću vam tri razloga. Prvo: svi volimo da smo tu kad se nešto događa, da to osjetimo na sopstvenoj koži. Sa Soonfeedom možete biti dio svega što se događa online, jednostavnim klikom na ‘Join’. Drugo: svi volimo da učestvojemo i razgovaramo o događajima prije nego se dese. Samo razmislite o tremi koju imate pred koncert vašeg omiljenog benda prije nego počnu svirati. Ili ako ste Apple fan boy, čekajući u redu za novi iPhone, ili flert prije sexa. Ono isčekivanje prije nekog događaja nekad je uzbudljivije nego sami događaj. Soonfeed je prva stranica koja je uspjela ‘uhvatiti’ upravo takve trenutke. I treće: kako web postaje sve više socijalan i mobilan, tako i korisnici sve više žele da offline događaje prenose u online svijet. Koncerti, konferencije, velike najave, debate, časovi, flash mobovi, razni stuntovi, prodaje.. svako sa internet konekcijom sad može neki događaj dovesti online na razne načine. To znači da će se Soonfeedov korisnički generisan sadržaj konstatno poboljšavati kako tehnologija napreduje.

Ovo me malo podsjeća na početke YouTubea?

Upravo tako [smijeh]

Generalno jako zanimljiv koncept koji se može iskorititi u više društvenih sfera, i koji ljudima može pomoći da uživo isprate pojedine događaje koje bi možda tek naredni dan vidjeli u vijestima. Ostaje da se vidi da li će privući investitore i kako će se cijela priča razviti nakon toga. Mi im svakako želimo puno uspjeha i sreće. Ako vas je sva ova priča oko Soonfeeda zainteresovala i želite da postanete Soonfeed kreator, kontaktirajte Richarda preko maila, ili Twittera.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.