Solrise: "Prošle godine nas je bilo 5 u timu, sad nas je 53 - a naše proizvode koriste milijuni"

Solrise: “Prošle godine nas je bilo 5 u timu, sad nas je 53 – a naše proizvode koriste milijuni”

Godinu dana nakon investicije vraćamo se do Solrisea kod kojeg ne fali novosti, a ni brojki. Osim što su osigurali dodatnu rundu od investitora, zaposlili još desetke novih ljudi, danas njihove proizvode koriste milijuni korisnika.

Taman prije godinu dana domaći Solrise osigurao je 3,4 milijuna dolara za razvoj proizvoda na Solana blockchainu, a kako ekskluzivno doznajemo, u međuvremenu je uslijedila i dodatna runda od 5,5 milijuna dolara.

Zanimanje i povjerenje investitora u ovaj novi tim na sceni ne čudi ako uzmemo u obzir da su jedni od prvih koji su se posvetili razvoju ekosustava za novi obećavajući blockchain. Međutim, biti prvi iako je velika privilegija – velik je i rizik – ne možeš učiti na tuđim greškama i iskustvima nego svojim, napominje su-osnivač Filip Dragoslavić .

Dosta je kompleksno i mukotrpno razvijati nešto prvi, iako je to nama uvijek bilo posebno zanimljivo jer predstavlja ogroman izazov. Kako je velik izazov, to odmah eliminira one koje nisu odvažni pa je samim time i konkurencija manja.

No, zbog tog stava i truda Solriseovi proizvodi su se u kratko vrijeme profilirali kao jedan od top izbora za milijune korisnike diljem svijeta, a danas drže kripto-imovinu u vrijednosti od skoro 3 milijarde američkih dolara. Na vrhuncu bull marketa u studenome prošle godine je čak doseglo 18 milijardi američkih dollara!

Takav uspjeh na svjetskoj razini ne viđa se često, a statusu u zajednici pridonosi i što se suosnivači Vidor Gencel i Filip znaju mnogo duže od samog Solrisea te imaju niz godina iskustva u industriji. Sve to im je pomoglo da u manje od godinu i pol dana skaliraju s 5 na 53 ljudi, a u narednom periodu planiraju nova veća zapošljavanja.

Osim novih kolega, mnogo toga se promijenilo u zadnjih godinu dana za Solrise, a od Filipa smo saznali detalje.

Razvoj na blockchainu: Brzina, brzina, brzina

Za one koji dosad nisu upratili, Solrise se prvo profilirao u industriji s tri proizoda: kripto novčanikom Solflareom, explorerom Solana Beach i asset management platformom Solrise Finance – čime su izgradili jedan potpuni ekosustav za Solana blockchain korisnike.

U međuvremenu, explorer koji su razvili u suradnji s jednim od najpoznatijih validatora u Europi – Staking Facilites, odlučili su prodati i fokusirati se na razvoj svojih ostalih proizvoda. Jedan je to od razloga i zašto ih je u zadnjih godinu dana najviše okupirao razvoj funkcionalnosti za kripto novčanik Solflare, kaže Filip.

Kako je prošle godine Solana eksplodirala po broju developera i korisnika, jedna stvar je bila posebno tražena – a to je mobilna aplikacija za kripto novčanik. Mi smo bili prvi koji smo izbacili cjeloviti, mobilni kripto novčanik prošle godine i samim time su korisnici konačno mogli raditi transakcije i kupovati NFT-jeve u hodu.

Dodavali su niz novih funkcionalnosti kako bi korisnici mogli sve odraditi isključivo kod njih, a sada im je cilj što je moguće više unaprijediti korisničko iskustvo i pojednostaviti cijelu aplikaciju. Međutim, taj proces nije tako jednostavan kao što se čini. Dok mobilne aplikacije u “standardnom IT-ju” niču kao gljive poslije kiše, kripto industrija se mora nositi s potpuno drugačijim nizom razvojnih kompleksnosti i specifičnosti.

Solrise proizvode trenutno koristi milijun ljudi koji kod njih drže milijarde dolara.

Iako konkurencija možda nije uvijek jednako odvažna – stalno je prisutna, jednako dobro potpomognuta investitorskim novcem, spremna da preuzme vaš tržišni udio ako vi zapnete. U takvom okruženju brzina razvoja ima imperativ nad kvalitetom korisničkog iskustva.

Filip otvoreno navodi i da je Solflareu na početku godine definitivno trebalo još koji mjesec razvoja, ali u webu 3.0 za to se nekad nema vremena. Svoju su verziju mobilnog kripto novčanika tada izbacili čim su imali pokrivene osnovne funkcionalnosti. U njihovom slučaju to se isplatilo jer je samo Solflare mobilni kripto novčanik preuzet više od 400 tisuća puta.

Lansiraj odmah pa poliraj kasnije

Slične brze i efikasne strateške poteze Solrise ekipa poduzima svako malo kako bi ostala “on top of the game”. Pritisak je nemali od konkurencije, ali i zbog samih korisnika. U blockchain sferi korisnici imaju puno veću slobodu skakati s jednog proizvoda na drugi nego što je to slučaj s web 2.0 alatima. Filip to prvenstveno vidi kao prednost.

To je jedna od najboljih stvari u webu 3.0 – minimalni ili nikakvi troškovi prebacivanja. Da ovog trenutka želite promijeniti banku ili koristiti od svake banke njihove najbolje ponude – to ili nebi mogli ili bi bilo izuzetno, izuzetno teško. U webu 3.0 ako vam se nečija usluga ne sviđa više, vi istog trenutka – bez da ikoga pitate – možete povući svoja sredstva i koristiti drugog poslužitelja. Zbog te fantastične prednosti i slobode korisnika smo uvjereni da je web3 neizbježna budućnost.

Solrise je u 9. mjesecu prošle godine imao 27 ljudi, a od tada se tim skoro udvostručio.

Međutim, postoji i druga strana medalje, takva sloboda i mogućnost fluktuacije korisnika drastično otežava onima koji razvijaju alate i proizvode jer se stvara hiperkompetitivno tržište. To znači da morate biti brži, bolji, kvalitetniji i pružati bolje korisničko iskustvo od drugih kako bi vam korisnici bili odani, napominje Filip. No, brzina i optimalno korisničko iskustvo nisu baš pojmovi koji idu jedni s drugim…

Tako smo shvatili da je naš gameplan jednostavno ponuditi rješenje korisniku u najbržem mogućem roku, makar on morao odraditi par klikova više za prvu ruku. Kasnije se onda vratimo i konstantno radimo na poboljšanju korisničkog iskustva. Znamo da to nije idealno i da bi nam interno bilo puno lakše da imamo to vrijeme u prvotnom razvoju, ali jednostavno ga nemamo.

Ipak, tu i tamo naprave se kompromisi. Filip mi spominje kako su trenutno jedini mobilni kripto-novčanik koji podržava Ledgerov hardverski kripto novčanik. Na tome su radili preko pola godine, što je kao jedna cijela vječnost u webu 3.0, ali su sretni što su se tome posvetili jer je to bila jedna od najtraženijih integracija od strane svih korisnika.

A kako izgleda poliranje mobilne aplikacije povezane s blockchainom?

Kako smo već spomenuli, Solrise tim se prethodnih godinu dana posebno usredotočio na mobilno izdanje njihovog kripto novčanika – Solflarea, na kojem se inače nalazi 92 milijuna SOL-a (blizu 3 milijarde američkih dolara po trenutnoj cijeni), što je oko 25% ukupne Solane u opticaju.

S obzirom na takav značajan tržišni udio – i da jedini imaju 24/7 live chat podršku – uvijek su na izvoru svih problema, na koje mogu odmah reagirati. Direktan feedback korisnika je i jedan od razloga zašto efikasno rješavaju ono što nisu stigli na početku.

Solana uskoro izbacuje kripto smartphone na kojem će Solflare biti jedan od podržanih krpto novčanika.

Nadogradnja i poliranje mobilne aplikacije jednog kripto novčanika priča je za sebe, no uhvatila sam Filipa da nam specifičnosti pojasni na primjeru.

Solana je prošle godine imala eksplozivni rast i samim time su se pojavljivale potrebe za ekspresnim izbacivanjem funkcionalnosti koji će u prvu ruku zaštititi korisnike.

Jedna od takvih situacija dogodila se kada je Solana uvela mogućnost da dopustite nekome povući sredstva s vašeg novčanika ako se ispuni određeni uvjet. To je, recimo, bilo izuzetno korisno za NFT marketplaceove, jer ste time mogli zadržati vlasništvo nad svojim NFT-jem i koristiti ga i dalje, dok je oglašen za prodaju. Ako netko plati traženu cijenu, NFT se automatski povuče iz vašeg novčanika i zauzvrat dobijete sredstva direktno u vaš novčanik.

S druge strane, ta je funkcionalnost omogućila prevarantima da na phishing stranicama poznatih projekata sakriju tu autorizaciju i dobiju pristup svemu što netko ima na računu.

Mi smo morali stoga jako brzo reagirati s tri strane: 1) upozoriti korisnika da nekome dopušta autorizaciju nad svojim sredstvima prije nego što to napravi; 2) omogućiti mu da poništi već učinjene autorizacije; 3) dodati sve phishing stranice na našu crnu listu.

Kako se radi o korisnicima i njihovim sredstvima, nije bilo vremena razmišljati previše o tome kako će to izgledati i može li se to učiniti u tri klika manje, nego je bilo bitno ih zaštititi u najbržem mogućem roku.

“Mi nismo u biznisu kripto novčanika, mi smo u biznisu povjerenja”

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Kripto industrija trenutno prolazi kroz turbulentno razdoblje zbog niza događaja koji su doveli do tzv. bear marketa odnosno – tržište je u padu. Takvi periodi su nekada i pozitivni jer mogu očistiti industriju od problematičnih projekata i aktera. Filip navodi kako Solrise ovo razdoblje zahlađenja ne brine previše, iz nekoliko razloga…

Na nas to ne utječe previše jer ionako znamo da imamo puno previše posla razviti bazične stvari koje još nisu dostupne korisnicima. Isto tako smo VC funded, tako da ne ovisimo od trenutnog prihoda nego se možemo fokusirati na proizvode i korisnike, i samim time pričekati sljedeći val novih korisnika.

Web 3.0 je i dalje industrija u svojim počecima, ali je već postigla da se korisnici mogu osjećati sigurno koristeći pouzdane kripto-novčanike i protokole. Solflare, recimo, već preko 2 godine drži više milijardi dolara vrijednosti bez ijednog incidenta, i to ulijeva i gradi povjerenje, ističe Filip.

Koga traži Solrise?

Kad je u pitanju zapošljavanje – kojim mogu nastaviti graditi proizvode kojima će zadobiti to povjerenje – Solrise raste brzinom koju si može dopustiti. Fokusirani su na seniore, jer kako smo već utvrdili, vrijeme im je sve i ne stignu se posvetiti onboardanju juniora. Traže u startu iskusne i najbolje ljude, primarno developere koji pokrivaju React/Java, Node.js i Flutter stack, ali isto tako i stručnjake za produkt i dizajn.

Nikada nam nije bilo toliko do kvantitete, koliko do kvalitete ljudi. Svi mi uživamo raditi s drugim članovima tima koji su vrh u onome što rade, od kojih možemo učiti i time zajednički biti bolji. Radimo na potpuno novim, zahtjevnim proizvodima koji su neizbježna budućnost i svatko tko ima taj mentalitet da voli rješavati stvari koje do sada u tom obliku nisu riješeni – on je naš idealni čovjek.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Prikaz

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Sponzorirano

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.