
Što SofaScore traži od “direktora proizvoda” čiju platformu svakodnevno koristi 20 milijuna korisnika?
"Product Director" možda nije titula koju toliko često vidimo na našem području, ali je izuzetno važna u tvrtkama posvećenima digitalnim proizvodima kao što je SofaScore.
Tekst pred vama je nastao iz zanimljivog razgovora s ekipom iz SofaScorea o procesu zapošljavanja osobe na poziciji Product Director. Kako je to uloga za koju ne čujemo prečesto u Hrvatskoj, odlučio sam istražiti više o tome kako teče potraga za takvim stručnjakom, ali i što bi bile njegove/njezine zadaće u ovakvoj tvrtki.
Ako s njima niste upoznati, SofaScore je tvrtka koja razvija aplikaciju SofaScore za praćenje rezultata sportskih natjecanja. Danas broje više od 20 milijuna korisnika diljem svijeta i svakako su jedna od najpoznatijih platformi ovog tipa u svijetu.
Iza SofaScorea je izazovna 2020., jer se ipak radi o godini koja je gotovo u cijelosti prošla bez sportskih natjecanja. U jednom trenutku ste mogli pratiti samo možda jednu ili dvije nogometne lige u svijetu, za razliku od stotine liga koje se igraju u “normalnim godinama”. Srećom, SofaScore nije imao značajnih problema, a ove godine su predstavili i novi digitalni proizvod, Editor – koji daje korisnicima mogućnost unošenja njihovih vlastitih malih liga u aplikaciju.
Uz rast dolazi i potreba za jačim menadžerskim kadrom
Kako danas govorimo o tvrtki koja se bavi prvenstveno digitalnim proizvodom (SofaScore aplikacija), logično je da postoji “šef odjela proizvoda” koji bi time trebao upravljati. Product Director ili, za ovu priliku nazovimo ga direktor proizvoda, jednostavno rečeno – upravlja timovima koji razvijaju proizvod i nadgleda proces razvoja. No, tu posao ne staje.
Suvlasnik i CEO SofaScorea Zlatko Hrkać mi kaže kako su, dok su bili malen tim, svi imali uvid u sve aktivnosti i projekte. Tada je to bilo lakše sve voditi međusobno, ali u posljednjih godinu dana tim se gotovo udvostručio i samim time se pojavila potreba za osobom koja će moći uzeti sve procese u obzir, sagledati ih iz šire perspektive te donositi bolje odluke. Danas je u SofaScoreu zaposleno 125 ljudi, a Zlatko dodaje:
Kad je riječ o ovoj osobi, radije pričamo o ulozi, a ne poziciji. Pozicija upućuje na nešto statično, u okvirima, dok mi želimo osobu koja će s nama sukreirati svoju ulogu i sve što ona nosi. Želimo nekoga tko grize, tko ima ambiciju i tko će nas poticati na daljnji rast. Želimo nekoga tko će predlagati, a ne čekati na prijedlog, tko će s nama sudjelovati u stvaranju vizije i dalje je provoditi.

Ne radi se samo o proizvodu
Iako se titula o kojoj govorimo zove “direktor proizvoda”, Zlatko misli da to možda malo nepravedno asocira na to da će se ta osoba baviti samo jednom stvari jer je SofaScore glavna stvar. No, to nije slučaj:
Takav posao zapravo sačinjava puno različitih projekata – primjerice, nedavno launchani SofaScore Editor je zasebna aplikacija koja omogućuje praćenje nižih lokalnih liga. Suradnje s Huaweijem te Samsungom također su novi projekti, koji sa sobom donose nove izazove te zahtijevaju da se neke stvari rade “od nule”. Ovo su strateški važni projekti, ali ih volimo i zato što svima uključenima čine rad dinamičnijim i zanimljivijim.
Dodaje i kako od budućeg zaposlenika svakako očekuju motivaciju i vođenje tima jednako kao i vođenje i razvoj proizvoda. “To su ljudi koje treba voditi i motivirati da ostvare zajedničke ciljeve”, pojašnjava i dodaje kako se ne može dovoljno naglasiti važnost timskog rada i atmosfere. U SofaScoreu niste isključivo zbog krajnjeg cilja, već i zbog putovanja na kojem ćete uživati i razvijati se, zaključuje Zlatko.
Kada govorimo o ostalim zadaćama novog kolege, Zlatko kaže:
Direktor proizvoda će, kao i ostali direktori, u fokusu imati krovne poslovne ciljeve kompanije. Naš cilj je da direktori i voditelji usko surađuju i sami dolaze do rješenja kako ostvariti i nadmašiti postavljene ciljeve.
Želimo se maknuti od paradigme da primjerice marketing dovodi korisnike, a produkt ih zadržava. Svi smo dio istog tima s istim ciljem, nema prvog tima i rezervnih igrača. Doprinos UX tima, analitičara, dizajnera i marketinga je jednako važan kao i onaj developera.
Veliki projekti za 2021.
Samim time što se radi o aplikaciji koju svakoga dana koristi više od 20 milijuna ljudi, jasno je da je potrebna osoba koja razumije rad na nečem velikom.
Zlatko priznaje kako pronalaženje osobe koja ima dovoljnu razinu iskustva u radu s jednim proizvodom s ovoliko korisnika nije nipošto lak posao i da se i oni sami s time bore. Ipak, samo iskustvo nije presudno, već se od kandidata očekuje da svoje iskustvo može pretvoriti u dobre rezultate.
Zlatko kaže kako za SofaScore ove godine planiraju neke velike projekte, radit će se redizajn čitave aplikacije, a čeka ih i novi vizualni identitet. Ističe i kako će mnogo više raditi na strateškim suradnjama poput onih sa Samsungom i Huaweijem.

Pitanje za direktora: koju ideju odabrati?
Novi kolega svakako će se morati uhvatiti ukoštac i s jednim od velikih izazova svake product firme: prioritizacijom ideja. Naime, kada imate mnogo zaposlenika koji su na svom poslu prvenstveno iz ljubavi, kao što kaže Zlatko, svatko od njih bi volio pridonijeti svojim idejama.
Zlatko mi objašnjava kako su nedavno organizirali proces za predlaganje ideja:
Preko nje svaki zaposlenik može prijaviti svoju ideju na osnovu definiranih parametara i prezentirati ju pred žirijem, kojeg čine Uprava i direktori, te se nakon toga, pomoću razrađenog sustava bodovanja, ideja ocjenjuje i ulazi u “vlak” za implementaciju. Iako smo tek nedavno započeli s njim, sustav zasad funkcionira jako dobro te se slobodno može reći da nam ideja ne fali.
Kada se odluči koje ideje su dobre za realizaciju, ostaje ih i realizirati – što je posao koji čeka novog direktora proizvoda. Ako na ovo dodamo i činjenicu da će idućih mjesec dana biti vrlo zanimljiv period za SofaScore jer se radi o vremenu Europskog prvenstva, proizvoda i ideja nikako neće faliti.
Ako mislite da ste vi kandidat za SofaScore, mogu vam samo preporučiti da se javite na njihov oglas za ovu poziciju i postanete jedan od rijetkih direktora proizvoda u Hrvatskoj.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Matej Šarlija
19. 06. 2021. u 3:19 pm
VP of Product bolje zvano realno ili Chief Product Officer.
Ako vam treba proces za predlaganje ideja sa žirijem, backtrackajte jedan korak i sagledajte trenutnu kulturu.