Microsoftov Skype započeo je s programom Translator Preview u kojem se prvi put prezentirala tehnologija za prevođenje poziva u realnom vremenu. Komunikacijski div time je otvorio testnu fazu projekta na kojem Microsoftovi istraživači rade već nekoliko godina.

Microsoft je odlučio od prvog javnog testiranja usluge Skype Translator napraviti viralni video i odabrao je škole kao mjesto za takav pothvat. Odabrao je dobro – učenici iz dvije škole, jedne u SAD-u, a druge u Meksiku, sudjelovali su u igri putem Skype video poziva u kojoj su morali pogoditi gdje se nalazi škola sugovornika, piše The Verge.
Jedva čekate da i sami isprobate ovu novinu? Skype Translator raspoloživ je za preuzimanje, ali kako biste ga koristili morate imati autorizirani korisnički profil. Taj je profil moguće dobiti isključivo pozivnicom. Registracija za pozive otvorena je za javnost na stranicama Skypea, no ne znamo koliko ćete morati čekati na svoj red za testiranje.
Tehnologija kojom su školarci progovorili kroz jezičnu barijeru temelji se na nekoliko važnih faktora od kojih je jedan, naravno, velika baza podataka. Snaga Skypeovog prevoditeljskog programa leži u tome što ne prevodi riječi doslovno, već pokušava shvatiti značenje iza cijelih rečenica. Pokušaje temelji na milijunima skeniranih redaka i traži podudarnosti između baze podataka i unesenog teksta, prenosi Mashable.
Kako Skype prevodi?
Prevoditelj zapravo funkcionira putem transkripta. Automatsko prepoznavanje govora ispisuje izgovorene riječi u tekst, što dikciju čini iznimno važnom. Skype taj tekst prevodi i iščitava prijevod kako bi prenio informaciju na željenom jeziku. Na testiranju su pokazani engleski i španjolski jezik, a ranije ove godine i njemački koji, zbog kompliciranosti za prevođenje, nije korišten kao ogledni jezik.
Konfiguriranje jezika iznimno je jednostavno. Prilikom postavljanja poziva Skype izbacuje izbornik za jezike govora i pismenog unosa sugovornika. Nakon toga razgovor teče normalno, osim što ćete morati dati malo vremena Skypeu da obradi sve potrebne informacije nakon svake rečenice.
Skype nije prvi koji je radio na toj tehnologiji i ona je uspješno primijenjena već nekoliko puta do sada, ali prvi je koji je takvu tehnologiju usavršio dovoljno za masovnu primjenu. Iako je još rano reći, čini se kako program funkcionira vrlo dobro. Skype ovim postaje jako ozbiljan konkurent ostalim VOIP programima, poput Google Hangoutsa, koji ne nude inovativnost kao što je ova. Prikladan je ovo povratak za nekadašnji sinonim za video chat.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari