Koliko puta ste se susreli s problemom pronalaska odgovarajućeg grudnjaka? Neuobičajene veličine, oblik košarica, različiti modeli od trgovine do trgovine… Dobro, možda se prosječni Netokracijini čitatelji nisu susreli s ovakvim situacijama, ali prema autorici projekta Sizem, Ani Kolarević, 90 posto žena jest, stoga im je ona odlučila pomoći.
Startup Sizem smo već spominjali u izvještaju sa Startup Live Zagreba, gdje je Ana održala upečatljiv pitch za svoj projekt. Projekt bi se trebao sastojati od web i mobilne aplikacije, a trebao bi pomagati ženama koje imaju ranije spomenute probleme. Naime, Sizem je skraćenica od Size Them – izmjeri ih. Samim time, sustav bi omogućavao korisnicama da unesu svoje mjere, a on će im pomoći da u svojoj bazi specijaliziranih web shopova pronađu odgovarajuće donje rublje, bikinije i drugu opremu te da ih kupe.
Problem je i taj što velik broj žena ne zna svoj pravi broj grudnjaka, a to ne dolazi samo iz neznanja, nego i zbog činjenice što im odgovarajući brojevi nisu dostupni. Primjerice, žene koje nose veličinu D+ ne mogu nositi robu dostupnu u trgovinama široke potrošnje, a naš sustav to rješava jer ima u ponudi širok raspon brojeva.
Ana polazi od vlastitog iskustva – imala je poteškoća s nalaženjem odgovarajućih veličina grudnjaka i odjeće, a spas je našla u internetskoj kupovini, stoga je često naručivala predmete iz Engleske. Međutim, problem je i cijena proizvoda, a i činjenica da se veličine razlikuju od proizvođača do proizvođača. Tu nastupa ona druga strana Sizema, namijenjena trgovcima i proizvođačima. Oni bi u sustav trebali unositi informacije o svojim modelima, čime bi svi ti različiti modeli na ovaj način postali lakše pretraživi, a matching algoritam bi ih spojio s krajnjim korisnicama.

Prije svega – tim!
Sizem cilja na globalno tržište, a aplikacija će biti dostupna na različitim jezicima. Ana planira surađivati s međunarodnim brendovima, a i otkrivati i nova tržišta ovakvih predmeta, poput poljskoga, koji nudi kvalitetne, a cijenom pristupačne proizvode. No, prije svega treba okupiti odgovarajući tim.
Naime, tim mora biti oformljen do svibnja, da bi mogao ući u akcelerator Startup Sauna u Finskoj. Trenutno se traže developeri i UI/UX dizajneri, a iako su se već neke osobe iskazale zainteresiranost, Ana navodi da još ništa nije definirano. Otkriva i daljnje planove za Sizem:
Ukoliko uspijemo okupiti tim, u Startup Sauni ćemo intenzivno raditi na razvoju proizvoda. Nakon toga idemo u akviziciju brendova i krećemo s aplikacijom. U budućnosti će nam biti potrebni i članovi prodajnog tima, kao i osobe iz tekstilne industrije, jer će u planu i vlastita linija proizvoda.
Svakako se nadamo da će Ana uspjeti okupiti tim na vrijeme, jer bi ovaj projekt mogao olakšati probleme žena diljem svijeta. Pratit ćemo sa zanimanjem!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
vida čulić
30. 04. 2013. u 7:50 pm
Molim anu da mi se javi na ovaj mail.
Zainteresirana sam za grudnjak, ali prvenstveno za njen inovatorski projekt