Simavision: Projekt 17-godišnjaka iz Đakova na Kickstarteru prikuplja 42.000 dolara!

Simavision: Projekt 17-godišnjaka iz Đakova na Kickstarteru prikuplja 42.000 dolara!

Simavision
Simavision je inspiriran televizorima s ambijentalnom rasvjetom

17-godišnji David Zovko jedan je od kreatora Simavisiona, dodatka za TV ili monitor inspiriranog televizorima s ambijentalnom rasvjetom. Naime, on osvjetljava pozadinu zida koji se nalazi iza ekrana u bojama sukladnim sadržaju koji se nalazi na ekranu.

Od danas projekt prikuplja sredstva na Kickstarteru, a cilj im je skupiti ambicioznih 42.000 dolara. David nam otkriva tko sve stoji iza projekta, uz njega.

Na proizvodu sam radio ja, učenik opće gimnazije i osnivač e-radionice, a radim elektroniku i softver. Uz mene je radio moj brat Tiho, apsolvent pete godine građevine koji je zadužen za dizajn te naš kolega Sean, Izraelac-Amerikanac. koji se bavi marketingom i patentom.

Naime, rad na patentu je bitan za ovaj projekt, posebno zbog sličnosti s postojećim rješenjima na tržištu. David navodi da su više puta kontaktirali tvrtku koja je vlasnik najpoznatijih televizora s ambijentalnom rasvjetom, ali kako odgovor još nisu dobili, ipak su se odlučili na prikupljanje sredstava.

Na koji način radi Simavision?

Kao što smo naveli, riječ je o dodatku za televizore ili monitore koji se postavlja na pozadinu ekrana, odnosno, o kombinaciji hardvera i softvera. Softver hvata sadržaj na rubu ekrana u stvarnom vremenu, pretvara ih u podatke za LED boje i šalje u module koji prikazuju određenu boju, a sve tako brzo da ljudske oči ne mogu primijetiti proces. David navodi kako troši minimalne količine struje, jer za osvjetljenje koristi LED diode, a može se postaviti i na druga mjesta, poput stola ili koje druge površine, jer je spajanje bežično.

Simavision nije samo za monitore - ovdje je ugrađen u stol!
Simavision nije samo za monitore – ovdje je ugrađen u stol!

Na pitanje zbog čega su odabrali ovakav način financiranja, David kaže:

Crowdsourcing smo odabrali jer nam se činio kao pravi izazov napraviti profesionalni, serijski proizveden proizvod, jer za sada u e-radionici obično imamo male serije proizvoda, koje su najčešće ručno proizvedene. Također bismo voljeli imati proizvod na svjetskome tržištu, a crowdsourcing je izvrstan put do toga. Izračunali smo da je minimalni isplativi iznos za izradu proizvoda preko troškova tvornice 42.000  dolara. Za ovaj proizvod treba dosta stvari: tiskane pločice, komponente, lemljenje na pločice, plastični dijelovi itd. Sve to ima svoj Minimal Order Quantity, a imamo još razne troškove kao što su razni softveri i razvitak softvera za sam naš proizvod.

Tim je pola godine radio na prototipu i sada su spremni za osvajanje svijeta. Za kraj, pogledajte više o svemu u videu:

Kako vam se čini Simavision?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Tomislav Plavčić

    Tomislav Plavčić

    13. 04. 2013. u 11:17 pm Odgovori

    Svaka čast ekipi! Čini mi se kao dobra ideja, jedino sam se odmah zapitao na koji način će skenirati TV sadržaj pa vidim da to (barem u inicijalnoj verziji) neće biti podržano (podržava samo ono što se reproducira preko računala), svejedno super…

  2. Toni

    Toni

    14. 04. 2013. u 9:45 am Odgovori

    Ne razumijem baš što je tu inovativno? Phillips tekevizori već godinama imaju istu stvar, čak i ja kod kuće već 3 godine imam phillips tv koji baca svijetlo na zid zavisno od boja na ekranu..

  3. Nikola Petrović

    Nikola Petrović

    15. 04. 2013. u 10:49 am Odgovori

    Jedno pitanje za upućene u KS.

    Dali osim US državljanja mogu i druge zemlje da pokrenu prikupljanje novca za svoje projekte?

    Predlog za autora: Dali bi mogao napisati članak o KS, nešto poput vodiča.

    Ukoliko je već pisano ako može link?

    Hvala

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Kolumna

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Novost

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Intervju

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Sponzorirano

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Karijere

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Tvrtke i poslovanje

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.