Share Conference: dan drugi uz suosnivača The Pirate Baya i Electronic Frontier Foundation
Share je nova forma festivala pokrenuta od strane State of Exit Fondacije. Share By Day je program konferencijskog tipa koji predstavlja nove i inovativne sadržaje iz područja novih medija, glazbe i društvenog aktivizma, a Share By Night je festival elektronske glazbe. O prvom danu konferencije smo pisali jučer na Netokraciji. Drugi su dan konferencije obilježili pirati, odvjetnici, programeri, umjetnici i dizajneri, s vrlo zvučnim imenima poput Petera Sundea (jednog od osnivača Pirate Baya), Matta Zimmermana i Kurta Opsahla (odvjetnika u Electronic Frontier Foundationu) te Sama Grahama Felsena (voditelja blogerskog tima Baracka Obame).
Share je nova forma festivala pokrenuta od strane State of Exit Fondacije. Share By Day je program konferencijskog tipa koji predstavlja nove i inovativne sadržaje iz područja novih medija, glazbe i društvenog aktivizma, a Share By Night je festival elektronske glazbe. O prvom danu konferencije smo pisali jučer na Netokraciji.
Drugi su dan konferencije obilježili pirati, odvjetnici, programeri, umjetnici i dizajneri, s vrlo zvučnim imenima poput Petera Sundea (jednog od osnivača Pirate Baya), Matta Zimmermana i Kurta Opsahla (odvjetnika u Electronic Frontier Foundationu) te Sama Grahama Felsena (voditelja blogerskog tima Baracka Obame).
Iskustva iz prve ruke odvjetnika iz Electronic Frontier Foundationa
Electronic Frontier Foundation je organizacija koja okuplja pravnike, aktiviste i IT stručnjake i već se dugi niz godina bori za slobodu izražavanja na internetu. Matt Zimmerman i Kurt Opsahl, odvjetnici iz EFF-a, su pričali o privatnosti i anonimnosti na društvenim mrežama, ali i internetu općenito.
I Zimmerman i Opsahl su optimistični i tvrde da se situacija — makar u nekim segmentima — poboljšava. Velike društvene mreže poboljšavaju kontrolu privatnosti i uvode sigurni (HTTPS) pristup svojim aplikacijama, a američki sudovi počinju ozbiljnije gledati na slučajeve narušavanja anonimnosti i privatnosti.
Nažalost, predavanja su bila prilično fokusirana na slučajeve iz Sjedinjenih Američkih Država, koje i jesu glavno područje djelovanja EFF-a. Bilo bi iznimno korisno vidjeti i čuti predavače s ekvivalentnom količinom iskustva iz prve ruke čije je primarno područje djelovanja Europska Unija, budući da nas to — htjeli ili ne — čeka iza ugla.
Pirati s interneta
Peter Sunde je vjerojatno poznat svakome tko je imalo pratio što se događa s Pirate Bayem, budući da je jedan od trojice osnivača tog sitea odgovornog za više od 60% internetskog prometa na svijetu. Iako je većina njegove priče poznata, dobili smo zabavan pregled djelovanja Pirate Baya i Pyratbyrana u Švedskoj i bližoj okolici, s pokojom zanimljivom anegdotom iz života švedskih pirata.
Sunde je pričao i o svom zadnjem projektu, Flattru, zanimljivom servisu za micropayment. Na servisu mjesečno izdvojite određenu količinu novaca koju želite podijeliti autorima sadržaja. Klikanjem na Flattr buttone po internetu dajete do znanja da vam se određeni sadržaj sviđa, a oni na kraju mjeseca rasporede vaš novac ljudima na čije ste gumbe klikali. Flattr već koriste projekti kao Wikileaks, phpMyAdmin, mnogi blogovi, ali i neki online časopisi.
Prije Sundea, Vladimir Jerić Vlidi iz Creative Commonsa Srbija je dao pregled aktivnosti Creative Commonsa i Piratske partije u Srbiji uz poseban naglasak na suradnju pirata iz Srbije s piratima iz drugih zemalja.
Inovativni načini vizualizacije podataka i Beograd kao destinacija za više od kvalitetnog noćnog života
Interaktivni dizajner Daniel Powers na zanimljiv je način u predavanju Digital Anthropology prezentirao projekte grafičkog i interaktivnog studija Lust te pokazao različite načine vizualizacije prikupljenih podataka. Kako bi izgledala statistika nogomentne utakmice kad bi u loptu postavili mjerne uređaje poput GPS-a, mikrofona i akcelerometra? Powers i njegov kolega su uživo prikupili i obradili upravo te podatke i prezentirali ih pomoću lijepo oblikovanih infografika.
Belgraded.com je internetska stranica koja predstavlja Beograd kao zanimljivu turističku atrakciju u cjelini, a ne samo kao grad u kojem je zagarantiran najbolji noćni život u okolici. Autor ove internetske stranice, Viktor Marković je na predavanju Belgrade: Beyond the Image of a Party City prezentirao ovu stranicu na kojoj se na jednom mjestu može pročitati o povijesti Beograda, aktualnim zbivanjima, ali i dobiti preporuke restorana i smještaja.
Dijeli se i po noći
Od ostalih predavanja bismo izdvojili odlično predavanje Marina Šarića, jednog od izvornih članova Google Books tima, o današnjim problemima u digitalizaciji knjiga. Šarić je istaknuo da je prije nekoliko godina problem bio naglašeno tehničke naravi, dok je danas digitalizacija knjiga riješen i vrlo dobro dokumentiran problem. No, danas se Google Books i slični projekti susreću s drugim problemima, a to je smiju li uopće digitalizirati knjige, budući da nailaze na mnoge pravne zapreke poput nedavne presude protiv samog Google Books projekta.
Boje Hrvatske je branio svima poznati bloger Marko Rakar koji je pojasnio ulogu društvenih medija u nedavnim “Facebook revolucijama”, no ne kao uzrok promjene, nego alat za efikasniju i bržu komunikaciju dok se promjene odvijaju.
Netokracijina ekipa je ovaj put uspjela vidjeti i nešto od noćnog programa prisustvujući na koncertima Jamaice, Metronomyja i Trickyja. Uz manje tehničke probleme nakon noćnog izleta, spremamo se za današnji program među kojim izdvajamo predavanje Jacoba Appelbauma iz projekta Tor (o kojem smo već pisali na Netokraciji), te predavanja Samija Bena Gharbije i Dalije Ziada o ulozi društvenih medija u revolucijama u Tunisu i Egiptu.
Portal Netokracija ponosni je medijski pokrovitelj Share Conference.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.