SEO optimizacija, vođenja tima i sigurnost na WordPressu
Dragan Barišić je pričao o SEO optimizaciji i Google Pandi

Što niste znali o SEO optimizaciji, vođenju tima i sigurnosti na WordPressu?

Prošlog se petka u Puli okupilo 30-ak WordPress entuzijasta te poslušalo tri zanimljiva predavanja na temu SEO optimizacije, upravljanju web projektima za male timove te WordPress sigurnosti. Ono što posebno veseli je što se WordPress Meetupovi ne odvijaju centralizirano (Zagreb) već sve više vidimo lokalnih organizatora poput Borka Livića iz pulske tvrtke Media X, koji organizira okupljanje u Puli.

Dragan Barišić je pričao o SEO optimizaciji i Google Pandi
Dragan Barišić je pričao o SEO optimizaciji i Google Pandi

Važnost SEO optimizacije i kako to radi WordPress

Dragan Barišić iz pulske internet marketing agencije Mijena otvorio je Meetup svojim predavanjem o važnosti SEO optimizacije. Mnogi će reći kako je to već naveliko prožvakana tema jer svatko se danas bavi SEO optimizacijom, no Dragan je dao nekoliko odličnih primjera kako to ipak nije tako, pogotovo kada u jednadžbu uvedemo i Google Pandu. Google povremeno i nenajavljeno mijenja način prikaza rezultata te je stoga važno da u SEO-u ne koristimo tehnike koje nisu dopuštene.

SEO se može raditi on–site i off–site, pri čemu jedno ne isključuje drugo i rekao bih da je jednako važno. Ono što WordPres odlično radi već po samoj instalaciji je SEO optimizacija. Podešavanje permalinkova je nešto što Dragan navodi kao prvi i osnovni preduvjet za daljnju izgradnju vaše internet stranice, a što mnogi zaborave podesiti. Također, vodite računa i o meta podacima – prvenstveno o Title tagu, no ne treba zanemariti niti Description niti Photo tagove.

Česta greška koju ljudi čine su pretjerano korištenje ključnih riječi. Dobro korištenje ključnih riječi je ono koje ne koristi ključnu riječ previše puta i natrpava naslove i odlomke ključnim riječima kao što ja sada činim. Kvalitetan je onaj sadržaj koji je jedinstven, koristan i koji se može podijeliti putem društvenih mreža. Nekvalitetan je onaj koji je kopiran bez autorskog sadržaja, te uz nizanje ključnih riječi. Svakako vodite računa da sadržaj ne kreirate radi Googlea (i ostalih botova) već radi vaših korisnika.

AKo vodite računa o gore navedenom, ne biste smjeli imati problema prilikom promjene načina indeksiranja weba jer je kvaliteta ono što Google voli. U prijevodu – ako ste vjerodostojni, stručni, originalni te uz to imati kvalitetno napisan sadržaj te dobre preporuke (linkove) s drugih relevantnih stranica – nemate se zašto brinuti.

Kako failati u organizaciji posla

Iako su sva predavanja bila zanimljiva i poučna, predavanje Tonija Milovana je vjerojatno bilo najosobnije i najiskrenije. Toni vam je vjerojatno poznat kao suosnivač startupa Business Exchange ali i pokretač portala MacKorisnik.com. Trenutno radi u svojoj tvrtki FWD o čijem je putu i pričao u svojem predavanju. FWD trenutno ima 5 zaposlenih koji povremeno rade i na 10-ak različitih projekata. Sve to zahtjeva određenu razinu organizacije, a svatko tko je imao malu tvrtku ili vodio tim – zna o čemu pričam i s kojim smo se problemima svi suočavali.

Toni Milovan kaže kako ne biste trebali probati prilagoditi niti jednu od ovih metoda, prije nego što ste isprobali originalni način korištenja
Toni Milovan kaže kako ne biste trebali probati prilagoditi niti jednu od ovih metoda, prije nego što ste isprobali originalni način korištenja

Iako je pričao o “evoluciji upravljanja” i sam je iskreno priznao kako su “napravili svaku grešku koju su mogli napraviti”. Krenuli su s “no–management” pristupom dok nisu shvatili da se tako ne može voditi niti tvrtka niti projekt. Probali su zatim freeform, pa waterfall, agile… Svaki pristup, naravno, ima svojih prednosti, ovisno o vrsti i broju projekata i veličini tima, međutim niti jedan od isprobanih nije bio niti idealan niti održiv. Na to su utjecali razni faktori poput scope creepa i promjene specifikacija, do kašnjenja klijenata i ograničenog budžeta projekta te vlastitih krivih procjena.

Nakon gore navedenih i isprobanih metoda, dugo su se zadržali i eksperimentirali sa Scrumom, a trenutno koriste Kanban metodu za koju kaže da je najbolja i njima najprimjenjivija, s obzirom na projekte i veličinu tima. Prednosti te metode možete i sami proučiti, a posebno je naglasio:

Bez obzira koliko se trudili, nemojte pokušati prilagoditi niti jednu od ovih metoda sebi, prije nego što je isprobate onako kako je inicijalno zamišljena.

Od alata koje koriste ističe Trello i Slack, a za one koji će probati organizirati svoj tim pomoću Kanban metode, preporučuje Kanbanize.

WordPress i sigurnost – što napraviti “dan poslije”

Zvonimir Gembec iz Plus hostinga poznat je zajednici u Puli jer je on predavač koji je održao predavanje na oba pulska Meetupa. Ovog puta je pričao o sigurnosti internet stranica – ne nužno onih koje pokreće WordPress. Dakle, što napraviti jednom kada vam je web hakiran?

Zvonimir kaže – nema mjesta panici, iako je to prvo što većina klijenata radi. Slijedi zatim blame game, poznata tehnika prebacivanja odgovornosti koju smo svi mi osjetili barem jednom u životu.

Važno je kako ćete se postaviti kada nastane problem. Možete ga ignorirati ili možete reagirati na pravilan način i time dati do znanja klijentu da vam je stalo i da se može osloniti na vas.

Zvonimir Gembec – ne paničarite i dajte klijentu do znanja da radite na rješenju problema
Zvonimir Gembec – ne paničarite i dajte klijentu do znanja da radite na rješenju problema

Prvo što je potrebno učiniti je stranicu učiniti nedostupnom, tako da ćete postaviti privremenu stranicu koju će svi vidjeti. To može biti poruka o nadogradnji ili o otklanjanju problema, no najvažnije je da tražilicama onemogućite daljnje indeksiranje što ćete učiniti s HTTP responseom 503. Ako vi niste i pružatelj hostinga, vrijeme je da obavijestite svoju hosting tvrtku o problemu i da radite na njenom rješavanju. U komunikaciji s klijentom javite mu:

  • što se dogodilo
  • što poduzimate po tom pitanju
  • što ćete poduzeti da se problem više ne dogodi
  • procjenu vremena do otklanjanja problema
  • javite mu se svakih nekoliko sati s informacijama o napretku

Sljedeća stvar je čišćenje internet stranice od malwarea. Ako trebate pomoć najbolje se obratiti vašem hostingu. Kako biste se riješili problema (i zaštitili ubuduće) pripazite da na svom serveru nemate starih instalacija WordPressa koje ne koristite (datoteke koje su zaostale u nekom poddirektoriju npr. “old” ili “backup” su najproblematičnije). Također, obrišite sve dodatke i teme koje ne koristite te nadogradite sve dodatke i teme koje koristite. Mnogi to ne rade i to je najčešće i uzrok većine problema s WordPressom. Promijenite sve lozinke – od WordPress logina, preko cPanela i FTP-a, SSH ključeva, MySQL lozinke itd.

Kada govorimo o backupu, najbolje je iskoristiti mogućnost kompletnog povratka iz backupa na serveru. Gembec preporuča da ovisno o vašim kompetencijama to ili napravite sami ili se javite hostingu koji vam može pomoći. Najbolje je obrisati sav sadržaj weba (sve datoteke) i napraviti potpuni povrat svih podataka. Isto vrijedi i za bazu podataka. To će značiti da ste možda ostali bez dan ili dva novog sadržaja (ako ne objavljujete često nove novosti na WordPressu i nije toliko važno), no sa sigurnosnog aspekta to je najbolji i najsigurniji pristup.

Dotaknuo se Zvonimir i Plus Hostinga koji se sa sigurnosnim izazovima suočava i bori svakog dana. To čine prvenstveno razvijanjem vlastitih rješenja kao što je PlusMalwareScanner. Radi se o antivirusu za malware koji provjerava verzije aplikacija, sigurnosne postavke različitih hosting paketa, symlinkove te sadržaj binarnih datoteka. Također, provjerava se svaka datoteka koju bilo koji korisnik prenese na server, a u prošloj godini je onemogućen upload više od 660.000 zaraženih datoteka.

Međutim, u svemu je najvažnija prevencija i edukacija nas i naših korisnika, što je ujedno i najveća boljka WordPressa koji je toliko jednostavan da ga gotovo svatko može koristiti, bez potrebe za nekim velikim sigurnosnim predznanjem.

Sljedeći meetup?

Sve u svemu, pulski je Meetup još jednom ponudio zanimljive i aktualne teme, a Borko Livić najavljuje sljedeći čak i prije ljeta.

U međuvremenu, ako vam je teško čekati do sljedećeg pulskog meetupa, samo da vam najavimo kako se u petak 20. 03. u Rijeci održava 1. WordPress Meetup Rijeka koji će ugostiti Odjel za informatiku Sveučilišta u Rijeci. Tjedan dana kasnije, u Zagrebu se po običaju održava zagrebački meetup i to 7. WordPress Meetup Zagreb. Vidimo se na jednom od njih!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.