SEO je mrtav, SEO je Sizifov posao, SEO gubi na važnosti, samo su neke od fraza koje se mogu čuti posljednjih nekoliko godina. Naprotiv, jasno je da SEO nikad nije bio življi te nas i u 2016. godini čekaju brojne promjene i trendovi na koje bi svaki ozbiljan SEO stručnjak trebao obratiti pozornost i nadograditi svoju SEO strategiju, ako već nije.
1. Pričam ti priču
Digitalni asistenti kao što su Siri, Cortana ili Google Now postavljaju nove standarde i mogli bi promijeniti način na koji pristupamo pretragama unutar tražilice. To znači da će se u isto vrijeme povećati kompleksnost, ali i preciznost pretraga jer ne razmišljamo na isti način kada nešto pišemo i kada nešto izgovaramo. Tako će long tail keywords zasigurno dobiti više na važnosti, pogotovo ako ih koristimo na materinjem jeziku. Možemo to usporediti s primjerom pretrage “automehaničar Zagreb” i tzv. long tail primjerom “koji je najbolji automehaničar u Zagrebu”.
Ovaj rastući trend mogao bi nagraditi stranice i blogove koji konstantno rade na podizanju kvalitete sadržaja, odgovaraju na upite poput “kako napraviti domaći sladoled”, “koji je najbolji nogometni stručnjak” ili “koja je razlika između mobilnog i responzivnog dizajna”.
2. On Page SEO
Google tražilica postaje iz dana u dan sve sofisticiranija te više nije dovoljno natrpati sadržaj ključnim riječima, već se naglasak stavlja na vrhunsku kvalitetu sadržaja, namijenjenog prvenstveno korisniku. Iza ključnih riječi mora biti konzistentan i relevantan sadržaj koji ih upotpunjuje. Danas ipak treba obratiti više pažnje na, kao što sam već naveo, tzv. long tail keywords. Što to znači kod istraživanja ključnih riječi?
Prilikom istraživanja ključnih riječi nemojte se fokusirati samo na alate za istraživanje prosječnog broja pretraga. Umjesto da pronađete nekoliko ključnih riječi o kojima ćete pisati generički sadržaj, koncentrirajte se na to da naučite više o potrebama posjetitelja vaših klijenata. Obratite pozornost na to da pronađete relevantne teme oko kojih ćete strukturirati vaš sadržaj.
Koja je idealna duljina sadržaja?
Već se neko vrijeme lome koplja oko toga koliko bi zapravo sadržaj trebao biti dugačak. Osobno sam pobornik toga da se prvenstveno koncentrira na kvalitetu ponuđenog sadržaja. Kod stranica koje godinama kotiraju visoko na organskim pretragama, tekstovi danas sadrže od 1000 – 1400 riječi. Također, količina sadržaja može ovisiti i o području kojim se bavite, npr. ako je konkurencija slaba ili nikakva uvijek možete krenuti s manjom količinom sadržaja da dođete do pozicija i onda ih krenete održavati. Svakako nemojte pisati tekstove za web koji sadrže manje od 300 riječi.
A ključne riječi?
Što se tiče ključnih riječi unutar samog sadržaja i dalje se ne smije pretjerivati s njihovom količinom u samome tekstu, jer to spada pod tzv. keyword stuffing pa takvom praksom riskirate pad pozicije uzrokovane Googleovim Panda algoritmom. Ključne riječi su i dalje važnije u naslovima stranice, podnaslovima i samome sadržaju. Što se onda promijenilo?
Ono što se promijenilo, odnosno, rekao bih, bolje definiralo je to da je poželjno da se ključna riječ nalazi u uvodnom i zaključnom paragrafu. Na ovaj način je i korisniku i tražilici jasna tematika paragrafa.
Treba li mi interno linkanje?
Iz godine u godinu, povećava se količina internih linkova na stranica koje visoko kotiraju u rezultatima pretraga. Kod internih linkova jako je bitno pripaziti na to da ne pretjeramo s količinom linkova i da svi linkovi vode na relevantan sadržaj. Najvažnije od svega je da se kvalitetno optimizira unutarnja struktura stranice tako da su i korisnik i tražilica vođeni “prirodno” kroz sadržaj. Na ovaj način korisnik ostaje duže na stranici i u konačnici odlazi zadovoljniji te se ponovo vraća. Kada govorimo o linkovima među stranicama unutar iste domene, Netokracija je odličan primjer kako bi to trebalo izgledati (i raditi).
3. SEO u pokretu
Jedna od glavnih nadogradnji Googleovog algoritma u 2015. godini je prigodno nazvana Mobilegeddon. Cilj nadogradnje algoritma je vrlo jednostavan, a to je da se prestane ignorirati korisnike mobilnih uređaja tako da su se određeni webovi “ugodno” iznenadili padom organskog prometa kao što to uvijek biva. Google je također objavio kako je u 2015. po prvi puta broj pretraga na mobilnim uređajima prešao one s desktop računala. U slučaju ako ovo zanemarite, potencijalno gubite preko polovice posjeta prema vašem webu.
Postavlja se pitanje, o čemu voditi računa prilikom kvalitetne SEO optimizacije za mobilne uređaje?
Po mom mišljenju, veličina i brzina stranice su definitivno dva najvažnija faktora i to svaki web developer jako dobro zna. Mobilne stranice moraju se učitavati brzo i, naravno, moraju zauzimati manje prostora nego njihove starije sestre na desktopu. Mobile friendly i responzivni format bitni su zbog toga što je većina korisnika mobilnih uređaja u konstantnom pokretu. Sadržaj treba biti kreiran na način da bude čitljiv i lako razumljiv. Ovome se može pristupiti, primjerice, povećanjem fonta.
Naravno, ključne riječi u sadržaju su i dalje bitne, ali s naglaskom na kvalitetu sadržaja. Kod stranica optimiziranih za mobilne uređaje, preporuka je da sadržaj bude kraći nego na desktop verziji. Ako unutar sadržaja optimiziranog za mobilne uređaje koristite oglase, savjetujem da ih koristite manje jer mogu usporiti učitavanje stranice.
4. SEO za lokalce
Ovo je jedan specifičan trend i jako mi je drago da raste iz godine u godinu jer prvenstveno meni osobno olakšava pretragu, a projekti na kojima radim čine moje klijente sretnima. Ovdje je jako bitno razmišljati na način da se Google tražilici kaže kako se usluga koju nudite nalazi u određenom mjestu.
Na ovaj se način olakšava i skraćuje pretraga korisnicima, a rezultira time da raste broj posjeta prema određenoj web stranici jer se nudi relevantniji odgovor na upit. Ovaj je trend jako vezan za mobilne pretrage upravo zbog toga, kako sam naveo, korisnika koji su u pokretu i treba im brza i precizna informacija.
5. Društvene mreže ulaze u srednji stalež
Ove se godine može očekivati kako će sadržaj s društvenih mreža napokon ugledati svjetlo dana na tražilicama što se pokazalo točno u slučaju Twittera koji je za određene brand pojmove u 2015. isplivao na višim pozicijama u odnosu na Facebook.
Također se određeni dio kvalitetnog sadržaja s društvenih mreža počinje indeksirati unutar Google tražilice tako da je za očekivati da će slično slijediti Bing i Yahoo. Ovo je odlična vijest budući da će se smanjiti jaz između weba i društvenih mreža u terminima SEO strategija. Ako već niste, preporučujem da krenete u izradu kvalitetnog sadržaja za društvene mreže tako da dobijete što veći doseg. Kako vaš brand kotira na Google tražilici lako je saznati jednostavnom pretragom. Posebnu pozornost obratite gdje se nalaze vaši profili na društvenim mrežama, poput Twittera, Facebooka, Pinteresta i ostalih.
SEO optimizacija u 2016. godini mogla bi postaviti nove temelje za drugačije pristupe SEO strategijama te će biti zanimljivo vidjeti hoće li napokon ujediniti tražilice i društvene mreže.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.