SCV uložio milijun eura u hrvatski Sentinel za razvoj IoT-a za brodove

South Central Ventures uložio milijun eura u hrvatski Sentinel za razvoj IoT-a za brodove

Na globalnoj razini danas je registrirano više od 30 milijuna rekreativnih brodova, a njihovi vlasnici te tvrtke za najam i dalje imaju ograničen uvid u stanje i upravljanje svojim plovilima. To želi promijeniti Sentinel iz Vodnjana svojim ‘internet of things’ rješenjem, sada potpomognut investicijom South Central Venturesa od milijun eura.

Riječ je o trećoj investiciji ENIF-a u hrvatsku tvrtku, nakon Agrivija i Bulba, a investicija, u koju je uključen i privatni investitor Matej Tomažin, namijenjena je daljnjem rastu na području Europe, gdje se proda gotovo 30.000 brodova svake godine, što slijedi globalni trend rasta tržišta od 8% godišnje, te širenju na SAD.

Cilj Sentinela je rekreativnim brodovima ponuditi ono što im nedostaje – povezanost i “pamet”. Iako je trend povezivosti, primjerice, za domove i cestovna vozila sve veći, na tržištu povezanih brodova postoji nedostatak tehnologije koja bi omogućila nadgledanje plovila, posebice kad se ne koriste, te učinkovitije upravljanje. Sentinel tu dolazi kao rješenje – i za održavanje brodova za privatne vlasnike i za logističke probleme tvrtki za najam brodova tako što podatke pohranjuje online i omogućuje pristup njima na daljinu.

Podatcima se može pristupiti putem mobilne i web aplikacije.

Ovaj softverski i hardverski projekt omogućuje nadgledanje lokacije svakog broda (praćenje flote), stanje (baterija, itd.) te informacije o upotrebi (posjete benzinskim postajama, približno vrijeme dolaska, opasne zone). Obećava smanjenje troškova održavanja i povećanje sigurnosti brodova, a smanjuje i rizik uslijed lošeg vremena ili neispravne opreme prikupljajući velike količine podataka i analizirajući ih.

Najbolji IoT startup Hrvatske

Startup je 2013. krenuo s radom u Vodnjanu, nakon čega se proširio u Zagreb, a trenutno ima partnere iz cijelog svijeta. Hardverske komponente potrebne za prikupljanje podataka proizvode i interno i uz pomoć partnera na Tajvanu, u Kini i SAD-u. Marko Pihlar, CEO Sentinela, otkriva:.

Distibucija, razvoj hardvera i implementacija rade se interno, a instalacija u suradnji s partnerskim tvrtkama duž naše obale. Funkcionalne i tehničke specifikacije softvera, kao i sam development, radi se interno, ali i u suradnji s partnerima (charteri, osiguravajuća društva, telekomi, turističke agencije itd.) iz Hrvatske i susjednih zemalja.

Inače, projekt je 2016. godine prema CES Awardsu proglašen najboljim IoT startupom u Hrvatskoj, a u samo prvoj godini poslovanja ostvario je prihod od milijun kuna. Marko objašnjava što će im donijeti investicija:

South Central Ventures donosi neophodno gorivo za daljnje širenje tima i podržava našu strategiju rasta agresivnim tempom. Izazov spajanja svakog broda, koji je na vodi, je konstantan i ključan čimbenik za ostvarivanje “pametnog broda”, smjeru u kojemu industrija ide. Prepoznati smo kao specijalisti za brodove za najam te ćemo se nastaviti fokusirati na tu industriju, ali sada ćemo napraviti i snažnije poteze prema tržištu privatnih korisnika.

Ključno za investiciju – stručan tim, proizvod i njegov potencijal na tržištu

Tu je i hardverski dio, namijenjen prikupljanju podataka s i oko broda.

Iz SCV-a kao jedan od glavnih razloga za investiciju ističu tim koji se sastoji od stručnjaka – centralni čine CEO Marko Pihlar te Gregor Pipan, koji su suosnivači i XLAB-a, think-tanka za cloud computing, potom stručnjak za umjetnu inteligenciju Pedro Kostelec koji se nalazi na mjestu CTO-a, te Matic Herman, hardverski stručnjak. Naravno, tu je i sam proizvod, koji je do sada pokazao veliki potencijal na tržištu s još većim potencijalom za daljnji razvoj dodatnih usluga i širenje na nova tržišta, kaže Jure Mikuž, glavni partner u South Central Ventures.

Rekreativni brodovi su uvijek bili jedni od premium segmenata slobodnih aktivnosti. Većina vlasnika privatnih brodova željela bi imati priliku provjeriti status njihovih ljubimaca kada god to požele. Sentinel donosi u realnom vremenu informacije vlasnicima o njihovim brodovima na njihove mobilne telefone i čini njihov život opuštenijima. Ali Sentinel je mnogo više nego samo udaljeni nadzor u stvarnom vremenu. Omogućuje prikupljanje podataka s brodova i doprinosi povećanju sigurnosti na moru. Oduševljeni smo što radimo s ovim predanim timom te što smo dio Sentinela u njihovoj misiji izgradnje sveobuhvatnog IoT na moru.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Dominik

    Dominik

    04. 10. 2017. u 4:06 pm Odgovori

    Je li taj fond dosad uopće imao koju uspješnu investiciju. Ne čuje se za nijednu iako rade već godinama. Nama konačno treba jedan hrvatski fond koji će podupirati hrvatske startupe a ne regionalne sa naglaskom na slovenske.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Netokracija Podcast

Zašto je ovogodišnji Infobip Shift bio za nas najgori, ali i najbolji?

Infobip Shift za nas nije počeo idealno, ali je završio savršeno. Otkrili smo više o umjetnoj inteligenciji i developerskoj produktivnosti te snimili ispovijesti 6 startupa o izazovima, atmosferi među VC-jevima i planovima za iduću godinu.

Tvrtke i poslovanje

16 lekcija koje sam kao suvlasnik digitalne agencije naučio o poslovanju u SAD-u

Pet godina redovito posjećujem SAD, ne bih li upoznao zemlju i proširio poslovanje naše agencije na to tržište. Puno se toga razlikuje od Hrvatske i Europe općenito, a u ovom tekstu dijelim najvažnije lekcije. 

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).