
Sekunde koje posao znače: Koja je optimalna dužina trajanja videa na Vineu ili Instagramu?
Jeste li već svi nadogradili svoju aplikaciju Instagram? Sudeći po broju testnih videa koji mi se nalaze na feedu od sinoć, rekla bih da je većina to učinila. Ako ste među njima, onda već znate sve o novostima koje donijela nova verzija – imate 13 filtera, opciju Cinema za stabilizaciju slike, video zapise koji traju 15 sekundi… No, zašto baš 15 sekundi? Čini se da brojka nije slučajna.

Jeste li već svi nadogradili svoju aplikaciju Instagram? Sudeći po broju testnih videa koji mi se nalaze na feedu od sinoć, rekla bih da je većina to učinila. Ako ste među njima, onda već znate sve o novostima koje donijela nova verzija – imate 13 filtera, opciju Cinema za stabilizaciju slike, video zapise koji traju 15 sekundi… No, zašto baš 15 sekundi? Čini se da brojka nije slučajna.
No, prije svega pitanje – nije li i vama bilo neobično što zapisi toliko dugo traju? Posebice ako ste već koristili Vine i naučili strpati ono bitno u šest sekundi. Tijekom snimanja kao da je uvijek ostajalo onih nekoliko sekundi viška s kojima ne znam što bih. No, kako je na samome jučerašnjem predstavljanju rekao Instagramov Kevin Systrom, 15 sekundi je taman onoliko koliko nam treba da iskažemo svoju kreativnost (iako se na Vineu mogu naći poprilično kreativni radovi u trajanju od šest sekundi), a, s druge strane, nije potrebno previše vremena da s video te dužine učita. Međutim, markentigaši su odmah prepoznali kako je upravo 15 sekundi jedan od uobičajenih vremenskih formata televizijskih reklama. Video reklamiranje, bilo na televiziji ili na internetu, i dalje je jedan od najprofitabilnijih oblika oglašavanja, pa tako sam YouTube bilježi trostruko veći prihod od ove vrste oglašavanja u posljednjih šest mjeseci.

Recimo to ovako. Na Instagramu se nalaze brendovi. Doduše, nisu toliko prisutni kao na Facebooku (ili Twitteru), ali tu su, aktivni su, a neki od njih spremni su raditi kreativne kampanje i na ovoj društvenoj mreži. Uzmimo za primjer Burberry – čim je stigla nadogradnja aplikacije, ovaj je modni brend imao spreman video zapis s posljednje revije. Burberry prati 850.000 zaljubljenika u ovaj brend na Instagramu, a svima njima je servirana 15-sekundna video “reklama” praktički besplatno. Fantastično, zar ne?
No, poznavajući Facebook, vlasnika Instagrama, ne sumnjam da će uskoro naći način za monetizaciju te usluge na Instagramu koji, podsjetimo, trenutno ne nudi nikakav oblik oglašavanja.
[vimeo]http://vimeo.com/68765934[/vimeo]
Optimalnih 12 sekundi?
Istovremeno, VentureBeat donosi priču Sola Lipmana, koji je 2008. pokrenuo video-društvenu mrežu 12seconds, koja je dopuštala trajanje video zapisa od, kako i samo ime kaže, 12 sekundi. On smatra kako Instagram griješi jer je odabrao dužinu od 15 sekundi:
Jednostavno je predugačko. Mene su znali ismijavati jer sam govorio da je 12 sekundi točna količina vremena koja je potrebna, ali još vjerujem u to.
Doduše, njegov je projekt bio neuspješan, pa je i ugašen 2010. godine, ali ne smatra da je dužina trajanja videa za to zaslužna, nego činjenica da svijet 2008. nije bio spreman za takav projekt. Danas, uz sveprisutnost pametnih uređaja i povoljniju cijenu internetskog prometa, projekti poput Vinea, pa i Instagram videa, itekako su smisleni.
Šest sekundi da se ne bi kršila autorska prava?
Zanimljiva se teorija krije i iza šest sekundi, koliko maksimalno mogu trajati zapisi na Vineu. Naime, nedavno se na GigaOmu moglo čitati o povezanosti reperskih velikana, kao što su Beastie Boys i Notorius BIG, s pravnim posljedicama korištenja tuđih glazbenih isječaka u svom radu. Toga se dotaknuo i naš Hrvoje u svom osvrtu na Instagram video, a riječ je o tužbama koje su se znale često podizati protiv rep glazbenika, koji su u svojim radovima koristili kratke audio isječke drugih autora. Navodi se nekoliko primjera tužbi koje su bile odbačene, a kod kojih je “posuđeni” glazbeni isječak trajao šest sekundi ili manje. Doduše, ovo sve treba uzimati s rezervom, jer nikad nije donesen nikakav propis u kojemu je određeno da, ako koristite dio nečije pjesme u trajanju manjem od šest sekundi, ne kršite autorska prava, stoga pazite što koristite pri pravljenju GIF-ova (pa čak i koja vam glazba svira u pozadini).

Što se tiče drugih servisa, Cinemagram je prvotno nudio snimanje videa u trajanju od četiri sekunde (sada su je i tu povećano maksimalno vrijeme snimanja, negdje u ravnini s Vineom). A, da, znate li da sada možete praviti i GIF-ove uz pomoć MySpaceove aplikacije? Eh…
Dakle, svaka je sekunda bitnae. Da čujem, koliko je sekundi vama dovoljno? 🙂
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
runo
22. 06. 2013. u 9:46 am
Na Instagramu se može naći zanimljivih radova i često mi koristi kako bih otkrio neki novi interesantni blog. Vine ima možda 1% sadržaja koji ima neku vrijednosti, ostalo je sve bezvezno kreveljenje koje traje predugih 6 sekundi. Bojim se da će ta pošast zahvatiti i Instagram, a još gore je što će kreveljenje trajati duže. No nadajmo se da će kreativni sadržaji nadvladati s vremenom. 🙂