Seedcamp pomaže startupovima - intervju s direktoricom Reshmom Sohoni

Seedcamp pomaže startupovima – intervju s direktoricom Reshmom Sohoni

Sutra će se, 11. veljače, u Zagrebu održati Mini Seedcamp Zagreb koji će okupiti 20 timova odnosno IT i web startupa iz Hrvatske, Slovenije, BiH, Austrije, Rumunjske,... Što je zapravo Seedcamp i kako 300 Seedcampovih mentora može pomoći startupovima otkrili smo u intervju s direktoricom Reshmom Sohoni.

Sutra će se, 11. veljače, u Zagrebu održati Mini Seedcamp Zagreb koji će okupiti 20 timova odnosno IT i web startupova iz Hrvatske, Slovenije, BiH, Austrije, Rumunjske,…

Što je zapravo Seedcamp i kako 300 Seedcampovih mentora može pomoći startupa otkrili smo u intervju s direktoricom Reshmom Sohoni.

Resma Sohoni vodi Seedcamp, a pridružila se projektu s iskustvom u investicijskom timu 3i te Vodafoneovom timu za komercijalnu strategiju u kojemu je radila na projektima širom Europe i Japana.

Što su Seedcamp Week te Mini Seedcampovi? Što startup tvrtke mogu očekivati ukoliko sudjeluju na njima?

Mini Seedcampovi i Seedcamp Week zapravo su program za podršku, mentorstvo te investiranje u startup tvrtke. Timovi širom Europe i Bliskog Istoka mogu se prijaviti na jednodnevne Mini Seedcampove koji se ove godine održavaju u desetak gradova:

  • Zagreb 11. veljače;
  • Prag 2. ožujka;
  • Barcelona 23. ožujka;
  • Pariz 15. travnja;
  • Tel Aviv 6. svibnja;
  • Kopenhagen 27. svibnja;
  • Berlin 16. lipnja;
  • London 20 . srpnja.

Najbolji timovi svakog Mini Seedcampova ulaze u izbor za finalne timove među kojima biramo one u koje će Seedcamp investirati. U rijetkim slučajevima investirat ćemo u tim odmah nakon Mini Seedcampa. Krajem srpnja odlučiti ćemo se za timove u koje ćemo investirati. Dosad smo investirali u 5 do 8 timova godišnje, iako se u 2010. nadamo investirati u više njih.

Odabrani timovi dobiti će 3 mjeseca podrške te mentoriranja, pri čemu ćemo raditi s njima u poboljšavanju njihovih projekata te ideja. Na kraju okupljamo timove i povezujemo ih s preko 300 vrhunskih mentora: investitora, marketinških i poslovnih stručnjaka, itd. Krajnji cilj je da timovi kroz naučeno stvore zanimljivije i uspješnije projekte.

Sami Mini Seedcampovi su jednodnevni događaji koji uključuju diskusije, druženje te najbitnije: nekoliko sesija u kojima timovi razgovaraju s mentorima o svojim projektima.

Po čemu se Seedcamp razlikuje od drugih investicijskih fondova?

id=”attachment_1966″ Resma Sohoni vodi Seedcamp program (Photo by Marinshe)

Seedcamp je prvenstveno program, a ne samo investicijski fond. Sličniji smo programima poput TechStars i YCombinatora, koji su nam bili uzori. Spomenuti programi podržavaju startupe, no posvećeni su američkom tržištu. U Europi startupove očekuju drugi izazovi i upravo smo njima prilagodili Seedcamp.

Seedcamp je jedinstven, a mislimo da je najbitnije stvoriti sistem podrške poduzetnicima širom Europe. Što je više programa, to je bolje. Jednostavno pokušavamo stvoriti sistem koji će moći pomoći europskim startup projektima.

Kako bi u tome uspjeli, okupili smo velik broj tehnoloških stručnjaka te poduzetnika širom Europe. Više smo od investicijskog fonda i utoliko što organiziramo i sudjelujemo na događajima tijekom cijele godine i surađujemo s brojnim organizacijama u IT i web industriji. Jedan od naših osnivača, Saul Klein, napisao je članak na svom blogu koji govori o tome kako je Seedcamp pokrenut i kako se razvija.

Koji su neki od uspješnih projekata koje podržava Seedcamp?

Ima ih već velik broj, a neki od najboljih primjera su MyBuilder, Zemanta, Ubervu i Basekit.

Što preporučate pri prijavi za Mini Seedcampove?

Timovima preporučamo da se ne žure s prijavama, da paze na prvi dojam koji će stvoriti o sebi. Tražimo snažne, talentirane i inovativne timove. Idealan tim sastoji se od 3 do 4 osobe, primjerice: jedne koja će voditi projekt, jedne “product” osobe, jednog programera odnosno tehnički nastrojene osobe te jednog marketingaša.

Također, imamo stranicu s puno savjeta naših investitora, poduzetnika te marketinških i poslovnih stručnjaka koje mogu poslužiti svima koji se žele prijaviti za Seedcamp.

Zahvaljujemo Reshmi na intervjuu, a sutra očekujte pregled kako je prošao Mini Seedcamp Zagreb!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Društvene mreže

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?