Seedcamp pomaže startupovima – intervju s direktoricom Reshmom Sohoni
Sutra će se, 11. veljače, u Zagrebu održati Mini Seedcamp Zagreb koji će okupiti 20 timova odnosno IT i web startupa iz Hrvatske, Slovenije, BiH, Austrije, Rumunjske,... Što je zapravo Seedcamp i kako 300 Seedcampovih mentora može pomoći startupovima otkrili smo u intervju s direktoricom Reshmom Sohoni.
Sutra će se, 11. veljače, u Zagrebu održati Mini Seedcamp Zagreb koji će okupiti 20 timova odnosno IT i web startupova iz Hrvatske, Slovenije, BiH, Austrije, Rumunjske,…
Što je zapravo Seedcamp i kako 300 Seedcampovih mentora može pomoći startupa otkrili smo u intervju s direktoricom Reshmom Sohoni.
Resma Sohoni vodi Seedcamp, a pridružila se projektu s iskustvom u investicijskom timu 3i te Vodafoneovom timu za komercijalnu strategiju u kojemu je radila na projektima širom Europe i Japana.
Što su Seedcamp Week te Mini Seedcampovi? Što startup tvrtke mogu očekivati ukoliko sudjeluju na njima?
Mini Seedcampovi i Seedcamp Week zapravo su program za podršku, mentorstvo te investiranje u startup tvrtke. Timovi širom Europe i Bliskog Istoka mogu se prijaviti na jednodnevne Mini Seedcampove koji se ove godine održavaju u desetak gradova:
Zagreb 11. veljače;
- Prag 2. ožujka;
- Barcelona 23. ožujka;
- Pariz 15. travnja;
- Tel Aviv 6. svibnja;
- Kopenhagen 27. svibnja;
- Berlin 16. lipnja;
- London 20 . srpnja.
Najbolji timovi svakog Mini Seedcampova ulaze u izbor za finalne timove među kojima biramo one u koje će Seedcamp investirati. U rijetkim slučajevima investirat ćemo u tim odmah nakon Mini Seedcampa. Krajem srpnja odlučiti ćemo se za timove u koje ćemo investirati. Dosad smo investirali u 5 do 8 timova godišnje, iako se u 2010. nadamo investirati u više njih.
Odabrani timovi dobiti će 3 mjeseca podrške te mentoriranja, pri čemu ćemo raditi s njima u poboljšavanju njihovih projekata te ideja. Na kraju okupljamo timove i povezujemo ih s preko 300 vrhunskih mentora: investitora, marketinških i poslovnih stručnjaka, itd. Krajnji cilj je da timovi kroz naučeno stvore zanimljivije i uspješnije projekte.
Sami Mini Seedcampovi su jednodnevni događaji koji uključuju diskusije, druženje te najbitnije: nekoliko sesija u kojima timovi razgovaraju s mentorima o svojim projektima.
Po čemu se Seedcamp razlikuje od drugih investicijskih fondova?

Seedcamp je prvenstveno program, a ne samo investicijski fond. Sličniji smo programima poput TechStars i YCombinatora, koji su nam bili uzori. Spomenuti programi podržavaju startupe, no posvećeni su američkom tržištu. U Europi startupove očekuju drugi izazovi i upravo smo njima prilagodili Seedcamp.
Seedcamp je jedinstven, a mislimo da je najbitnije stvoriti sistem podrške poduzetnicima širom Europe. Što je više programa, to je bolje. Jednostavno pokušavamo stvoriti sistem koji će moći pomoći europskim startup projektima.
Kako bi u tome uspjeli, okupili smo velik broj tehnoloških stručnjaka te poduzetnika širom Europe. Više smo od investicijskog fonda i utoliko što organiziramo i sudjelujemo na događajima tijekom cijele godine i surađujemo s brojnim organizacijama u IT i web industriji. Jedan od naših osnivača, Saul Klein, napisao je članak na svom blogu koji govori o tome kako je Seedcamp pokrenut i kako se razvija.
Koji su neki od uspješnih projekata koje podržava Seedcamp?
Ima ih već velik broj, a neki od najboljih primjera su MyBuilder, Zemanta, Ubervu i Basekit.
Što preporučate pri prijavi za Mini Seedcampove?
Timovima preporučamo da se ne žure s prijavama, da paze na prvi dojam koji će stvoriti o sebi. Tražimo snažne, talentirane i inovativne timove. Idealan tim sastoji se od 3 do 4 osobe, primjerice: jedne koja će voditi projekt, jedne “product” osobe, jednog programera odnosno tehnički nastrojene osobe te jednog marketingaša.
Također, imamo stranicu s puno savjeta naših investitora, poduzetnika te marketinških i poslovnih stručnjaka koje mogu poslužiti svima koji se žele prijaviti za Seedcamp.
Zahvaljujemo Reshmi na intervjuu, a sutra očekujte pregled kako je prošao Mini Seedcamp Zagreb!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari