Što zapravo radi Scrum Master? On je spona, vizionar, kombinatoričar...

Što zapravo radi Scrum Master? On je spona, vizionar, kombinatoričar…

Dva konzultanta za agile i direktorica ljudskih resursa objašnjavaju što zapravo treba pisati u oglasu za poziciju scrum mastera.

Scrum master zrelog Scrum tima “zapravo ne radi ništa”, pojednostavljeni je odgovor Ana Roje Ivančić na pitanje što zapravo radi scrum master.

Točnije, u savršenom svijetu scrum master stoji po strani jer zreli Scrum tim, koji je potpuno usvojio okvir Scruma, djeluje kao krosfunkcijski tim čiji članovi imaju sve vještine potrebne za stvaranje vrijednosti u svakom sprintu i samostalno upravljaju svojim radom što znači da sami interno odlučuju tko što radi, kada i kako:

I to je cilj kojem bi svaki Scrum master trebao težiti – da njegov tim s vremenom sve manje treba njegove usluge.

Tad se on isključivo bavi načinima kako potaknuti tim da postane što bolji. To se može odnositi na savladavanje novih tehničkih vještina ili učenja novih alata, na usvajanje boljih tehnika komunikacije i kolaboracije, na efikasnije metode komunikacije s korisnicima, na eksperimentiranje s različitim načinima organizacije događaja u Scrumu, poput Sprint retrospektive i slično.

Scrum master nije šminkerski naziv za project ili product managera!

Scrum master  je još jedno od onih zanimanja koja se sve više traže (poput product managera), a mnogi slabo razumiju što Scrum master zapravo radi. Štoviše, moglo bi se reći da to često ne znaju – ili se prave da ne znaju, čak i oni koji ih zapošljavaju. U domaćoj zajednici agilista često se komentiraju oglasi za poziciju scrum mastera u kojima opis posla i dužnosti nemaju veze s onim što bi taj posao trebao biti.

Među onima koji loše raspisane pozicije često kritiziraju – pa i javno na društvenim mrežama – je Josip Osrečki, Agile Coach iz tvrtke CROZ. Za razliku od drugih doduše, Josip onima iz čijih oglasa se vidi da ne razumiju poziciju čak i pokuša objasniti da pozicija koju su opisali nije Scrum master. Ali često uzalud:

Čini mi se da poslodavci žele koristiti pozicije iz agilne metodologije jer su popularne pa project managere preimenuju u product ownere, product managere ili Scrum mastere.

Moguće je i da traže osobu koja zna nešto o Scrumu, ali bi htjeli da vodi projekt/produkt, piše requiremente, priča sa stakeholderima, skicira rješenje, kreira roadmap, aktivno upravlja backlogom i općenito je aktivno uključena u razvoj produkta. Moj savjet je da, ako očekuju osobu koja je izravno uključena u razvoj proizvoda, definitivno ne traže Scrum Mastera, već Product Ownera. Izrazito je loša praksa spojiti te dvije role.

Razlog za bućkuriš od pozicija i opisa posla Roje Ivančić vidi i u činjenici da prelazak na agilni način rada, posebno u velikim organizacijama, mnoge uobičajene pozicije poput voditelja projekata, voditelja timova te voditelja i direktora raznih vrsta – stavlja u sivu zonu:

Vrlo često se za takve dosadašnje, primarno upravljačke role, pokušava naći mjesto u Scrum timu te se pozicija Scrum mastera nameće kao jedno od mogućih rješenja. Praksa pokazuje da će se bilo koji pojedinac koji je do tog trenutka bio u upravljačkoj roli i k tome još ima potrebu upravljanja ljudima teško pronaći u ulozi Scrum mastera koji se tako ne bi trebao ponašati. Ako organizacija pritom kroz svoju kulturu iznimno cijeni upravljačke pozicije, tada takvi pojedinci smatraju da su prešli na manje vrijednu poziciju.

Osoba koja se bavi “samo” promjenama i kulturom?!

Osrečki primjećuje i da je mnogima teško zamisliti da postoji osoba koja se bavi isključivo promjenama procesa i kulture u nekoj organizaciji, umjesto poslovnom ili tehničkom stranom priče:

Nekim ljudima jednostavno nije jasno „što ti radiš ako nemaš neku (poslovnu ili tehničku) domenu kojom se baviš?“. Pritom ne shvaćajući da je i promjena jedna od domena. Objektivan promatrač i coach je uvijek potreban – vjerojatno je to razlog zašto vrhunski sportaši ne daju momentalni otkaz treneru kad osvoje zlatnu olimpijsku medalju.

Većina hrvatskih tvrtki daleko je od onog zrelog agilnog tima kojeg Ana Roje Ivančić opisuje na početku pa su im scrum masteri itekako potrebni:

Dug je put od mladog, tek formiranog, Scrum tima i njihovog potencijalno mladog Scrum mastera, gdje svi kreću od nule po pitanju razumijevanja i primjene okvira Scruma, do gore opisanog zrelog Scrum tima. Scrum Master će neiskusni tim aktivnije “voditi” kroz labirint Scruma, oblikujući njihov način rada i njihove interakcije.

Odgovoran je za dvije ključne stvari: ispravnu implementaciju Scruma i učinkovitost Scrum tima. On kontinuirano balansira između svoje dvije osnovne uloge: uloge vođe (eng. leader) i uloge sluge (eng. servant) kroz svoje aktivnosti coacha, učitelja, mentora, facilitatora koji uz to pridonosi uklanjanju prepreka.

Scrum master je spona, vizionar, kombinatoričar”

Osrečki kao dobar primjer navodi opis pozicije iz oglasa kojim je mStart nedavno tražio Scrum mastera, a u kojem čak kao prva stavka opisa posla piše: Bit ćeš Scrum Master, ne Project Manager/ Product Owner/ Developer u isto vrijeme. Njihova voditeljica HR-a Ivana Ukas Ilić ovako objašnjava tu poziciju:

Svaki novi posao u početku je izazov definirati i „smjestiti“ na pravo mjesto, jer organizacija doživljava takve funkcije ili kao nekoga tko će riješiti sve izazove ili potencijalno donijeti nove.

U timu i zajedničkoj kolaboraciji nedostaje osoba koja će se baviti grupnom dinamikom i koja će svim članovima pomoći da se što bolje uključe i integriraju, jer je obično naglasak na rješavanju zadataka i delivery segmentu.

Da bi delivery bio uspješan, važno je da svaki kotač zna svoju funkciju i da bude dobro „uigran“ kako bi mogao svoj dio besprijekorno odraditi. Scrum master je spona, vizionar, kombinatoričar, a prvenstveno osoba koja mora imati dovoljno znanja i iskustva da prepozna potencijale svake osobe u timu i da taj potencijal usmjeri u pravom smjeru.

Na pitanje što scrum master zapravo radi Josip Osrečki ukratko odgovara…

[Scrum master] poboljšava rad tima uz pomoć dokazanih dobrih praksi i stvara dobru radnu atmosferu u kojoj će tim samostalno nastaviti s unapređivanjem svojih procesa i kulture.

Kao konkretan primjer njegovih zaduženja navodi pomaganje product owneru da postavi jasne prioritizacijske kriterije i dobro raspisane User Storyje, održiv dogovor o radu te jasne definicije toga kad je nešto spremno za isporuku, a kad završeno (Definition of Ready & Done). A uz to, bavi se i facilitiranjem sastanaka, rješavanjem sukoba te gradnjom Kanban sistema i pripadajuće vizualizacije.

Certifikati nisu dovoljni, inače imamo zombie Scrum

Za posao Scrum mastera ne postoji studij, ali postoji sva sila edukacija i certifikacija, domaćih i stranih. Ana Roje Ivančić i sama je certificirani Scrum trener te, među ostalim, drži tečaj nakon kojeg se može steći certifikat Professional Scrum Master.

Scrum masteri su, objašnjava, osobe koje prvenstveno rade s ljudima pa će osoba koja posjeduje obrazovanje iz područja psihologije, sociologije, organizacije rada i slično, biti idealan kandidat. Ne trebaju imati tehničko obrazovanje, niti biti stručnjaci za poslovnu domenu kojom se njihov tim bavi, iako obje kompetencije pomažu. Osim toga:

Scrum Master mora poznavati i živjeti Scrum. Mora biti upoznat s raznim komplementarnim praksama i alatima kako bi mogao pomoći svojem timu kada je to potrebno. Te kompetencije u regiji je moguće steći isključivo specijaliziranim tečajevima u više razina, radionicama ili višemjesečnim edukativnim coaching programima. Veliki dio otpada i na samostalno učenje.

Svakako bih preporučila certificirane tečajeve kao prvu stepenicu za svakog Scrum mastera, ali ne samo za njega, već i za cijeli njegov Scrum tim.

Osrečki također navodi uglavnom neopipljive vještine poput osluškivanja dinamike tima, stvaranja inkluzivne atmosfere, razlikovanja kada članove tima učiti, kada mentorirati, a kada coachati. Dodaje i dozu samodiscipline potrebne da se doista bude neutralni promatrač, bez osuđivanja postupaka i donošenja odluka umjesto tima. Prema njemu to se najbolje brusi radom uz iskusnije kolege te traženjem feedbacka od njih. I on se slaže da je edukacija, odnosno certifikat tek prvi korak:

Zaslužiti nekakav certifikat ili poslušati tečaj često se percipira kao potvrda znanja o Scrumu umjesto kao prvi korak na dugačkom putu. To sigurno doprinosi trivijalizaciji uloge koja se onda zna svesti na puke mehanike održavanja Scrum ceremonija, a fali suštine. Timovi u toj situaciji nažalost često završe prakticirajući nešto što zovemo zombie Scrum.

Za sve koji bi htjeli bolje razumjeti tko je to mitsko biće zvano Scrum master, kako se to postaje te što se od njega očekuje, četiri Scrum mastera pričat će na skorašnjem meetupu upravo na tu temu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Kolumna

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Ekskluzivno

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.