Score Alarm Ivana Klarića trenutno najprodavanija aplikacija u AppStoreu: Inspiraciju sam dobio na Netokraciji

Score Alarm Ivana Klarića trenutno najprodavanija aplikacija u AppStoreu: Inspiraciju sam dobio na Netokraciji

Neki dan smo pisali o Score Alarmu, novoj iPhone i Android aplikaciji domaćeg autora, koja će kladioničarima olakšati klađenje. No čini se da, kao što sam u zaključku te vijesti suptilno nadodao, aplikaciju nisu s oduševljenjem prihvatili samo kladioničari, već i svi oni željni trenutne informacije o rezultatu njihovog omiljenog kluba, što dokazuje i činjenica da se Score Alarm trenutno nalazi na prvom mjestu AppStore ljestvica plaćenih aplikacija.

Scre Alarm trenutno je najprodavanija plaćena aplikacija u AppStoreu

Neki dan smo pisali o Score Alarmu, novoj iPhone i Android aplikaciji domaćeg autora, koja će kladioničarima olakšati klađenje. No čini se da, kao što sam u zaključku te vijesti suptilno nadodao, aplikaciju nisu s oduševljenjem prihvatili samo kladioničari, već i svi oni željni trenutne informacije o rezultatu njihovog omiljenog kluba, što dokazuje i činjenica da se Score Alarm trenutno nalazi na prvom mjestu AppStore ljestvica plaćenih aplikacija.

U to ime, napravili smo intervju s Ivanom Klarićem, mladim autorom ove uspješne aplikacije.

Kako ste uopće došli na ideju izrade aplikacije?

Jednom sam baš na Netokraciji pročitao članak kako su korisnici smartphone uređaja u kratkom roku ‘razgrabili’ aplikaciju HRT teleteksta te su u najvećem postotku korisnici te aplikacije upravo igrači sportskih kladionica. Tada mi iskreno ništa nije palo na pamet, ali sam tu informaciju negdje pohranio.

Kako oduvijek pratim nove tehnologije i to je područje koje me najviše zanima, nije mi moglo promaknuti kako na tržište izlazi sve više aplikacija s težištem na push notifikacijama. Prije nešto više od četiri mjeseca sjedio sam s kolegom u kafiću. On je baš taj dan okušao sreću i uplatio nekakav listić pa je na TV-u gledao teletekst. Te dvije stvari su se spojile, sjetio sam se i informacije o broju preuzimanja teleteksta i to je bilo to. Sutra dan sam krenuo prema današnjem Score Alarmu.

Nije ‘fora’ da se u vremenu današnjih tehnologija gube sati i sati na praćenje teleteksta. Dovoljno je samo označiti događaje u Score Alarmu i aplikacija će sve sama pretraživati.

Sad shvaćam i da igrači sportskih kladionica nisu moje jedino tržište. Jednostavno, čovjek radi, a baš igra Dinamo, prati taj klub i želi znati rezultat utakmice. Score Alarm!

Koliko vam je vremena trebalo od početne ideje do lansiranja aplikacije?

Sve skupa oko četiri mjeseca, što uključuje istraživanja tržišta, pronalazak partnera (tvrtka Limun studio ), formiranje tima i sama izrada.

Kakvi su rezultati aplikacije na AppStoreu i Android Marketu?

Score Alarm kao projekt upravo proživljava odličan start. Android je ‘u tišini’ pušten nešto ranije kako bi se uklonili bugovi koje smo očekivali, obzirom na ogroman broj različitih uređaja, tako da za njega imamo konkretnije brojke. Zaključno s jučerašnjim danom oko 1.000 korisnika u 10 europskih zemalja. Uz Hrvatsku zemlje s većim udjelima su susjedna BiH, Njemačka, Austrija, Srbija, Švicarska i Italija. Dobio sam čak informaciju da je jedan švicarski radio prenio vijest o Score Alarmu.

Prave brojke za AppStore još uvijek nisu stigle, ali mogu samo reći da Score Alarm drži vrh hrvatskog AppStorea u svim kategorijama, dakle broj 1 u TOP 25 aplikacija koje se plaćaju i broj 1 u TOP 25 kategorije grossing. Tako je trenutno, ali te statistike se vrlo brzo mijenjaju. A Android Marketu imamo konkretne brojke, i trenutno je ostvareno preko 1300 preuzimanja aplikacije.

Postoje li na tržištu neke slične aplikacije, i ako da, zašto je Score Alarm bolji?

Danas na tržištu svaka mobilna aplikacij ima najmanje jednu varijaciju, a donekle originalna i unikatna može biti valjda jedino igrica. J Dakle, postoje aplikacije koje nude pregled rezultata, a čak i neke s push notifikacijama, ali samo za određene sportove. Zašto je Score Alarm bolji i drukčiji, možda najbolje objašnjava komentar jednog našeg korisnika na Androidu, koji je rekao kako mu je za isto to što mu danas nudi Score Alarm trebalo nekoliko različitih aplikacija, a sada mu one više nisu potrebne, jer ima sve u jednoj. Upravo to je bila moja ideja vodilja, rasteretiti korisnike bespotrebnog sadržaja i gurnuti u prvi plan ono što je najvažnije – otvoriti aplikaciju, označiti događaje i ugasiti ju, za svega 180 sekundi i manje. Aplikaciju koja to omogućava nisam pronašao.

Dodao bih i kako tržište smartphone uređaja danas pomiče dobne granice. Dakle stariji sve više koriste smartphone, ali oni nisu skloni futurističkim i kompliciranim aplikacijama. Mislim da je Score Alarm prilagođen svim dobnim skupinama, starijima nije kompliciran, a mlađima nije dosadan.

Što biste preporučili ostalim hrvatskim programerima? Što je najvažnije kod izrade aplikacije? Ideja, trud, znanje… svo troje?

„Neću to, to već postoji!.“ Tu rečenicu odmah izbaciti iz glave. Treba dobro istražiti u kojem obliku to postoji, koliko se koristi, koliko zadovoljava potrebe korisnika itd…Tek nakon tih informacija može se izreći ta rečenica.

Ideja je važna, ali jako malo ljudi sjeti se baš toliko dobre ideje koja je sama po sebi dovoljna za uspjeh. Dakle, veliku težinu imaju i ideja i trud i znanje. Također, važno je priznati sebi da ne znaš sve, da vjerojatno nisi genije. Znači okružiti se ljudima s kojima stvaraš jak tim u kojem svatko radi svoj dio.

Dakle, osim otkrivanja niše, vrlo je važno istražiti kakvo je trenutno stanje u dotičnoj niši, odnosno mogu li se stvari izvesti jednostavno kvalitetnije. Samo zato što aplikacija za nešto već postoji, ne znači da se korisnici neće prebaciti na vašu, ako je ona bolja.

Što još reći osim poželjeti Ivanu sreću u daljnjim programerskim uspjesima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Damir2

    Damir2

    25. 02. 2012. u 2:36 pm Odgovori

    svaka čast, lijepo je čuti. Šteta što ovaj IT entuzijazam ne prati ostala domaća infrastuktura. Niti poduzetnici niti država.

    Što ne bi npr naša država kao neke druge otvorila svoj gospodarski ured u Silicijskoj dolini i nudila projekte naših startupa financijerima. Ili kako to da se neki domaći igrač (ili ako već živi u USA) ne sjeti da tamo otvori firmu i nudi domaće projekte uz naknadu (npr 10% firme) ako posao uspije.

    Ovako nam ostaje samo da budemo slobodni strijelci i da svako za sebe ponavlja iste radnje koje je već netko drugi napravio. Rasipanje energije i resursa.

  2. DembLee

    DembLee

    26. 02. 2012. u 10:31 pm Odgovori

    Svaka cast, ali niko ne postavlja pitanje, pretpostavljam da se za prikupljanje podataka koristi Web Scraping sa odredjenih stranica / webova. Dali autor ima dozvolu za koristenje podataka od vlasnika tih stranica? Ako je razvio svoj servis i ima svoj sustav upisivanja podatka, svaka cast. Ali ako autor bez znanja i dozvola vlasnika stranica uzima i koristi podatke u komercijalne svrhe, o cemu onda pricamo?

  3. kuruz

    kuruz

    28. 02. 2012. u 11:36 am Odgovori

    bas lijepo al i to je kuruza.. aplikacija za kladionice, mislim super, al ide mi na kurac bilo sta povezano sa sportskim i inim kladionicama, KURUZA, jedini nacin da se zaradi?

  4. ajdin

    ajdin

    04. 03. 2012. u 3:03 pm Odgovori

    u biti samo olakšava kockarima da još komotnije zaglibe do grla. nisam pobornik ovakvih stvari, bez obzira koliko mudre bile. pogotovo nikada ne bih zarađivao na nekome tko se svjesnno uništava, a time i unesrećuje svoje bližnje.

    možda vam ovo zvuči kao demamogija, ali tako uistinustvari stoje. napravi aplikaciju koja je moralno korisna i služi kolektivu u korisnoj sferi…. LP

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Digitalni marketing

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Sponzorirano

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Panel

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Netokracija Podcast

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.