
ScanEat: Umjesto čitanja sitnih slova s deklaracija, za provjeru sastava hrane koristite aplikaciju
Nova aplikacija poslužit će svima koji, iz bilo kojeg razloga, izbjegavaju određene namirnice ili sastojke u prehrani te obaviještavati o povučenim proizvodima. Saznali smo kako je nastala i po čemu se izdvaja iz mora sličnih aplikacija, domaćih i stranih.
Roditelji djece alergičnog na određene namirnice ili satojke itekako znaju koliko je teško i zbunjujuće proučavati sastojke na ambalaži. Ako je taj roditelj i programer koji vjeruje da su najbolji digitalni proizvodi upravo oni koji rješavaju nečiji problem, on će osmisliti aplikaciju koja skeniranjem barkoda prehrambenog proizvoda pruža informacije o njegovom sastavu i nutrijentima.
Tako je nastao ScanEat čiju srž tima čine programeri Ante Braović, Ivan Jukić i Ivo Leko. Uz njih, na projektu surađuje i nekoliko vanjskih suradnika poput nutricionista, liječnika i drugih stručnjaka za hranu koji im pomažu u osmišljavanju aplikacije, izradi algoritama za detekciju proizvoda te pripremi tekstova za korisnike.
Ideja o aplikaciji koja korisnike informira o sastavu hrane nije nova.
Prije skoro 10 godina imali smo domaći Nutristo koji ipak nije preživio test vremena, a strani Open Food Facts održava 15.000 volontera, dok Yuka broji preko 40 milijuna korisnika. Tu je i aplikacija HRana Ministarstva poljoprivrede koja informira o prehrambenim proizvodima koji se povlače s tržišta.
Svejedno, pokretači ScanEata misle da tržištu mogu ponuditi nešto bolje, a isto misli i njihovih 9000 korisnika, koliko su prikupili u samo dva mjeseca postojanja.
Informacije o sastavu, povučenim proizvodima…
Kada skenirate proizvod, aplikacija ističe bitne sastojke, primarni cilj aplikacije je educirati korisnika o tome kakvu hranu jede, navodi Marija Pajić Bačić, predstavnica ScanEata:
To može biti informacija o sastojcima poput žutih bojila u sirevima, korištenju strojno otkoštenog mesa u mesnim prerađevinama, velikom postotrku šećera i slično.
Za svaki skenirani proizvod aplikacija pokazuje i njemu slične proizvode drugih brendova. Također, ScanEat pravovremeno obavještava korisnike o proizvodima povučenim iz prodaje zbog zdravstvenog rizika.
Marija ističe privatnost kao bitnu karakteristiku aplikacije:
Aplikacija je besplatna, nema reklama i koristi se bez registracije. Kompletan naš sustav se koristi anonimno i ne prikupljamo nikakve privatne podatke korisnika.
Informacije prikupljaju s ambalaža proizvoda ili od službenih informacija proizvođača, ako su javno dostupni na internetu, ali i bazu pune i korisnici:
Ako neki korisnik skenira proizvod koji nemamo u bazi, aplikacija će mu ponuditi da uslika ambalažu proizvoda sa svih strana. Kada dobijemo slike, proizvod se računalno obrađuje pod kontrolom čovjeka i nakon toga dopunjava našu bazu.
Koja tehnologija stoji iza aplikacije?
Umjetnu inteligenciju koriste u svrhu iščitavanja podataka s ambalaže proizvoda, što nije jednostavno jer se ambalaže jako razlikuju od proizvoda do proizvoda, navodi Marija:
No učimo svaki dan, i sebe i naše modele, s ciljem da automatiziramo obradu novog proizvoda tako da obrada novog proizvoda bude trenutna.
Koriste relacijske i graf baze podataka koje im omogućavaju bolju strukturu zapisa prema zahtjevima projekta, a mobilne aplikacije programirane su uz pomoć Kotlin Multiplatforma:
Riječ je o novoj tehnologiji koja omogućava da se “biznis logika” programira samo jednom za obje platforme, dok se kompletan UI izrađuje korištenjem nativnih tehnologija za iOS i Android. Korisnik tako dobiva potpuno iskustvo na platformi koju koristi, a nama je razvoj značajno olakšan i ubrzan.
Za alergične, ali i vegane, trudnice, bolesnike…
Postoji jako puno sličnih aplikacija, poput MyFitnessPala koji skeniranjem proizvoda pružaju uvid u njegove hranjive vrijednosti, ističe Marija, ali takve vrste aplikacija su najviše orijentirane na sportaše, fitness entuzijaste i one koji žele izgubiti ili dobiti kilograme, objašnjava:
ScanEat je skroz drukčija ideja u kojoj se fokus stavlja na zdravlje i kao takvi smo jedinstveni na hrvatskom tržištu. Vani su dostupne i druge aplikacije koje su nama puno sličnije, ali i dalje imamo najrazvijeniji osobni detektor koji se potpuno prilagođava svakom korisniku.
Npr. ako sustav vidi da se u nekom proizvodu nalazi “kuhana pileća jetra”, on odmah zna da je to proizvod neadekvatan za vegane i vegetarijance, ali zna da je jetra kao organ životinja bogata purinima što je čini neprikladnim za bolesnike s gihtom. Isto tako, zna se da su jetre bogate i vitaminom A životinjskog porijekla, zbog čega bi je trudnice trebale izbjegavati.
Proizvođači u sastavu ne moraju navoditi koliko nekog sastojka ima u proizvodu, ali su dužni sastojke navoditi redoslijedom od onoga kojega ima najviše do onoga kojega ima najmanje:
Zbog toga možemo napraviti dovoljno preciznu aproksimacija onoga što se nalazi u nekom proizvodu, zbog čega možemo programirati specijalizirane algoritme za određene načine prehrane.
“U svakom trećem kućanstvu barem jedna osoba pazi na prehranu”
Istraživanje koje su pokretači proveli prije nego su se upustili u izradu aplikacije otkrilo im je da svako treće kućanstvo ima barem jednog člana koje zbog alergija, intolerancija ili bolesti mora paziti na prehranu. Uz njih, ScanEat je koristan i za trudnice i dojilje, vegane i vegetarijance, kao i sve one koji se žele zdravo hraniti, odnosno znati što je u namirnicama koje kupuju.
Najveći izazov u razvoju ScanEata je obrada proizvoda, odnosno pohrana svih informacija kroz strukturirane relacijske i graph baze podataka te, na kraju, izrada detekcije, objašnjava Marija:
Izrada mobilne aplikacije je, zapravo, bila najlakši dio posla. Za ono što se nalazi “ispod haube” je potrošeno najviše vremena, a jako smo puno morali i naučiti o stvarima koje nemaju veze s našom strukom, poput raznih zakona koji reguliraju informiranje potrošača o hrani i izradu pravilnih deklaracija.
Za korisnike besplatni, poslovni model B2B
ScanEat je besplatan za korisnike, a tako će i ostati. Poslovni model pronašli su kroz B2B, odnosno, poslovanje planiraju financirati kroz prodaju API-ja ili SDK-ova web trgovcima koji prodaju prehrambene proizvode i žele kupcima omogućiti sve relevantne informacije o proizvodima. Dotad se financiraju sami.
Poslovni planovi tu ne staju:
Željeli bismo kroz našu aplikaciju povezivati korisnike s nutricionistima koji bi im nudili osobno savjetovanje, što bi se, naravno, naplaćivalo.
Ali sve dosad predstavljene mogućnosti ScanEata ostat će besplatne svim sadašnjim i budućim korisnicima.
Nakon hrvatskog, ScanEat ima viziju proširiti se i na druga tržišta, kao i razvijati nove mogućnosti i poslovne modele koje planiraju osmišljavati prema idejama i prijedloga korisnika.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.