Svi mi živimo u vremenu u kojemu je obaveza biti tehnološki pismen i to više nije stvar osobnog odabira, već prioriteta, smatra poznata voditeljica Iva Šulentić koja se pridružila šestašima iz Osnovne škole Zapruđe na jučerašnjem Satu kodiranja.

Ovog se tjedna u školama diljem Hrvatske i svijeta održava Sat kodiranja čiji je cilj popularizirati programiranje i tehnologiju među učenicima. Projekt su prepoznale i poznate osobe poput voditeljice Ive Šulentić koja se uključila u jučerašnji Sat kodiranja za šestaše zagrebačke Osnovne škole Zapruđe.
Učenici su učili osnovne naredbe i programiranje likova kroz online vodič Minecratf Hour of Code Designer koji koristi prepoznatljivo okruženje popularne računalne igre. U tome im je pomogla voditeljica radionice Nika Tilić iz udruge Programerko. S disciplinom na satu nije bilo problema. Učenicima su se svidjeli zadaci i složili su da bi voljeli više takvih sadržaja u nastavi.
‘Ako nitko drugi, ovi će klinci donijeti promjene’
Učenici Osnovne škole Zapruđe nemaju problema s engleskim jezikom – barem kada je u pitanju vokabular iz igrica. Također, oni su itekako svjesni prednosti korištenja video igara u nastavi. Ika iz 6.a smatra da se kroz igre može dobro naučiti matematika, a Kaja bi voljela da umjesto knjiga u školi može nositi – tablet. Ikina i Kajina stvarnost drugačija je od Ivinih iskustva iz osnovne škole i baš zbog toga Iva smatra vrijednim promovirati korištenje tehnologije u nastavi.
Svi mi živimo u vremenu u kojemu je obaveza biti tehnološki pismen i to više nije stvar osobnog odabira, već prioriteta. Današnje generacije od malih nogu odrastaju uz internet i pametne telefone i bila bi prava šteta uskratiti im ono što im pripada.

Uključivanjem u inicijativu, Iva želi potaknuti što više mališana, i dječaka i djevojčica, na izbor karijere u IT-u, a vjeruje da će se nešto promijeniti i po pitanju informatike u školama i reforme obrazovanja.
Ja sam vječiti optimist – naivni, ali vječiti. Ako nitko drugi, ovi će klinci nešto pokrenuti.
Poticanje algoritamskog načina razmišljanja
Osnovna škola Zapruđe već 2. godinu za redom sudjeluje u Satu kodiranja koji u Hrvatskoj organizira Osijek Sofware City s 15 drugih nevladinih udruga i uz podršku tvrtke Microsoft Hrvatska. Radionice se u školi održavaju tijekom cijelog tjedna i obuhvatit će sve uzraste. Zašto je ovaj projekt važan za učenike, objašnjava Mirela Puškarić, profesorica matematike i informatike.
Djeci je važno pokazati da računalo nije igračka i ne služi samo zabavi. U tom smislu, učenje programiranja je osobito korisno jer potiče algoritamski način razmišljanja i nudi korisne tehnike u analizi zadataka te pravilan put pri njihovom rješavanju. Željela bih naglasiti kako informatička znanja predstavljaju podršku svim ostalim predmetima, a njenim sustavnim učenjem od najranije dobi djecu pripremamo za mnoga područja djelovanja – osobna i poslovna.
Učenici mogu nastaviti samostalno kodirati i nakon ovoga tjedna, a platforma koju preporučuje Nika je Scratch gdje možete naći gotove igre, ali i učiti kako igre kreirati od nule.
Prijave za sudjelovanje još uvijek se primaju, a detalje potražite na službenim stranicama.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.