Šarunić napušta Shoutem i Pet minuta kako bi pokrenuo 5by5 i pisao za Netokraciju

Šarunić napušta Shoutem i Pet minuta kako bi pokrenuo 5by5 i pisao za Netokraciju

Saša Šarunić, suosnivač i CTO hrvatske softverske tvrtke Pet minuta, najpoznatije po proizvodu Shoutem koji je u međuvremenu postao zasebna tvrtka u SAD-u s investicijom slovenskog RSG Capitala, danas je objavio kako napušta svoju ulogu te ekskluzivno za Netokraciju potvrdio novi projekt: Softversku tvrtku 5by5 koja će se baviti softverskim proizvodima.

Šarunić u trenucima Akcije BRK koju je organizirala Pet Minuta, tvrtka koju je osnovao s Viktorom Marohnićem (Osobni arhiv)
Šarunić u trenucima Akcije BRK koju je organizirala Pet Minuta, tvrtka koju je osnovao s Viktorom Marohnićem (Osobni arhiv)

Saša Šarunić, suosnivač i CTO hrvatske softverske tvrtke Pet minuta, najpoznatije po proizvodu Shoutem koji je u međuvremenu postao zasebna tvrtka u SAD-u s investicijom slovenskog RSG Capitala, danas je objavio kako napušta svoju ulogu te ekskluzivno za Netokraciju potvrdio novi projekt: Softversku tvrtku 5by5 koja će se baviti softverskim proizvodima.

Šarunić je putem Facebook statusa priznao kako će ovaj potez mnogima biti iznenađenje, ali naveo kako se radi o logičnom nastavku njegove karijere, pri čemu mu se radni dan uvelike promijenio od ranih dana Pet minuta:

Nakon mnogo istraživanja, lutanja i izazova, u pet i pol godina postojana ShoutEma zajedničkim smo idejama i snagama razvili profitabilan produkt, uigrali tim izvrsnih mladih stručnjaka, otvorili ured u NY te odavno prešli break-even prag i postavili kvalitetnu osnovu za daljnji razvoj.

Šarunić navodi kako mu se rad više vrtio oko raspoređivanja proizvoda nego stvaranja proizvoda od nule, što mu je priznaje – najzanimljivije.

Pet minuta u pet rečenica

Šarunić je svoj udio u Pet minuta prodao suvlasnicima Luki Abrusu i Viktoru Marohniću, dok u Shoutemu ostaje suvlasnik i član upravnog odbora. Dok je Saša s Viktorom pokrenuo Pet minuta i Shoutem, Luka se pridružio kao prije potrebna “izvršna” pomoć u kasnijim stadijima razvoja te tvrtke. Pet minuta se u godinama svog razvoja iz tvrtke u maloj sobi iza Vjesnikove zgrade razvio u jednu od najstabilnijih novih zagrebački softverskih tvrtki, čime se suosnivači svakako trebaju ponositi.

Luka Abrus, Saša Šarunić, Pedja Pušelja (koji je tada radio za Pet minuta) te Viktor Marohnić (Snimila Marina Filipović Marinshe)
Luka Abrus, Saša Šarunić, Pedja Pušelja (koji je tada radio za Pet minuta) te Viktor Marohnić (Snimila Marina Filipović Marinshe)

Saša je za Netokraciju u kratkom telefonskom razgovoru potvrdio kako iz projekata koje je pomogao stvoriti izlazi u dobrim odnosima sa svojim suosnivačima te spreman za nove izazove. Iako kaže da mnogi pogađaju da će otvortii konobu na moru, ipak se misli posvetiti razvoju novog softverskog proizvoda iza kojega će stajati tvrtka 5by5 kojoj je jedini osnivač. Šarunić će kroz sad imati vremena i za pisanje za Netokraciju, što nas posebice veseli.

Saša trenutno planira uzeti duži godišnji odmor, sagledati nove prilike te isplanirati daljnje poslovne poteze u čemu mu želimo svu sreću i podršku. Saša će biti na Weekend Media Festivalu ukoliko s njime želite razgovarati o novim projektima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Marko

    Marko

    18. 09. 2013. u 12:26 pm Odgovori

    Poštovanje za sve što je dasad napravio. Zanimljiva je usporedba situacije sa Tomažom Štolfom koji je napustio Vox.io da bi pokrenuo (uspješno) novi projekat dok se Vox.io ugasio.

    Iskreno se nadam da nema sličnosti i želim uspjeha u daljnjem radu

  2. Saša Šarunić

    Saša Šarunić

    18. 09. 2013. u 3:24 pm Odgovori

    Tomislave, Marko i Duje, hvala na lijepim željama.
    @Marko, ShoutEm je ipak u mnogo komfornijoj situaciji u odnosu na Vox.io. Za razliku od Vox.io-a koji se mučio s monetizacijom, prihodi ShoutEma su stabilni, rastu iz mjeseca u mjesec i trenutno su više nego dostatni za financiranje ureda u Zagrebu, Osijeku i New Yorku sa ukupno 15 zaposlenih.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Panel

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Tvrtke i poslovanje

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi marketinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.