
16-godišnjak i 17-godišnjak pobjednici #SarajevoFTW startup natjecanja: Odlaze na TC Disrupt London!
Tijekom događaja #SarajevoFTW jučer se održalo Startupbootcamp natjecanje u pitchanju, na kojemu se predstavilo jedanaest projekata iz regije, većinom iz Bosne i Hercegovine. Od svih njih najboljim je proglašen Light Docs, kojega su osnovali 16-godišnji Emin Hodžić i 17-godišnji Adnan Mujić, a koji dobiva demo stol na Startup Alleyju na TechCrunch Disruptu, kao i dvije karte za taj događaj, koji se održava u listopadu u Londonu. Na drugome mjestu je YuTransfer, koji je dobio dvije karte, a na trećemu je Live Good, koji je dobio jednu kartu za spomenuti događaj.

Tijekom događaja #SarajevoFTW jučer se održalo Startupbootcamp natjecanje u pitchanju, na kojemu se predstavilo jedanaest projekata iz regije, većinom iz Bosne i Hercegovine. Od svih njih najboljim je proglašen Light Docs, kojega su osnovali 16-godišnji Emin Hodžić i 17-godišnji Adnan Mujić, a koji dobiva demo stol na Startup Alleyju na TechCrunch Disruptu, kao i dvije karte za taj događaj, koji se održava u listopadu u Londonu. Na drugome mjestu je YuTransfer, koji je dobio dvije karte, a na trećemu je Live Good, koji je dobio jednu kartu za spomenuti događaj.
Članovi žirija, u kojemu su sjedili Mike Butcher (TechCrunch), Andy Shannon (Startup Bootcamp), Edin Saračević (HUB387), Tobias Stone (University of Huddersfield), Vitaly M. Golomb, poduzetnik i mentor u akceleratorima poput 500startups, te Ivan Brezak Brkan (Netokracija), nakon svake prezentacije dali su iskrene povratne informacije osnivačima – na proizvod, prezentaciju, poslovni model. Zanimljivo je bilo što su projekti u velikom dijelu odražavali zajednicu u kojoj su nastali, stoga su pokušali riješiti probleme specifične za ovo područje, poput samog pobjedničkog Light Docsa, koji u suradnji s pravnicima želi “olakšati” kompliciranu papirologiju za poduzetnike, ali i Yutransfera, koji želi smanjiti visoke naknade koje nastaju prilikom slanja novca od strane pripadnika dijaspore svojim obiteljima u ovoj regiji.

Pogledajte kratke informacije o svim projektima, redom kako su se i predstavljali:
- A-la-carte je makedonski startup, mobilna aplikacija koja omogućuje pretragu i pregled restorana, ali i njihovih proizvoda. Nudi ocjenjivanje i komentare i za lokacije i za proizvode. Za sada je u ranoj beti, završen je backend, a prikupili su i informacije od 25000 restorana u SAD-u.
- Live Good, odnosno BodyReckog, dolazi iz Hrvatske i riječ je o aplikaciji koja omogućuje praćenje zdravlja i težine tijela – fotografiranjem tijela. Prati uzlazni trend zdravstvenih aplikacija, a svoj a izlazak na tržište vidi direktnom prodajom aplikacije krajnjim korisnicima, ali i uz B2B. U potrazi su za investitorima i strateškim partnerima, a aplikacija je još u izradi
- Magneta (iBazar) mobilna je aplikacija koja nudi korisniku ponude ovisno o njegovim preferencijama – lokaciji, budžetu, interesu. To može biti kupovina cipela, večera u restoranu ili rezervacija sportskih aktivnosti. Osobni je suputnik za kupovinu koji nudi pregled ponuda, konzumaciju i ocjenjivanje.
- Kolikoo želi kreirati društveniju kupovinu putem interneta. Nudi poslovnim rješenjima i individualcima niz alata koje im treba za kreiranje e-commerce rješenja. Kako kažu osnivači, kombiniraju principe eBaya i Facebooka, jer sustav ima i društvenu komponentu. Za početak se fokusiraju na Bosnu i Hercegovinu, a konkurenciju na tom području vide u oglasnicima i stranicama za grupnu kupovinu.
- Light Docs želi pomoći tvrtkama pri rješavanju legalnih poteškoća kombinirajući razne usluge u jednu platformu. U ovoj je regiji teško držati posao legalnim, naglašavaju mladi osnivači, a ovaj projekt želi smanjiti troškove i vrijeme koji su potrebni tvrtkama da riješe potrebnu papirologiju. Tvrtke dobivaju profesionalnu potporu odvjetnika i primjere dokumenata, od kojih će mnogi na početku biti i besplatni.

- YuTransfer – rješava problem tipičan za ovu regiju, slanje novca od osoba koje žive i rade u inozemstvu svojoj obitelji koja živi lokalno. Problem su velike naknade i vrijeme potrebno za prebacivanje. YuTransfer želi naplaćivati naknadu od 2%, što je manje od bankovnih naknada ili naknada Western Uniona.
- Questr je aplikacija za natjecanje među korisnicima, u sklopu kojeg osobe mogu same predložiti razne izazove. Autori aplikacije odobravaju ručno zadatke, a korisnici se natječu za bodove ispunjavanjem zadataka i njihovim kreiranjem.
- Stckbay smo već predstavili pod regionalnim imenom Zavrti, kada su nastupili na Pioneers Unpluggedu u Osijeku, a riječ je o platformi koja želi izbaciti iz prodajnog procesa maloprodaju, odnosno direktno spojiti veleprodaju s krajnjim korisnicima, koji i diktiraju cijenu proizvoda, ovisno o potražnji. Regionalna platforma već je funkcionalna, a Stckbay želi “napasti” američko tržište.
- Tutor.ba je, kako kažu osnivači, prva platforma za tutore u Bosni i Hercegovini na kojoj se mogu dobiti i kvalitetne instrukcije i promocija predavača. Danas se instrukcije oglašavaju većinom preko oglasnika, što ih čini i indirektnom konkurencijom. Tutor želi biti specijaliziran i zarađivati od pretplate na platformu, a i uz oglase.
- Nox je projekt tima Zeon4, koji želi dati korisnicima uvid o društvenim događajima u okolini, ali na interaktivan način. Odmah su na početku naveli da nisu poput Foursquarea, Gowalle i sličnih usluga, jer bi Nox trebao raditi u stvarnom vremenu i na temelju informacija koje ima o vama i sličnim korisnicima predlaže događaje i lokacije koje biste trebali posjetiti. Aplikacija je još u izradi.
- Appssolut smo također predstavili kada je lansiran, a riječ je o platformi za kreiranje Facebook aplikacija, za što nije potrebno programersko iskustvo. Appssolut smatra da za njih postoji veliko tržište, posebice jer sam Facebook nije dao nikakvo rješenje, nego njih nude vanjski programeri i projekti. No, konkurencija je jaka, poput Offerpopa, pa i domaćeg FenixAppsa, stoga se Appssolut želi razlikovati paketima, pretragama po industriji i velikim brojem aplikacija. Istodobno, želi biti otvoren biti prema developerima, kako bi u konačnici postao prava trgovina Facebook aplikacijama.
Čestitke pobjednicima, kao i svima ostalima koji su, možda i po prvi put, hrabro stali pred internacionalni žiri, ali i brojnu publiku, i predstavili svoje projekte. Vjerujemo da mnogima nije bilo lako!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.