#SarajevoFTW: Startup ekosustav u Sarajevu 'rođen' je ovoga vikenda

#SarajevoFTW: Startup ekosustav u Sarajevu ‘rođen’ je ovoga vikenda

U jeku poplava i ostalih tragedija koje su zahvatile regiju, ovog se vikenda u srcu Bosne i Hercegovine ipak uspio zadržati tračak pozitivne atmosfere, u sklopu događaja SarajevoFTW. Nije možda sam događaj po sebi bio toliko značajan, koliko je bilo ono što on simbolizira, a to je, kako je u nekoliko navrata naveo Tobias Stone, a drugi se složili s njime, rađanje startup ekosustava u toj zemlji.

Subota za startupe, nedjelja za ulagače i mentore - "pretresli" su se svi ključni elementi potrebni za uspostavljanje startup ekosustva. (Slike: Foto Vanja Čerimagić)
Subota za startupe, nedjelja za ulagače i mentore – “pretresli” su se svi ključni elementi potrebni za uspostavljanje startup ekosustva. (Slike: Foto Vanja Čerimagić)

U jeku poplava i ostalih tragedija koje su zahvatile regiju, ovog se vikenda u srcu Bosne i Hercegovine ipak uspio zadržati tračak pozitivne atmosfere, u sklopu događaja SarajevoFTW. Nije možda sam događaj po sebi bio toliko značajan, koliko je bilo ono što on simbolizira, a to je, kako je u nekoliko navrata naveo Tobias Stone, a drugi se složili s njime, rađanje startup ekosustava u toj zemlji.

Nakon prvog dana događaja, koji je bio fokusiran na startupe, drugi se više bavio izgradnjom lokalne infrastrukture potrebne za rast i razvoj tehnoloških tvrtki. U tome veliku ulogu u tome imaju (i imat će) postojeći uspješni poduzetnici koji preuzimaju uloge anđeoskih investitora i mentora. Tijekom predavanja i panel rasprava fokus je bio upravo na njima – izazovima s kojima se oni susreću i s kojima će se susretati, ali i ostalim sastavnicama koje jedan ekosustav treba imati. Kako je u svom predavanju naveo Tobias Stone, član akademske zajednice i poduzetnik, ali i dobar poznavatelj ovdašnjih ekonomskih prilika, u bosanski startup ekosustav već su uključeni, osim mentora i anđeoskih investitora, akceleratori i startupi. No, da bi bio potpun, nedostaje mu veća uključenost vladinih institucija, sveučilišta, ali i medija. Također, naveo je primjere okolnih ekosustava s kojima bi se sarajevski trebao povezati – u Beogradu tako djeluju SEE ICT, Impact HUB, SBAN, StartLabs; u Zagrebu su Zagrebački inkubator poduzetništva, također Impact HUB te Netokracija; u Sofiji su akceleratori, inkubatori i fondovi, poput Elevena, Launchuba, Betahausa, Teres Capitala… No, priča tu ne staje, treba gledati i europske ekosustave i povezati se s njima – s berlinskim, londonskim, nordijskim… A preko njih treba doći i do američkih i kineskih.

Zahvaljujući ovom događaju, dotaknuli ste sve spomenute okolne sustave, potom i londonsku i nordijsku i berlinsku i SEE startup scenu, ali i Mikea Butchera, jednog od urednika TechCruncha, koji je globalni igrač. Ovdje se kreiralo nešto zanimljivo i zbog toga smo svi doletjeli ovdje  – što je jači ekosustav, jače će osobe i privući. Rekao bih da je ekosustav službeno ‘rođen’ ovoga vikenda, iako se na njemu već radilo mnogo mjeseci.

Rješavajte probleme koje razumijete, savjetovao je Tobias Stone.
Rješavajte probleme koje razumijete, savjetovao je Tobias Stone.

Dobar startup ekosustav je darežljiv, nastavio je, stoga morate nastaviti pomagati jedni drugima. Jedan startup iz Bosne i Hercegovine neće sjati dovoljno jako da bi bio vidljiv u Londonu i San Franciscu. Morate sjati zajedno da biste bili vidljiviji. Rješavajte prave probleme, ne pokušavajte kopirati Silicijsku dolinu. Kao uzore u regiji naveo je Farmeron, Bellabeat, TruckTrack i Teddy the Guardian – svi oni rješavaju prave probleme, nisu pokušali biti “idući Facebook”. To je i Tobyjev savjet za sve druge startupe – rješavajte probleme koje razumijete.

Lokalni pokretači scene

Rasprave, kojima su prisustvovali Nina Rawal (Swedish Industrial Development Fund), Ceco Gaković (BraveStartup.com), Edin Mehić (Posao.ba) i mnogi drugi, uključivale su razgovor o ulaganju u poslovne modele na novim tržištima te rizicima, prednostima i nagradama od ulaganja u projekte u ranim fazama. Također, kao primjer uspješnog poduzetnika koji bi sada želio i ulagati u sustav u nastajanju, predstavio se Hamdija Jusufagić, koji je prisutnima pojasnio svoj put i tvrtku System Verification. A kako bi prisutne upoznao o tome kako je uopće nastao HUB387, kao i sve aktivnosti oko njega, o kojima smo već ranije pisali, na scenu je stupio i Edin Saračević prezentiravši svoj pitch koji je slao sarajevskim IT tvrtkama prilikom pokretanja inicijative. U njemu su bile navedene logične stvari – da bi Bosna i Hercegovina postala IT odredište, tvrtke moraju surađivati zajedno. Želio se stvoriti vibrantni IT ekosustav koji bi ponudio nove nivoe suradnje i interakcije unutar zajednice. Imali su i dobru priliku za prostor, jer su željeli unajmiti prazan shopping centar, stoga je cijena najma bila povoljnija no inače. Na taj su način dobili više od 2000 četvornih metara otvorenog uredskog prostora, prostore za treninge i edukacije, dva optička kabela za internetsku konekciju, mogućnost parkiranja, prostor za urede, coworking i druženje… U HUB-u je sada 18 tvrtki, a tu su i freelanceri.

Primjer Hamdije Jusufagića bio je pun motivacije.
Hamdija Jusufagić motivirao je buduće i trenutne poduzetnike.

Što se tiče projekta edukacije Academy387, on je krenuo s web stranicom kao teaserom, kako bi se vidjelo koliko je osoba uopće za njega zainteresirano. U dva tjedna prikupilo se njih 55, koji su se zainteresirali za pet kurseva, a cilj je da u ovoj godini pokrenu 20 kursova za 300 osoba.

Kako živjeti kao investitor u jugoistočnoj Europi?

Maxim Gurvits ispričao je kako to izgleda biti ulagač u ovom dijelu Euope. Max je svoj put počeo osnivanjem tvrtke u Nizozemskoj koja se bavila davanjem pravnih savjeta putem interneta. Potom je radio s New Europe Corporate Advisory u Bugarskoj, nakon čega je otišao u bugarski akcelerator Eleven, a sada ima svoj fond, Teres Capital. Dao je i pregled rizičnih ulaganja u IT ulaganja u regiji, odnosno fondova i akceleratora, a primijetilo se kako se njihova slika poprilično promijenila u zadnje tri godine.

Zašto uložiti u ovu regiju? Zbog mozgova. Ova regija i dalje proizvodi odlične matematičke umove i inženjere. Također, plaće programera su daleko manje no u SAD-u, što je jedan od faktora koji utječe na to da je potrebno je uložiti manje da bi se dobilo više. No, problem je što nema tržišta – tehnologija se ne može prodavati lokalno. Mora otići na veća tržišta, poput američkog, kako bi se vratilo na lokalno. No, to je europski problem, na koji su naišle i uspješnice poput Skypea i Spotifya.

Zašto uopće ulagati u ovu regiju? Argumenata ima dovoljno, ali postoje i mnoge stvari na kojima se mora poraditi.
Zašto uopće ulagati u ovu regiju? Argumenata ima dovoljno, ali postoje i mnoge stvari na kojima se mora poraditi.

Samim time, postoji i nedostatak vještina – imamo dobre inženjere, ali ne i one koji se bave razvojem posla. Stoga, ako ste investitor, poslušajte isti savjet koji je Tobias dao startupima – nemojte kopirati Silicijsku dolinu. Tamo postoje određene lokalne vještine, jer su one specifične određeno tržište. No, možete riješiti neke probleme koje Silicijska dolina ima. Ako znate što im tamo treba, a što je izvedivo ovdje, fokusirajte se na to, naglasio je Max.

Još smo tri do pet godina daleko od održive tehnološke scene, ali polako stižemo tamo. Danas je možda teško monetizirati ulaganja. No, može se “posijati sjeme”, čiji će se plodovi kasnije ubrati.

U Bosni i Hercegovini nikako ne treba zaboraviti na dijasporu, koja ovdje može itekako pomoći. Dobar dio potencijalnih ulagača i mentora upravo je barem dio svog radnog vijeka provelo u inozemstvu. No, i oni koji žele ulagati u startupe podijelili su svoje probleme – ne znaju kako biti anđeoski ulagači, jer ova regija nema tu kulturu. To je pokazalo kako nije potrebno educirati samo buduće poduzetnike, nego i njihove investitore te mentore.

Neka nova lica kao simbol uspješnije budućnosti

Slika koja bi mogla simbolizirati nastanak sarajevskog startup ekosustava - mladi budući poduzetnici s predstavnici
Slika koja bi mogla simbolizirati službeni nastanak sarajevskog startup ekosustava – mladi budući poduzetnici s predstavnicima tehnoloških medija, ulagačima i mentorima, svjetskim i lokalnim.

A među prvim mentorima mogu biti i pobjednici startup natjecanja održanog u sklopu događaja #SarajevoFTW, 16-godišnji Emin Hodžić i 17-godišnji Adnan Mujić. Oni kao osnivači Light Docsa u listopadu odlaze na TechCrunch Disrupt u Londonu, gdje će na Startup Alleyju imati svoj demo stol i moći se prezentirati posjetiteljima konferencije. Da, možda neće dospjeti na samu pozornicu Disrupta, i da, možda njihov projekt neće biti globalno uspješan – ali to je u ovom trenutku u drugome planu. Emin i Adnan sada su lica koja predstavljaju sarajevski IT ekosustav, uz druge glavne igrače, koji zajednički postavljaju temelje za neku bolju budućnost IT zajednice u Bosni i Hercegovini. A taj će proces biti uzbudljivo pratiti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.