Bosna i Hercegovina treba odgajati novu generaciju poduzetnika, ali i ulagača - kažu pokretači scene

Bosna i Hercegovina treba odgajati novu generaciju poduzetnika, ali i ulagača – kažu pokretači scene

Ususret Netokracijinom događaju #SarajevoFTW o bosanskoherecegovačkoj startup i poduzetničkoj sceni razgovarali smo s Edinom Sarčevićem, osnivačem prvog tamošnjeg tehnološkog huba HUB387, te Selmom Šehić, projektnom menadžericom iz poduzetničkog akceleratora i mreže poslovnih anđela BIZOO. Kakva je poduzetnička klima u Sarajevu i šire, što se može napraviti kako bi se lokalna i regionalna startup scena potaknula te kako njihove institucije planiraju tome doprinijeti neke su od tema kojih smo se dotaknuli.

.
Selma Šehić, BIZOO, i Edin Saračević, HUB387

Ususret Netokracijinom događaju #SarajevoFTW o bosanskoherecegovačkoj startup i poduzetničkoj sceni razgovarali smo s Edinom Saračevićem, osnivačem prvog tamošnjeg tehnološkog huba HUB387, te Selmom Šehić, projektnom menadžericom iz poduzetničkog akceleratora i mreže poslovnih anđela BIZOO. Kakva je poduzetnička klima u Sarajevu i šire, što se može napraviti kako bi se lokalna i regionalna startup scena potaknula te kako njihove institucije planiraju tome doprinijeti neke su od tema kojih smo se dotaknuli, a i o kojima će se pričati u Sarajevu za desetak dana.

Oboje se slažu u jednome – lokalna startup scena još je na niskim granama. S jedne strane, i sam pojam “startupa” ondje se smatra novim, a ekosustav se počeo značajnije razvijati tek oko 2012. godine, smatra Selma:

Startup ekosistem je relativno nova riječ ovdje. Sve do posljednjih nekoliko godina bilo je malo pokušaja da se razvije ekosustav u Bosni i Hercegovini te u Sarajevu, kao glavnom gradu. U 2012. godini, organizacijom Startup Weekenda Sarajevo, počelo se pričati o startupima i načinima pomaganja poduzetnicima na višim nivoima kao što su međunarodne organizacije i privatne IT/ICT kompanije.

Prostora za rast svakako ima, no pitanje je samo koji je najbolji smjer i način za razvoj domaćeg ekosustava.

Bitno je da u ovome procesu pronađemo naš ugao i model unutar tržišta na kojem djelujemo. Mislim da slijepo kopiranje modela koji funkcioniraju u naprednijim ekonomijama nije optimalan model za nas i da će svaki od regionalnih centara morati odgojiti svoju poduzetničku kulturu i pronaći investicijsku potporu da bi se sustav oformio.

Startup Weekend Sarajevo označio je početak ubrzanog razvoja lokalne startup scene, smatra Selma
Startup Weekend Sarajevo označio je početak ubrzanog razvoja lokalne startup scene, smatra Selma.

Odgoj nove vrste poduzetnika

Korak prema tome svakako je oformljavanje institucija i programa koje kombiniraju poznavanje lokalnog tržišta i svjetskih praksi, kao što su BIZOO i HUB387 te širenje svijesti o novoj vrsti poduzetništva. Najvažnije, ali i najteže je pritom odgojiti novu generaciju IT poduzetnika, smatra Edin, onih koji ne žele ostati u zapećku modernih tehnologija i koji će biti primarni faktor za kreiranje IT ekosustava.

Za promociju IT poduzetništva i stvaranje urednijeg IT ekosustava neophodno je ostvariti nekoliko preduvjeta. Prvi korak je bombardirati novi naraštaj uvjerenjem da su “velike ideje iz garaže” ostvarive i da je ne pokušati u suštini najveći neuspjeh. Treba pažljivo ukloniti stigmu s “nije bio uspješan” i prebaciti je na “nije bio dovoljno hrabar da pokuša”.

Time se bavi i BIZOO, koji kao akcelerator organizira više različitih edukativnih programa namijenjenih startupima i malim i srednjim poduzetnicima, koji im se sve češće javljaju. No osim promjene mentalnog sklopa mladih i poduzetnika, potreban je i zaokret u stavu države prema ovom vidu gospodarstva, tvrdi Selma, pogotovo kad je riječ pretjerano kompliciranim i nepotrebno dugim procedurama koje su boljka cijele regije:

Po izvještaju Svjetske banke, za kreiranje kompanije u Bosni i Hercegovini potrebno je 37 dana i 11 procedura, što je jako nepovoljno za ljude koji žele pokrenuti vlastito poslovanje. Kako bismo to promijenili, moramo utjecati na državu da olabavi procedure i pruži podršku u vidu poticajnih programa za tek osnovane tvrtke.

Prostor koji pruža HOB387 želi se iskoristiti kao sjedište događanja u tech zajednici
Prostor koji pruža HUB387 želi se iskoristiti kao sjedište događanja u tehnološkoj zajednici.

Dok se stav države radikalno ne promijeni, i BIZOO i HUB387 rade na razvoju ICT i poduzetničkog ekosustava kako bi se poboljšala horizontalna i vertikalna razmjena znanja. HUB387 najavio je i svoju vlastitu “školu poduzetništva” Academy387  koja će biti napravljena po modelu otvorenog edukativnog prostora i ponuditi platformu za intezivne tečajeve iz IT segmenta.

Na taj se način želi oživjeti prostor samog huba, s regionalnim TED konferencijama, tematskim radionicama i seminarima, ali i cijela tehnološka i poduzetnička zajednica koja bi od takvih događaja mogla profitirati.

Investitori kao ključni igrači u obrazovanju

Sam HUB387 otvoren je prije 5 mjeseci upravo s ciljem da otvori nove oblike komunikacije i suradnje između tvrtki te ukloni lokalnu rezerviranost vezanu uz slične modele povezivanja, a korak u tom smjeru je organizacija događaja koji promiču poduzetničku kulturu.

Upravo će se tamo održati i #SarajevoFTW, u sklopu kojeg će se 17. svibnja će se po prvi put organizirati i Startupbootcamp Pitch Day, gdje će desetak odabranih startupa iz regije imati priliku pitchati osnivaču ovog akceleratora, Alexu Farcetu, te moći osvojiti 100 dana inkubacije u Berlinu, što Edin smatra odličnom prilikom:

Mislim da je to najbolja nagrada koju neiskusni startup tim moze dobiti. Startupbootcamp ima preko 300 mentora koji su uvezani sa njihovim akceleratorom u Berlinu i mislim da je iskustvo iskustvo koje  timovi mogu steći neprocjenjivo.

No nisu sva događanja i svi pogledi usmjereni samo na poduzetnike – vrlo je bitno i stvaranje investitorskog sustava, smatra Edin, koji bi na lokalnoj razini trebao preuzeti veću ulogu no što je to uobičajeno:

VC fondovi moraju preuzeti ulogu “pametnog novca”. Oni se moraju nametnuti kao izuzetno bitna komponenta mentorstva, odnosno suvlasničkog sustava koji je izravno uključen u procesu oblikovanja i poliranja startup proizvoda, poslovnih modela i razvoja poslovanja. Njihova aktivna uloga savjetodavca koju moraju preuzeti je beskonačno bitna.

Prvi dan konferencije bit će namijenjen poduzetnicima, no drugi će se fokusirati na investitore i katalizatore na startup sceni.
Prvi dan konferencije bit će namijenjen poduzetnicima, no drugi će se fokusirati na investitore i katalizatore na startup sceni.

Drugi dan konferencije #SarajevoFTW, 18. svibnja, zato je usmjeren je ponajviše na investitore i stvaranje povoljne klime za razvoj poduzetništva. Među lokalnim investitorima je BIZOO Angels, mreža poslovnih anđela koja trenutno broji 13 investitora koji žele ulagati u inovativne biznise u Bosni i Hercegovini, a o daljnjem razvoju takvih investitorskih pothvata te o tome što mogu učiniti za zajednicu više će se pričati na samoj konferenciji.

Kako je riječ o događaju ponajprije edukativnog karaktera, oba su dana događanja #SarajevoFTW otvorena za javnost, a želite li sudjelovati prijaviti se možete ovdje.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.