Robert Petković: Je li vam Web online brošura ili stvarno koristi posjetiteljima?
Foto: Andrea Kumar

Robert Petković: Je li vam Web online brošura ili stvarno koristi budućim zaposlenicima, klijentu, medijima?

U svim oglasima tražite napredno znanje svega i svačega, web niste ažurirali par mjeseci, a jedini autorski sadržaj na njemu je riječ dobrodošlice direktora na naslovnici. Poznat scenarij? Kako mjeriti učinkovitost employer branding sadržaja, ali i kako izbjeći ovakve propuste saznali smo od Roberta Petkovića na nedavnoj Employer Branding konferenciji.

Pomalo nam pristižu dojmovi s nedavno održane Employer Branding konferencije. Mnogi ističu kako odavno nisu bili na boljem programu s toliko praktičnih primjera i primjenjivih savjeta. Jedno od predavanja iz kojeg se moglo učiti je i ono Roberta Petkovića, Direktora za strateško poboljšanje web analitike u Promedia Grupi, a koji je više od 130 okupljenih stručnjaka pričao o tome kako mjeriti učinkovitost employer branding sadržaja.

Ovaj vrsni analitičar, jedan od rijetkih stručnjaka svog zanata u regiji, nedavno je prešao iz Bruketa&Žinić&Gray u Promedia Group. Shodno tematici konferencije, tako se Robert prisjetio jednog od prvih razgovora na novom poslu kad su mu kolege rekli da radi bolji osobni brending nego oni brending tvrtke. Ipak, ističe, upravo se takvo što treba poticati – da sami zaposlenici postanu promotori i ambasadori tvrtke.

Bez brendinga pojedinačnih zaposlenika, koji podupiru vašu organizacijsku kulturu i viziju, nećete puno dobiti od employer brendinga na razini tvrtke.

Foto: Andrea Kumar

Gdje se griješi s oglasima za posao?

No prije nego počnu razmišljati kako motivirati zaposlenike da postanu ambasadori, HR stručnjaci moraju obratiti pozornost i kako dolaze do tih istih zaposlenika, i da li uopće uspijevaju doći do njih? Robert spominje kako su ga dosad nemali broj puta iznenadili oglasi za posao na koje naleti u specijaliziranim grupama na Facebooku. Odmah skačući u komentarima da im istakne gdje griješe, Robert je skupio svoje dojmove kako bi publici konferencije pojasnio gdje se događaju najčešće pogreške.

Oglasi za posao mogu postati velik kamen spoticanja za HR pogotovo kada im se ne posveti dovoljno pažnje ili pak previše pažnje – u smislu da se navodi i više od onoga što je potrebno. Tako Robert ističe da previše oglasa traži specijaliste, bez razumijevanja što znači biti specijalist.

Što znači “napredno poznavanje”? Ja osobno poznajem samo dvoje ili troje ljudi u Hrvatskoj koji spadaju u napredno poznavanje par od ovih stavki. Ovdje ih je osim toga navedeno još sedam! S obzirom na to da tražite poznavanje svega toga, što to govori o vama i o tvrtki? Da ne razumijete što specijalist zapravo radi. To je osoba od minimalno 5 godina iskustva koja se specijalizirala u određenom području.

Kako bi jedan čovjek imao vremena stići sve ovo, pita se na kraju Robert.

Web morate imati, ali i ažurirati

Što se tiče Weba kao dijela online prisutnosti brenda, svakako ga morate imati, a u njegovom slaganju HR redovito treba surađivati s marketingom. Ovisno o tome kome je sadržaj namijenjen željet ćete ga prilagoditi ciljanoj publici, bili to klijenti, budući zaposlenici ili PR.

U fokusu HR-a svakako će biti Stranica karijera, no nemojte se ograničiti na jednu stranicu za karijere, slobodno ih složite više, napominje Robert. Za klijente i druge posjetitelje važna stavka vašeg Weba su i informacije o tvrtki. FAQ tu ima poseban značaj s obzirom na posjete kroz pretragu na Googleu.

Pitajte se što zanima druge ljude o vašoj tvrtki? Svoje zaposlenike predavače pitajte što ih često pitaju na konferencijama te iskoristite točno ta pitanja i fraze. Tako pripremljen sadržaj idealan je za stranicu s često postavljenim pitanjima.

Sadržaj na webu nije tiskana brošura

Osim FAQ-a, na webu planirajte pripremati i autorske sadržaje. Koristite poznata lica za autore, pojašnjava Robert, neka to budu mini zvijezde iz tvrtke, a koji će izraziti svoje znanje kroz neke intervjue ili stručne Facebook grupe.

Odlično je ako vlasnik i direktor imaju stav i žele pisati, ali ne moraju to biti samo oni, napominje Robert. Ako su neki stručnjaci u vašoj tvrtki već izgradili individualne brendove to vam samo ide u prilog brenda tvrtke.

Tako dolazimo i do blogova, a u kojima se još više očituje stručnost autora koji piše. Stoga, savjetuje Robert, uložite trud u stručnjake koje ćete naučiti kako pisati.

Jer vjerujte, dogodit će se situacija s nekim sljedećim kandidatom koji neće doći u vašu tvrtku zbog pingponga već zato što želi raditi s Mirkom kojeg je pratio i čije je blogove čitao zadnjih godinu dana te koji se pokazao kao vrhunski stručnjak.

Također, Robert napominje i što trebate odbaciti. Zaboravite na vašu misiju i viziju, poruku dobrodošlice (direktora, vlasnika i sl.) te previše stručnih termina – Web nije tiskana brošura.

Jeste ispunili ciljeve svojim posjetiteljima?

Kako je u svojoj prezentaciji istaknuo Robert, citirajući Gary Illyesa iz Googlea, na kraju dana nije bitno jeste li vi ostvarili svoj cilj, već je li vaš posjetitelj ostvario svoj cilj. Ispunjenje ciljeva zbog kojih je korisnik došao na vaš web je definicija konverzije, a sama konverzija cilj svakog weba.

Robert tako navodi makro ciljeve poput: transakcija, rezervacija, upita za uslugu, kontakta te prijava za zaposlenje; te mikro ciljeve: klik na email adrese, download brošure, registraciju, prijavu na newsletter, ostavljen komentar, poziv ili kontakt putem nekih od messenger alata. Praćenje ispunjenja tih ciljeva odnosno konverzija možete pratiti i efikasnost pojedinih kampanja kako bi dobili odgovore na pitanja: Koji izvori generiraju više posjeta? Koji izvori generiraju više konverzija? Čija je objava dovela do prijave za posao? Na kojim kanalima imamo najviše konverzija?

Foto: Andrea Kumar

Često se događa da jednom kada je web razvijen svi misle da je posao gotov. Zapravo tek tada počinje posao, jer se na webu treba konstantno raditi. Do tada su radili developeri, sad je red na marketingu i na HR-u. Isto vrijedi za analitiku. Kad ju napravimo, mislimo, “posao gotov, idemo raditi nešto drugo”. Ali ne, analitiku pratimo kako bi znali što tek trebamo promijeniti kako bi postigli ciljeve i očekivanja, ne zbog analitike per se.

Osim promjena, analitika vas upućuje i kako uopće krenuti. Za primjer Robert spominje praćenje demografije i mjesta pristupanja webu. Ako primjećujete da iz određenog studentskog doma stiže povećan broj posjeta, znate gdje trebate uložiti više vremena, donijeti dodatne letke, plakate i druge promotivne materijale.

U konačnici, ako se analitika na webu dobro posloži možemo znati i da li jedan specifičan blog post može donijeti konverziju, zaključuje Robert te dodaje da kada planirate sadržaj za web ne zaboravite:

  • angažirati dodatne autore,
  • koristiti UTM tagove,
  • nagovoriti stručnjake da pišu sadržaje i konačno,
  • mjerite vrijednosti samog sadržaja (page value).

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Josip

    Josip

    21. 11. 2019. u 10:19 am Odgovori

    Ovi iz gornjeg oglasa su genijalni. Pa da sam stručnjak u svemu tome što traže radio bih u Googleu za lijepe novce a ne kod njih za kikiriki.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?