Bugatti Rimac: Rimac Automobili udružuju se s Bugattijem u Rimac Grupu!

Rimac Automobili udružuju se s Bugattijem u Rimac Grupu!

Rimac Automobili više ne postoje - od danas gledamo Bugatti Rimac i Rimac Techology!

Na današnjoj medijskoj konferenciji koja će se prenositi uživo Mate Rimac će najaviti ono što smo svi neko vrijeme naslućivali: Rimac automobili su formalizirali suradnju s Bugattijem, ali i najavili restrukturiranje čitave tvrtke. Stvorena je nova tvrtka Bugatti Rimac d.o.o. čiji će glavni izvršni direktor biti Mate Rimac, a R&D će se obavljati u posebnoj tvrtki. Ali to nije sve.

Rimac Automobili postaju Rimac Grupa koja će se sastojati od spomenute tvrtke Bugatti Rimac te tvrtke Rimac Technology. Rimac Technology nastavit će se baviti razvojem komponenata za klijente iz automobilske industrije – baterijskim sustavima, pogonom i drugim komponentama. Ova tvrtka ostaje u stopostotnom vlasništvu Rimac Grupe.

Zanimljivo je da se ovime promijenila struktura vlasništva u novim Rimac tvrtkama. Naime, Mate Rimac ima 37 posto vlasništva u Rimac Grupi, dok Porsche ima 24, Hyundai 12, a drugi investitori 27. Rimac Grupa, s druge strane, ima 55 posto vlasništva u tvrtki Bugatti Rimac, a ostatak ima Porsche. Ovime Mate ima manji udio u tvrtki koju je osnovao. Ali, dobiva Bugatti.

Bugatti, Rimac i Porsche od danas su najbolji prijatelji. Rimac Group

Bugatti Rimac: sjedište Hrvatska

Sjedište obje nove tvrtke (Bugatti Rimac i Rimac Technology) bit će u Hrvatskoj, a iz Rimca najavljuju kako će oba brenda vozila nastaviti kao zasebni brendovi, te će zadržati proizvodne pogone i kanale distribucije. Dakle, još Bugatti Chirona, ali i još Rimac Nevera. 

Možda vam se sve ovo gore čini kao san, i moram vam priznati da je i meni tako. Još je luđe ako zamislite da će sjedište tvrtke Rimac Bugatti biti u Hrvatskoj, što znači da jedna od najpoznatijih svjetskih tvrtki svoju “bazu” ima u Svetoj Nedjelji. Kampus o kojem smo nedavno pisali tako postaje središte razvoja za novu tvrtku u kojem će se raditi i na novim Bugatti modelima. Ipak, oni će se i dalje sklapati u predivnom  Molsheimu u Francuskoj.

Mate Rimac je komentirao restrukturiranje:

Ovo je uzbudljiv trenutak u kratkoj, ali burnoj povijesti Rimac Automobila. Toliko smo toga prošli u tako malo vremena, ali ovaj novi projekt podiže stvari na potpuno novu razinu. Rimac i Bugatti savršeno se nadopunjuju. Kao mlada, agilna i brza automobilska i tehnološka tvrtka osvojili smo povjerenje partnera i snažnu poziciju u industriji električnih tehnologija visokih performansi. S Neverom smo također dokazali da možemo razvijati i proizvoditi izvanredne hiperautomobile, koji nisu samo brzi, već i uzbudljivi i visoko kvalitetni. Bugatti ima više od jednog stoljeća iskustva u inženjerskoj izvrsnosti, ali i jednu od najimpresivnijih linija automobila.

Dioničari Rimac Group su tako Porsche, Mate Rimac, Hyundai i drugi investitori poput Camela. Rimac Automobili / Bugatti Rimac

Tko ne zna za Bugatti?

Za Bugatti su čuli gotovi svi, ali danas je on mnogo drugačiji brend nego onaj od prije 70 godina. Izvorno brend auta kojeg je u tada njemačkom gradu Molsheimu utemeljio Talijan, do danas je bio perjanica VW grupacije. Bugatti je najpoznatiji po svojim trkačim automobilima iz prošlog stoljeća, a u moderno vrijeme svi znamo za Veyron i Chiron, koji su rušili brzinske rekorde proteklog desetljeća.

Doduše, nisu u Bugattiju uvijek cvale ruže. U najkraćim crtama, automobilski dio slavne tvrtke nekoliko je puta propao. Prvo 1952., kada je izvorni Bugatti zatvoren nakon godina borbe za opstanak koje su uslijedile nakon Drugog svjetskog rata i smrti osnivača Ettorea Buggatija 1947. Talijanski biznismen Romano Artioli kupio je ime Bugatti 1987. i proizvodio izuzetni Bugatti EB110 u Italiji od 1991. do 1995., ali i taj “novi Bugatti” nije stajao najbolje, kao i dosta talijanskih brendova vozila u to vrijeme.

Konačno, 1998. je Volkswagen grupa akvizirala Francusko / talijanski brend i ostalo je povijest – Bugatti je doživio renesansu u modernom dobu i proizveo neke od najpoželjnijih i najbržih vozila na planetu.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Zašto Bugatti – i zašto Rimcu?

Zašto se sada sve ovo radi? Zašto se Rimac spaja s Bugattijem i što to znači? Jednostavno je, ovo je potez kojim Volkswagen grupa pojačava svoj udio u Rimcu. Krajem prošle godine govorilo se mnogo o ovim vijestima, a pretpostavljalo se kako će Porsche nastojati pojačati svoj udio u Rimcu na 49 posto. Na kraju je udio ipak nešto manji (45%), ali to je velik skok u odnosu na 15 posto koliko je Porsche imao u rujnu 2020 i 24 posto iz ožujka ove godine.

Volkswagen ovo radi jer, prema nekim izvorima, više ne želi toliko ulagati u niz brendova koje je akvizirao kroz povijest. Tu su SEAT, Škoda, Lamborghini i Ducati, između ostalih. No, kako bi Bugatti prestao biti njihov, a opet da bi oni (i Rimac) imali od toga koristi – u VW su se odlučili dati zeleno svjetlo da se Rimac spoji s Bugattijem, a da zauzvrat Porsche dobije veći udio u hrvatskoj tvrtki. I upravo se to dogodilo ako se pogledaju udjeli.

Kakva je budućnost za Bugatti Rimac nitko ne zna, ali izvjesno je da će obje tvrtke nastaviti rad na izuzetno brzim i skupim vozilima, a Rimac možda odigra veliku ulogu u razvoju novih Bugatti modela. S druge strane, Bugatti je poznat i tražen u svijetu te ima sve resurse i logistiku koja Rimcu treba kako bi došao do kupaca svog ekskluzivnog automobila.

Čini se kako su se sve kockice posložile – sada samo treba proizvoditi aute, a više informacija čeka nas od 20:00 na konferenciji za medije! 

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Novost

Bellabeat lažirao brojke: Danci otkrivaju, Netokracija podcast komentira

Ako ste već pročitali Antonijin tekst, onda nam se pridružite u razgovoru uz prijaznu kavu...

Startupi

Bellabeat lagao o broju korisnika i investiciji s Bank of America?! – tvrde danski mediji!

"Bellabeat je najvrjednija kompanija u portfelju investicijskog fonda Nordic Eye. Postali su jednorog, vrijede 3,5 milijarde dolara. Prihodi u 2022. su im iznosili 525 milijuna dolara. Bellabeat već danas posluje s dobiti."

Tvrtke i poslovanje

Otkazi su sve, samo ne mala stvar. Kako pripremiti ljude?

Nekontrolirano zapošljavanje, fluktuacije kadra te konačno - manjak iskustva u davanju otkaza, doveli su nas do niza loše odrađenih i komuniciranih otpuštanja. Što se moglo bolje?

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.